MENÜ
ANA SAYFA
x

‘Polis Şiddeti İşkencedir!’

27.06.2015

İsrail İşkenceye Karşı Halk Komitesi (PCATI) ve TİHV olarak 2 yıldır sürdürmekte olduğumuz karşılaştırmalı araştırma çalışmasının bulguları 26 Haziran Uluslararası işkence Görenlerle Dayanışma Günü kapsamında Tel Aviv’deki Ben Gurion Üniversitesi’nde 25 haziran 2015 günü  gerçekleştirilen Taksim Meydanı’ndan Rabin Meydanı’na: Kurumsallaşmış Şiddet başlıklı konferansta ilgililerin bilgisine sunuldu.

Konferansın ilk oturumunda Noam Hofstadter(PCATI) ve Av. Elif Koru (TİHV) İsrail ve Türkiye’deki işkence uygulamalarına ilişkin incelemelerinden öne çıkan bulguları sunarken, ikinci oturumda da Negev Eşitlik için Bir arada Varolma Platformu’ndan Rafat Abu Aish ve Etiyopyalı İsraillilere Eşitlik ve Adalet için Hukukçular (Tebeka) adına Av.Tali Dajeen İsrail’deki çeşitli gruplara yönelen polis şiddetinin kökleri ve cezasızlık olgusuna ilişkin sunumlar gerçekleştirdiler.

Sunumların ardından ise PCATI tarafından hazırlanan, işkence vakalarında cezasızlıkla mücadele aracı olarak belgelemenin önemi konulu 3 dakikalık video çalışması İngilizce altyazılı olarak izlendi.

Videoyu Türkçe altyazılı olarak buradan izleyebilirsiniz.