MENÜ
ANA SAYFA
x

Şebnem Korur Fincancı’nın Tutukluluğuna Yapılan İtiraz Reddedildi

09.11.2022

TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutukluluğuna yapılan itiraz başvurusu, reddedildi.

İtiraza ilişkin kararda, “Şüphelinin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti , dosya arasında mevcut ekran görüntüleri, açık kaynak araştırma ve değerlendirme tutanağı, arama ve el koyma tutanakları birlikte değerlendirildiğinde tutuklama tedbiri orantılı görülerek şüpheli müdafinin itirazının reddine karar verildiği” ifade edildi.

Ne Olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Ekim 2022 tarihinde Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında, bir haber kanalına yaptığı açıklama nedeniyle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2’nci maddesi ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 301/2. maddesi kapsamında soruşturma başlattığını duyurdu.

O günlerde yurtdışında olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’ye döndükten sonra avukatları aracılığıyla ifade vermeye hazır olduğunu 21 Ekim 2022 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. 23 Ekim 2022 Pazar günü Türkiye’ye dönen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ifadeye çağrılmayı beklerken, 26 Ekim 2022 sabahı İstanbul’daki evinden keyfi ve hukuk dışı bir şekilde ev baskınıyla gözaltına alındı. Ardından soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya götürüldü.

Gözaltı işlemi sonrasında dezenformasyon amaçlı haberlerin kolluk güçlerinin marifetiyle basına servis edilmesiyle “masumiyet karinesi” başta olmak üzere pek çok temel hukuk ilkesi de ihlal edildi. Ancak aynı süreçte Şebnem Korur Fincancı’nın avukatları, gözaltı kararını veren Cumhuriyet Savcısı’na ulaşmakta ve süreçle ilgili bilgi almakta zorluk çektiler.

Ankara Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ifadesi alınan Şebnem Korur Fincancı sevk edildiği Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 27 Ekim 2022 günü tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fincancı ve diğer Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin TTB Kanunu’nun ek 2. maddesinin 2. fıkrası gereğince görevlerine son verilmesi talebiyle davanâme hazırladı.