MENÜ
ANA SAYFA
x

Metin Bakkalcı: “Darbeye Karşı Mücadele Darbe Ürünleriyle Verilemez”

23.07.2016

23.07.2016 – Sendika.org

Darbe girişimin ardından ilan edilen 3 aylık OHAL’e ilk tepkilerden biri insan hakları örgütlerinden geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ortak bir açıklama yayımlayarak Türkiye’de son bir haftada yaşananlarla OHAL Kanunu arasında demokratik bir ilişki kurulamayacağı ifade edildi. Sendika.Org’a konuşan TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, ülkede yaşanan darbe girişimiyle, 12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan OHAL Kanunu ile mücadele edilemeyeceğini vurguladı.

Erdoğan’ın darbe girişiminin ardından 3 aylık OHAL ilan etmesinin ardından tepkiler de gelmeye başladı. İHD ve TİHV ortak bir açıklama yaparak OHAL’in derhal kaldırılması gerektiğini ifade etti. Sendika.Org’a konuşan TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı da OHAL’in bir darbenin ürünü olduğunu ifade ederek, darbe girişimiyle mücadelenin aracının başka bir darbeden arta kalan bir kanunla gerçekleşemeyeceğini vurguladı. Darbelere kesinlikle karşı olduklarını belirten Bakkalcı şöyle konuştu:

Evet, bu ülkede bir darbe girişimi oldu. Tabi ki TİHV gibi 12 Eylül’ün sonuçlarının ortadan kaldırılması için kurulan ve 26 yıldır işkenceye karşı, insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden bir vakıf olarak, varlık sebebimiz gereği darbeye karşıyız. Darbe girişiminde bulunanlar adil bir şekilde yargılanarak cezaları ne ise onu çekmelidirler. Ülkemizde olağandışı bir durum yaşandığı ortadadır. Peki bununla nasıl baş edeceğiz?

Problem şu: OHAL Kanunu 12 Eylül yönetimince hazırlanmıştır. Doğrudan 12 Eylül darbe zihniyetinin nesiller boyu nasıl sürdürüleceği sorusunun yanıtı olarak hazırlanmıştır. Darbeye karşı mücadele başka bir darbenin ürünüyle verilemez.

Bu kanunda bizi ilgilendiren özellikle kanunun 9. ve 11. maddesidir. Bu maddeler temel hak ve hürriyetleri bütünüyle keyfiyete bağlıyor. Bir de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yetkisi var. Normal şartlarda da hükümetin KHK çıkarma yetkisi var. Ancak OHAL KHK’lerin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesinin önünü tıkıyor. Zaten işleyişi problemli olan yasama ve yargı organları OHAL’de bütünüyle yok ediliyor. Elde sadece siyasi iktidar kalıyor. Bu siyasi iktidarın tek başına hakimiyeti anlamına geliyor.

TİVH insan hakları ve demokrasiden yana
Bakkalcı, “Bu zihniyetle darbe zihniyetiyle mücadele edilemez. Akıldışıdır. Kabul edilemez” sözleriyle OHAL’in derhal kaldırılması gerektiğini vurguladı. Bir toplumun huzur içinde, barış içinde, güven içinde özgür ve eşit koşullarda yaşamasını sağlayacak yapılar tahrip edildiğini belirten Bakkalcı son olarak şunları söyledi:

Bu yapıların tahrip edilmesi darbe girişimiyle pekişti. Nasıl çıkacağız? OHAL’le mi? Yoksa yüzleşerek, insan hakları ve demokrasinin tesisi ile mi? Biz ikincisini tercih ediyoruz.

Sendika.Org/ Ankara

http://sendika10.org/2016/07/metin-bakkalci-darbeye-karsi-mucadele-darbe-urunleriyle-verilemez/