MENÜ
ANA SAYFA
x

TİHV 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri İçin Geri Sayım Başladı

01.12.2021

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl 10 – 17 Aralık 2021 tarihlerinde çevrimiçi (online) olarak ülke çapında belgesel sinemaseverler ve insan hakları savunucuları ile buluşuyor.

Ayrıca programda yer alan filmlerin bir bölümü 10 – 12 Aralık 2021 tarihlerinde İzmir’de Fransız Kültür Merkezi salonunda ve 18 – 19 Aralık 2021 tarihlerinde Van Barosu salonunda pandemi koşullarına özen gösterilerek fiziki olarak da izlenebilecektir.

Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı hedefleyen 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu yıl teması “örgütlenme özgürlüğü” dür.

İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi ile ortak gerçekleştirilen TİHV 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin programında ülke içinden 10, ülke dışından 16 olmak üzere toplam 26 seçme belgesel film yer alıyor.

Sinemaseverlerin filmleri izleyebilmeleri ve programa dair duyuruları alabilmeleri için https://tihvbelgeselfilm.org sitesine girip sadece e-posta adresleri ile sınırlı bir iletişim formu doldurmaları gerekmektedir.

Filmler 10 Aralık 2021 tarihinde saat 00.01 itibarıyla gösterime açılacak, yedi gün sonra, 17 Aralık 2021 tarihinde saat 24.00 itibarıyla gösterime kapanacaktır.

Dağıtımcı ve yapımcı şirketler ile yapılan anlaşmalar gereği programda yer alan yabancı filmler yalnızca Türkiye’deki izleyicilere açık ve izleyici kontenjanları 250 kişi ile sınırlı olacaktır. Kontenjanlar dolunca filmler gösterime kapanacaktır. Yerli filmler için herhangi bir kontenjan sınırı yoktur.

12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri kapsamında yapılan “örgütlenme özgürlüğü” temalı afiş yarışmasında birinci seçilen Sefa Pala’ya ait eser film günlerinin afişi olarak belirlenmiştir. Ayrıca yarışma katılımcısı en beğenilen 31 eser, 10 – 17 Aralık 2021 tarihlerinde https://tihvbelgeselfilm.org adresinde çevrimiçi olarak sergilenecektir.

Program ve filmler hakkında ayrıntılı bilgiyi https://tihvbelgeselfilm.org sitesinden edinebilirsiniz.

Yedi gün boyunca insan hakları savunucuları ve tüm sinemaseverler ile bu etkinlikte birlikte olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyacağız.