MENÜ
ANA SAYFA
x

Risk Altındaki İnsan Hakları Savunucuları İçin Maddi Destek Programı Başvuruya Açıldı

06.12.2021

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), baskı ve zorluklarla karşılaşan insan hakları savunucuları ve yakınları için Maddi Destek Programı başlattı.

İnsan Hakları Aktörlerinin Salgın Sonrası Taban Merkezli Bir Yaklaşımla Korunması ve Desteklenmesi Projesi kapsamında başvuruya açılan Maddi Destek Programı, insan hakları alanındaki faaliyetleri nedeniyle baskı ve zorluklarla karşılaşan insan hakları savunucularına ve yakınlarına maruz kaldıkları baskı ve zorlukların yaşamları üzerindeki etkilerini hafifletmeyi amaçlıyor.

İnsan Hakları Aktörlerinin Salgın Sonrası Taban Merkezli Bir Yaklaşımla Korunması ve Desteklenmesi Projesi, TİHV tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD), Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FİDH) ile İşkenceye Karşı Dünya Örgütü (OMCT) iş birliğinde yürütülüyor ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse ediliyor.

Programın ana amacı, insan hakları hareketinin zorlu bir ortamda dönüştürücü etki yaratabilme kapasitesini artırarak ve insan haklarını savunma hakkının gerçekleştirilmesine katkıda bulunarak insan hakları mücadelesinin güçlendirilmesini sağlamak. Bu amaç doğrultusunda planlanan çalışmalardan birini de “Risk Altındaki İnsan Hakları Savunucuları İçin Maddi Destek Programı” oluşturuyor.

Programa ilişkin ayrıntıları görmek ve maddi destek programına başvurmak için ihs.tihv.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önemli Duyuru: Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından 6 Aralık 2021 tarihinde başlatılan Risk Altındaki İnsan Hakları Savunucuları için Maddi Destek Programı, başvuru yoğunluğu ve toplam bütçe sınırlılığı göz önünde bulundurularak 28 Şubat 2022 tarihi saat 17:00 itibarıyla başvuruya kapatılacaktır. 28 Şubat 2022 tarihine kadar yapılan tüm başvurular değerlendirildikten sonra, programın yeniden açılıp açılmayacağı konusunda bilgilendirme 2022 yılı Mayıs ayı içinde yapılacaktır.