MENÜ
ANA SAYFA
x

TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya İnsan Hakları Ödülü

19.04.2017

19 Nisan 2017

Bugün duyurmaktan onur duyuyoruz ki, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı başta işkence ve diğer kötü muamele uygulamaları olmak üzere insan hakları ihlallerinin önlenmesi amacıyla uzun yıllardır birlikte çalışmalar yürüttüğümüz çok değerli bir kurum olan İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR) tarafından her yıl verilen ‘İnsan Hakları Ödülü’nü almıştır.

18 Nisan 2017 akşamı New York’ta gerçekleşen törenle ödülünü alan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’nin önde gelen insan hakları savunucularından olup dünyaca tanınan bir adli tıp uzmanıdır. İşkencenin soruşturulması ve belgelenmesinde uluslararası bir belge olarak kullanılan Birleşmiş Milletler İstanbul Protokolü’nün yazarlarından olduğu gibi uzun yıllardır tüm dünyada, başta hekimler ve hukukçular olmak üzere insan hakları savunucularına bu belge ilkeleri doğrultusunda eğitimler vermektedir. Ayrıca, işkence ve diğer ağır insan hakları ihlallerinin önlenmesi için 1990 yılından bu yana Türkiye ve dünyada mücadele yürüten Vakfımız, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın başkanlığını yapmaktadır.

Neredeyse Vakfımızın kuruluşundan bugüne birlikte çalışmalar yürüttüğümüz İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR) ise hekimlerin, bilim insanlarının ve diğer sağlık çalışanlarının insan hakları ihlallerinin soruşturulması ve belgelenmesine önemli ölçüde güvenilirlik kazandıracak vasıflara sahip oldukları fikrini temel alarak 1986 senesinde kurulmuştur. O zamandan bu yana da, tıp ve bilimi kullanarak ağır insan hakları ihlallerinin belgelenmesi ve bunlara ilişkin kamuoyu oluşturulması yönünde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu bakımlardan, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın asla umudu yitirmemek ve dayanışmayı her daim güçlü kılmak adına vurguladığı üzere “Bizler birbirimize yaslanırız. İnsanlığın birbirine ihtiyacı vardır.” Dolayısıyla Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak, sahip olduğumuz bu uluslararası dayanışma ortamının öneminin bilincinde olan bizler, Vakfımız Başkanı’na sundukları bu ödül vesilesiyle başta İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR) olmak üzere dayanışma içerisinde bulunduğumuz tüm dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca, inanıyoruz ki insan hakları değerleri için yürüttüğümüz bu ortak mücadele doğrultusunda sahip olduğumuz kıymetli dayanışma ortamımız her zorluk karşısında ve her geçen gün daha fazla güçlenmektedir.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI