MENÜ
ANA SAYFA
x

Kurucularımızdan Tahir Elçi’nin Yanındayız!

20.10.2015

Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucularımızdan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi Yalnız Değildir!

20.10.2015

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Devlet aklıyla hareket eden siyasal iktidara göbekten bağlı yargı, siyasal iktidarın gözaltı, tutuklama, sokağa çıkma yasağı, yaşam hakkının ihlali gibi toplumu germe politikalarına destek olarak, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı çıkartarak bir yenisini eklemiştir.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bir televizyon programında, “PKK terör örgütü değildir. PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” açıklamasında bulunarak düşüncelerini dile getirmesinden dolayı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, Tahir Elçi’nin kullandığı ifadeler ile ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçu işlediği iddia edilerek hakkında yakalama kararı çıkartılmış ve gece yarısı saat 02:20’de Diyarbakır Baro binasından gözaltına alınmıştır.

Hukuksuzluğu ilke haline getirmiş yargı, tüm usul yasalarını çiğnediği gibi, düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken açıklamalarla ilgili yakalama kararı çıkartmıştır. Canlı bombaların eylem yapmadan yakalanamayacağını söyleyerek aklımızla dalga geçen Başbakan Davutoğlu’nun sözlerinin üzerine, düşüncelerini açıklayan bir baro başkanının gözaltına alınması tam da nasıl bir diktatörlük döneminden geçtiğimizi göstermesi açısından önemlidir.

Şiddet içermeyen düşüncelerin açıklanmasında, cezalandırma ile biten yargılamalarda Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yüzlerce kez mahkum olmuştur. Artık akli melekelerini yitirmiş bir siyasi iktidar ve ona bağlı bir yargı ile karşı karşıyayız. Bizler özgürlük ve eşit haklar temelinde olmak üzere barışı savunmaya ve anlatmaya devam edeceğiz. Her türlü düşünce ve ifadenin özgürce açıklanması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bir hukuk insanının, Anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış haklar hiçe sayılarak düşüncelerini açıklamasından dolayı hakkında yakalama kararı ve gözaltı işlemi yapılmasını kabul etmiyoruz. Hele ki, siyasal iktidarın Beşir Atalay, Yalçın Akdoğan, Orhan Miroğlu gibi temsilcilerinin benzer ifadeleri kullanması düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilirken Tahir Elçi’nin soruşturmaya uğraması kabul edilemez.

Türkiye Barolar Birliği’nin konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamayı ise bir hukuk örgütüne yakıştıramadığımızı da belirtmek isteriz. Düşünce özgürlüğüne değinmeyen, sadece usul yasalarının uygulanmamasına değinen Barolar Birliğinin bu noktada Bakırköy Cumhuriyet Savcısı İdris Kurt’tan farklı olmadığı açıktır.

Her türlü baskı ve zorbalığa karşı direneceğimizi, siyasal iktidara ve baskıcı devlet politikalarına teslim olmayacağımızı,  Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin yanında olduğumuzu kamuoyuna açıklarız.

BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ!

TAHİR ELÇİ YALNIZ DEĞİLDİR!

ÖHD Ankara Şubesi

ÇHD Ankara Şubesi

Halkevleri Hukuk Dairesi