MENÜ
ANA SAYFA
x

İyi Hekimlik Yargılanamaz ve Mahkum Edilemez!

25.04.2017

25.04.2017

TİHV Cizre Referans Merkezi temsilcisi ve Şırnak Tabip Odası eski başkanı Dr. Serdar Küni, 19 Ekim 2016 tarihinde tutuklandı. Dr. Küni, örgüt üyesi olduğu iddia edilen kişileri tedavi ettiği ve örgüt üyesi olduğu iddiasıyla bu tarihten bu yana tutuklu yargılandı.

13 Mart 2017’de Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada iddiaların ne denli asılsız olduğu ve hiç bir somut delile dayanmadığı bir kez daha ortaya çıktı. İddiaların dayandırıldığı tanık ifadeleri suçlamalarla ilişkilendirilebilecek somut bir delil içermediği gibi, tanıkların kendileri de bu ifadelerin işkence altında alındığını ve beyanların kendilerine ait olmadığını belirtti. Tüm bunlara rağmen Serdar Küni serbest bırakılmadı, duruşma bir sonraki celseye ertelendi.

İkinci duruşma 24 Nisan 2017 tarihinde, Türkiye ve yurtdışından tıp ve insan hakları örgütlerinden gözlemcilerin katılımıyla gerçekleşti. Bu duruşmada mahkeme, Küni’yi 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı ve aynı zamanda tahliyesine karar verdi. Bundan sonraki süreçte bu kararın Gaziantep istinaf mahkemesi tarafından bozulacağını ve Dr. Küni’nin beraat edeceğinden şüphe duymuyoruz.

Tüm zorluklara rağmen, Dr. Serdar Küni yıllardır herkesin tanıklığında Cizre’de etik ve bilimsel referanslarıyla insan haklarına dayalı iyi hekimlik yapmaktadır. Bu duruşma yargılananın evrensel etik değerlerlere dayalı bir tıp pratiği olduğunu bir kez daha göstermiştir.

TİHV olarak bu süreçte Dr. Serdar Küni’nin yanında olan tüm arkadaşlarımız ve meslektaşlarımıza en içten teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Ulusal ve uluslararası alanda yarattığımız dayanışma ortamı sayesinde Serdar Küni yeniden bizimle birlikte. İnanıyoruz ki hepinizin desteği ve dayanışması ile Küni önümüzdeki süreçte beraat edecek ve bu dava çatışma ortamlarında iyi hekimlik uygulamaları adına dünyanın başka yerlerinde de bir örnek teşkil edecektir.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı