MENÜ
ANA SAYFA
x

Ruhsal Travma Toplantısı Basın Daveti

04.12.2014

Değerli Basın Çalışanları,

Ruhsal Travma Toplantıları’nın sekizincisini 5-7 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul’da Ortaköy Princess Hotel’de gerçekleştiriyoruz.

Savaşın ve çatışmaların ülke ve bölge insanını çok yorduğu, yıprattığı yıllardan geçiyoruz. Çatışmalar, kayıplar, ölümler, göçler insanları ruhsal açıdan olumsuz etkileyen olaylardır. Bu olayların ortak özelliği insan elinden kasıtlı olarak ortaya çıkmaları ve uzun bir zaman dilimine yayılmalarıdır. Süreğen toplumsal travmaların insan ruh sağlığını olumsuz olarak etkilediği bilinmektedir.

Ülkemiz ve bölgemiz ne yazık ki süreğen toplumsal travmaların çok yaşandığı bir coğrafyada bulunmaktadır. Çatışmaların yaşandığı ya da yoğunlaştığı, iç ve dış göç hareketlerinin gittikçe önemli olduğu, bazı illerimizde toplumsal dokunun değiştiği bir süreçten de geçmekteyiz. Yıllardır süren ve gündemi kaplayan bu sorunların etkileri daha uzun yıllar sürecek gibi gözükmektedir. Görülüyor ki, ruh sağlığı ve insan hakları çalışanları olarak diğer bilim dalları ve uzmanlık alanları ile birlikte bu alandaki bilgi ve deneyimlerimizi arttırmamız gerekmektedir. Sekizincisi gerçekleşecek Ruhsal Travma Toplantıları farklı uzmanlık dallarının katılımı ve farklı içerikteki konuları ile bize böylesi bir zenginlik sunmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede bu yılki kongremizde savaşı, şiddeti, sonuçlarını ve nedenlerini çok çeşitli yönleri ile incelemeyi ve tartışmayı hedefliyoruz.

 

Siz değerli basın çalışanlarını ve medya temsilcilerini kongremizde aramızda görmek, kongrenin bilimsel programında yer alan ve gündemi yakından ilgilendiren tartışmalara tanıklık etmenize aracılık etmek, bu bilgileri ve tartışmaları sizlerle paylaşmaktan büyük sevinç duyacağız. Programa www.ruhsaltravma2014.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

DÜZENLEME KURULU