MENÜ
ANA SAYFA
x

TİHV İzmir Temsilciliği, İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin 5.sini Düzenliyor!

27.11.2014

Bu yıl 11-14 Aralık 2014 tarihleri arasında, Fransız Kültür Merkezi Sinema Salonunda, beşincisini gerçekleştireceğimiz “İnsan Hakları Belgesel Film Günleri” fikri, dört yıl önce TİHV’in 20. Kuruluş Yılı kutlama etkinliklerini planlarken ortaya çıktı.

İnsan hakları savunuculuğu ile belgesel sinemacılık birbiriyle oldukça yakından ilişkili iki alan. Her ikisi de bakışını/dikkatini gerçekliğe yöneltmekte ve olmakta olanın yalın ve doğrudan aktarımını yapmakta. Kesişim noktaları ise toplumsal gerçeklik. Maalesef ülkemizde her iki alanda da gerçekleştirilen çalışma ve üretimlere yeterince ilgi ve saygı gösterilememekte. Bu nedenle de insan hakları haftası vesilesiyle ‘belgesel film günleri’ yaparak hem toplumsal hayatımızın sorunlu alanlarına dikkat çekmek hem de sanatçının emek ve üretimini izleyiciyle buluşturmak bizlere anlamlı ve çekici göründü.

Önceki dört yılda gerçekleştirdiğimiz belgesel film günlerine gösterilen yoğun ilgi de bu anlamlı faaliyeti devam ettirmek yönünde bizim için teşvik edici oldu. 5. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde yine Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşmasını amaçlıyoruz.

 

5. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’ni iş kazalarında/cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler ile Türkiye’de sayıları 2 milyonu aşan sığınmacı ve mültecilere ithaf ediyoruz.
Bu yıl yine Kürt Sorunu nedeniyle yaşanan savaşın yarattığı sorunlar, buna karşın geliştirilen barış, adalet ve yüzleşme talepleri, iş kazaları/cinayetleri, çocuk işçiliği, mevsimlik tarım işçileri, Paris’te ki evsizler, nefret söylemi, güvencesiz ev işçileri, Endonezya’da milyonlarca komünistin katledilişi, eğitim hakkı, doğa tahribatı, sığınmacıların/mültecilerin dramı ve Gezi Direnişi’ni ele alan ülke içinden ve dışından seçme belgesel filmleri izleyeceğiz. Gezi Direnişini ele alan belgesellerden ise özel bir seçki oluşturuldu.

Ayrıca yönetmenler Hakan Alp, Eylem Şen, Cenk Örtülü ve Bağımsız Kadın İnisiyatifi Sinema Atölyesi Çalışanları gösterimler sonrasında filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacaklar.

TİHV olarak, dört gün boyunca İzmir’li dostlarımız, insan hakları savunucuları ve tüm sinemaseverler ile bu etkinlikte birlikte olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyacağız.

Ayrıntılı bilgi ve program için: https://tihvbelgeselfilm.org/