MENÜ
ANA SAYFA
x

TİHV Dokümantasyon Merkezi Gönüllülük Çağrısı

16.09.2015

16.09.2015

“…Ölüm hiç çocuk olmamış, hiç çocukluğunu yaşamamış biri gibi çünkü. O yüzden ölüm herkesin çocukluğunu istiyor, ölüm çocukları istiyor. Ölüme verecek çocuğumuz olmasın artık!”

-HAYDAR ERGÜLEN-

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezimiz aracılığıyla, Vakfımızın kurulduğu 1990 yılından bugüne kadar hazırladığımız günlük, yıllık ve özel hak ihlalleri raporları ile başta insan hakları ihlallerinin izlenerek düzenli raporlar ile kamuoyuna iletilmesi olmak üzere, hak ihlallerinin önlenmesi ve sorumluların cezalandırılması, ihlallerin sistematikliğinin gösterilmesi konusunda ve yeni siyasi, yasal ve idari düzenlemelere ilişkin TİHV olarak yol gösterici sorumluluk üstlendik.

Son günlerde ülkede yaşanan yaşam hakkı ihlallerindeki artış ve bunların pek çoğunun çocuklardan oluşması ise bizi bu alanda daha sistemli çalışmaya ve hâlihazırda çocuk hakları özelinde çalışmalar yürüten örgüt ve kişilere daha etkin veri sağlayabilme ihtiyacını bir an evvel karşılama düşüncesine itmiş bulunmaktadır.

Bu amaçla sizlerin destekleriyle, Ocak ayında sonlanması planlanan bir tarama çalışması yapmayı öngörmekteyiz. Bu çalışma ile; TİHV Dokümantasyon Merkezi Günlük İnsan Hakları raporlarının çocukların maruz kaldığı yaşam hakkı ihlalleri (yargısız infazlar, faili meçhuller, kara mayınları, gözaltı ve cezaevinde ölümler, işkence, operasyon ve saldırılar sırasında çocuk ölümleri) ve ihlaller sonrasında gelişen yargılama süreçleri ile çocukların mağdur ve/veya sanık oldukları dosyalara dair verilerin tasnifinin yapılması planlanmaktadır.

Ekim ayında Gündem Çocuk Derneği (http://www.gundemcocuk.org/) ile beraber Ankara’daki Genel Merkezimizde yapacağımız bir çalıştay ile başlangıç yapacak çalışma ekibinde yer almak isteyen herkesin en geç 28 Eylül 2015 Pazartesi günü c.cevik@tihv.org.tr adresine bu çalışmada yer almaya yönelik motivasyonlarını belirten maillerini bekliyoruz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI