MENÜ
ANA SAYFA
x

Mektuplar Ankara’da İnsan Hakları Günü’nde Okundu

11.12.2021

Yapımcılığını Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV), yönetmenliğini Yusuf Kenan Beysülen’in yaptığı “İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar” belgesel filminin Ankara’daki ilk gösterimi, İHD ve TİHV’in 10 Aralık İnsan Hakları Günü Resepsiyonu’nda gerçekleştirildi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 73’üncü yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona aralarında KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan’ın da bulunduğu demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, çeşitli büyükelçiliklerin temsilcileri ile çok sayıda sinemasever, gazeteci, yazar ve insan hakları savunucusu katıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu’nda gerçekleştirilen gösterimde konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Bugün bizim için her şeyden önce bir mücadele günü. Bu kötüleşen insan hakları ortamını düzeltmenin, otoriterleşen rejimi demokratik bir rejime çevirmenin yolu daha çok ortak mücadeleden geçiyor” dedi.

TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci de, filmin yapım aşamasından bahsettiği konuşmasında, “15 Temmuz Darbe girişiminden sonra kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırıldı, parlamento sadece iktidarın onay aracı haline geldi. insan hakları ihlalleri kural, ama hakların kullanımı istisna haline geldi” dedi. Bunun üstesinden gelmenin yolunun hak siyasetinden geçtiğini vurgulayan Üsterci, tam da bu nedenle belgeselde farklı kesimlerden insanların nasıl birer insan hakları savunucusu haline geldiklerini, nasıl sadece kendilerinin değil, ötekilerin de hakları için mücadele eder hale geldiklerini anlattıklarını dile getirdi.

Gösterimin ardından Üsterci, yönetmen Yusuf Kenan Beysülen ile filmin kurgusunu yapan Enis Küçükdoğan, seslendirmesini yapan Gülşen Gülgün Bilican ve ses deşifresini yapan Filiz Çakmak Koşcan’ı sahneye davet ederek, teşekkürlerini iletti.

17 Aralık’a kadar tihvbelgeselfilm.org adresinden izlenebilecek olan film, Cizre ve Van’da yapılacak fiziki gösterimlerle de izleyicilerle buluşacak.

Film daha önce, İstanbul ve İzmir’de gösterilmişti.