MENÜ
ANA SAYFA
x

Şebnem Korur Fincancı Özgür!

12.01.2023
Fotoğraf: Eylem Nazlıer – Evrensel

TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, tutuklu yargılandığı davanın dünkü (11 Ocak 2023) 3. duruşmasında tahliye edildi. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, Şebnem Korur Fincancı’yı 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve tahliyesine karar verdi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), konuyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Sevgili Şebnem’le yeniden kucaklaşabilecek olmanın sevincini yaşıyoruz! Ancak ona verilen cezayı insan haklarını, bilimi, halkın sağlık hakkını savunanlara verilmiş bir ceza olarak görüyor ve asla kabul etmiyoruz” dedi.

 

Kararın ardından duruşmanın görüldüğü İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.
Regular video


Tahliye kararının ardından çok sayıda kişi Fincancı’nın tahliye edileceği Bakırköy Cezaevi önüne gitti. Fincancı, bekleyişin ardından cezaevinden tahliye edildi.
Regular video

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Ekim 2022 tarihinde Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında, bir haber kanalına yaptığı açıklama nedeniyle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2’nci maddesi ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 301/2. maddesi kapsamında soruşturma başlattığını duyurdu. O günlerde yurtdışında olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’ye döndükten sonra avukatları aracılığıyla ifade vermeye hazır olduğunu 21 Ekim 2022 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. 23 Ekim 2022 Pazar günü Türkiye’ye dönen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ifadeye çağrılmayı beklerken, 26 Ekim 2022 sabahı İstanbul’daki evinden keyfi ve hukuk dışı bir şekilde ev baskınıyla gözaltına alındı. Ardından soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya götürüldü.

Gözaltı işlemi sonrasında dezenformasyon amaçlı haberlerin kolluk güçlerinin marifetiyle basına servis edilmesiyle “masumiyet karinesi” başta olmak üzere pek çok temel hukuk ilkesi de ihlal edildi. Ancak aynı süreçte Şebnem Korur Fincancı’nın avukatları, gözaltı kararını veren Cumhuriyet Savcısı’na ulaşmakta ve süreçle ilgili bilgi almakta zorluk çektiler. Ankara Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ifadesi alınan Şebnem Korur Fincancı sevk edildiği Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 27 Ekim 2022 günü tutuklandı. Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü.

İddianameyi önce kabul eden Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, daha sonra iddia edilen suçun işleniş yeri ve ikamet adresini gerekçe göstererek dosyanın yetkisizlikle İstanbul mahkemelerine gönderilmesine karar verdi. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Aralık 2022 tarihinde verdiği karar ile davayı kabul etti.

23 Aralık 2022 tarihinde görülen ilk duruşmada Şebnem Korur Fincancı’nın tahliye talebi reddeden mahkeme heyeti davayı 29 Aralık 2022 tarihine erteledi. Şebnem Korur Fincancı’nın bu duruşma için Ankara’dan İstanbul’a karayoluyla elleri kelepçeli bir şekilde getirilmesi tepki topladı.
Şebnem Korur Fincancı’nın savunmasının tam metni için tıklayın…

Davanın ikinci duruşmasında da mahkeme tahliye talebini reddederek, bir sonraki duruşmanın 11 Ocak 2023 tarihinde görülmesine karar verdi.

11 Ocak’taki üçüncü duruşmada ise mahkeme Şebnem Korur Fincancı’yı terör örgütü propagandası suçlaması ile 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve Fincancı’nın tahliyesine karar verdi.