MENÜ
ANA SAYFA
x

‘Söz Özgür, İnsan Özgür Olana Kadar Mücadeleye Devam’

30.09.2021

Vakfımızın önceki başkanı ve Yönetim Kurulu üyemiz Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin’in Özgür Gündem gazetesiyle dayanıştıkları için yargılandıkları dava, beraat kararın ardından devam ediyor. Davanın bugün (30 Eylül 2021) gerçekleşen duruşması öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına TTB, TMMOB, İstanbul Tabip Odası, Eğitim-Sen ve İHD İstanbul Şubesi yöneticileri, Barış Akademisyenleri, Hafıza Merkezi ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin yanı sıra, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), RSF Britanya ve RSF Almanya temsilcileri, çok sayıda ülkenin diplomatik temsilcileri ile Avrupa Birliği Delegasyonu temsilcileri de basın açıklamasına katılarak yargılanan hak savunucularıyla dayanışma gösterdi.

Basın açıklamasında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı ve Vakfımızın Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Korur Fincancı, şunları ifade etti:
“Bu ülkede Özgür Gündem gazetesinin yakılması, bombalanması, gazetecilerin faili belli cinayetlerle katledilmesi soruşturulmadı ama onların yanında olmak soruşturma konusu oldu hatta tutuklama nedeni sayıldı hatta bir kısmımız içinde cezaevinde yatma nedeni oldu. Her dava kendi içinde birbirinden farklı. Oysa işlediğimiz iddia edilen dayanışma suçu. Ancak mücadeleden vazgeçmediğimiz muhakkaktır. Bu mücadeleyi sürdürme irademiz var. Bu topraklarda söz özgür olana kadar, insan özgür olana kadar biz haklarımız için sözümüzü daha güçlü kurana kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

‘ZOR KARAR SAVCI VE HAKİMLERİN’

RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ise, “Bundan sonra beraat de edebiliriz mahkum da olabiliriz ancak buradaki zor karar asıl bu adliyede görev yapan savcı ve hakimlerindir” dedi. Önderoğlu, “Bizler elbette Türkiye’de şeffaflık için medya özgürlüğü için her bir yurttaşın söz özgürlüğü için mücadelemizi sürdüreceğiz. Herkesin bir işi varsa bizim son 25-30 yıldır işimiz bu oldu. Biz işimize bakacağız. Yaptığımız işi bir suçla bağdaştırmadığımız için, kesinlikle temel haklarımızı kullandığımıza inandığımız için biz işimize bakacağız” diye konuştu.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut da, İstanbul Adalet Sarayı’nı işaret ederek, “Arkamızdaki mermer binadan insanlığın fışkıracağına tekrar doğacağına inancımız var. İstanbulda da hakimler var demek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘AYM KARARI ARKADAŞLARIMIZIN HAKLILIĞINI GÖSTERDİ’

Genel Sekreterimiz Coşkun Üsterci, sözkonusu davanın sadece basının üzerinde değil aynı zamanda insan hakları savunucularının üzerinde sallanan bir sopa olduğunu dile getirdi.
Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in yargısal tacize maruz kalan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma göstermelerinin insan hakları savunucusu olmanın bir gereği olduğunu belirten Üsterci, “Dolayısıyla kabul edilemez bir davayla karşı karşıyayız” dedi.
Anayasa Mahkemesi’nin Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılmasına ilişkin verdiği hak ihlali kararını hatırlatan Üsterci şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı arkadaşlarımızın ne kadar haklı olduklarını, insan hakları savunucusu olarak ne kadar doğru şeyler yaptıklarını da teyit etmiş oldu. Yargıçlar, sesimizi duymak zorundalar, hakikate sahip çıkmak zorundalar. Beraat kararı vererek, demokrasiye, insan hakları değerlerine ama her şeyden önce yargı bağımsızlığına sahip çıkmak zorundalar. Böyle bir sonucun gerçekleşeceğini umut ediyor ve diliyorum. Siyasal iktidara da şöyle seslenmek istiyorum: Türkiye’nin altına imza atmış olduğu BM İnsan hakları savunucuları Belgesinin bütün gereklerini istisnasız yerine getirmek zorundasınız ve insan hakları savunucuları üzerindeki baskıyı kaldırmak durumundasınız. Tabi ki bu gerçekliğe ulaşmamız, bizim hak mücadelesini yükseltmemizle, dayanışmayla mümkün olabilecek bir şey. O yüzden bugün dayanışma gösteren tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Haklıyız, direniyoruz, kazanacağız.”

Açıklamanın ardından alkışlarla duruşma salonuna geçildi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı önceki beyanlarını tekrar ettiklerini belirttiler. Avukat Meriç Eyüboğlu, bozma kararına gerekçe yapılan hususların tamamlanmasını talep etti.
Mahkeme heyeti, Ahmet Aziz Nesin’in savunmasının alınması amacıyla dosyada bulunan yurt dışı adresine talimat yazılması ve İnan Kızılkaya’nın dinlenmesi için duruşma gün ve saatini bildiren tebligat çıkarılması yönünde karar verdi.
Duruşma 1 Şubat 2022, saat 13:30’a ertelendi.