MENÜ
ANA SAYFA
x

TİHV 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri İçin Geri Sayım Başladı

01.12.2022

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl 10 – 17 Aralık 2022 tarihlerinde çevrimiçi (online) olarak ülke çapında belgesel sinemaseverler ve insan hakları savunucuları ile buluşuyor.

Ayrıca programda yer alan filmlerin tamamı 08 – 11 Aralık 2022 tarihlerinde İzmir’de Fransız Kültür Merkezi salonunda, filmlerin bir bölümü ise 17 – 18 Aralık 2022 tarihlerinde Van Barosu salonunda, 16 – 18 Aralık 2022 tarihlerinde Diyarbakır Modern Sanat Merkezi salonunda fiziki olarak izlenebilecek.

Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı hedefleyen 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu yıl teması “ayrımcılık yasağı” dır.

İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi ile ortak gerçekleştirilen TİHV 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin programında ülke içinden 5, ülke dışından 15 olmak üzere toplam 20 seçme belgesel film yer alıyor.

Filmler 10 Aralık 2022 tarihinde saat 00.01 itibarıyla gösterime açılacak, yedi gün sonra, 17 Aralık 2022 tarihinde saat 24.00 itibarıyla gösterime kapanacaktır.

Dağıtımcı ve yapımcı şirketler ile yapılan anlaşmalar gereği programda yer alan ülke dışında üretilmiş filmler yalnızca Türkiye’deki izleyicilere açık ve izleyici kontenjanları 250 kişi ile sınırlı olacaktır. Kontenjanlar dolunca filmler gösterime kapanacaktır. Ülke içinde üretilmiş filmler için herhangi bir kontenjan sınırı yoktur.

13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri kapsamında yapılan “ayrımcılık yasağı” temalı afiş yarışmasında birinci seçilen Kenan Yiğit’e ait eser film günlerinin afişi olarak belirlenmiştir. Ayrıca yarışma katılımcısı en beğenilen 27 eser 10 – 17 Aralık 2022 tarihlerinde https://tihvbelgeselfilm.org adresinde çevrimiçi olarak sergilenecektir.

Program ve filmler hakkında ayrıntılı bilgiyi https://tihvbelgeselfilm.org sitesinden edinebilirsiniz.

Yedi gün boyunca insan hakları savunucuları ve tüm sinemaseverler ile bu etkinlikte birlikte olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyacağız.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı