MENÜ
ANA SAYFA
x

Sözleşmenin Bütün Olarak Askıya Alınması Mümkün Değil!

21.07.2016

ANKARA- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, OHAL süresince Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin askıya alındığını açıkladı.

Medya temsilcileri ile buluşmasında konuşan Kurtulmuş, “Türkiye onlarca OHAL ilan etti, onların çoğu millete karşıydı. Şimdiki OHAL millete karşı değil devletin içindeki bu yapılanmaya karşı ilan edildi” dedi.

Kurtulmuş, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. maddesi çerçevesinde sözleşme askıya alınacak, bu üç ayda sözleşme işlemeyecek” dedi.

Kurtulmuş’un bu açıklamasını değerlendiren Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir Temsilcisi Coşkun Üsterci, sözleşmenin bütün olarak askıya alınmasının mümkün olmadığını belirtti, “Aslında kötü niyetlerini ortaya koydular” dedi.

Üsterci şöyle konuştu: “AİHS’nin 15. maddesi geçici ve denetime açık bir şekilde, sözleşmeden doğan yükümlülükler aykırı tedbirler alabilirsin, ancak bunların da hakkın özüne dokunmayacak şekilde olması gerekiyor, diyor. Bu ifade çok net. Sözleşmedeki işkence yasağı, yargısız infaz yasağı, yaşam hakkının korunması gibi temel maddeler hiçbir şekilde ihlal edilemez. Bu nedenle ‘AİHS’ni askıya alıyoruz’ ifadesi yanlış ifade edilmiş bir söz. Ancak kötü niyetlerini de ortaya koyuyorlar” diye konuştu.

Bir insan hakları örgütü olarak darbe ve darbe girişimlerine karşı olduklarının altını çizen Üsterci, “Türkiye halklarına karşı bu darbeciler insanlık suçu işlemiştir. Bunların tespit edilmesi, usulüne uygun ve adil bir biçimde yargılanması da kaçınılmaz bir gerçekliktir. Fakat keyfi gözaltılar olmuştur, çok sayıda insan töhmet altında bırakılmıştır. Daha da kötüsü işkence yasağı ihlal edilmiştir. Ortalıkta dolanan işkence görüntüleri var. Tüm bunlara baktığımızda OHAL’in düzgün bir şekilde uygulanacağını sanmıyoruz. Kaldı ki, OHAL Kanunu, arada bazı iyileştirmeler yapılsa dahi, 12 Eylül darbesinin ürünüdür. Bülent Ulusu hükümeti tarafından çıkarılmıştır ve amacı askeri darbeyi pekiştirmektir. Dolayısıyla askeri darbe zihniyeti ile oluşturulmuş bir kanunla askeri darbeye karşı çıkamazsın. Askeri darbenin tek panzehiri, temel hak ve özgürlükleri genişletmek, ülkeyi demokratikleştirmektir” dedi.

http://www.etha.com.tr/Haber/2016/07/21/guncel/sozlesme-askiya-alinamaz-kotu-niyetlerini-ortaya-k/