MENÜ
ANA SAYFA
x

TİHV ve İHD: Hak Savunucuları Serbest Bırakılsın

21.10.2016

21 Ekim 2016

Hak örgütleri, tutuklanan TİHV Cizre Temsilcisi, Şırnak Tabip Odası önceki dönem başkanı Dr. Serdar Küni ile gözaltına alınan İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut’un serbest bırakılması istendi.

Haberin Kürtçesi İngilizcesi için tıklayın.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Cizre Merkezi Temsilcisi, Şırnak Tabip Odası önceki dönem başkanı Dr. Serdar Küni, 19 Ekim’de tutuklanarak Şırnak Cezaevi’ne gönderildi.

İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut da 18 Ekim’de gece geç saatlerde evindeyken gözaltına alındı, halen gözaltında.

TİHV ve İHD yazılı açıklamalar yayınlayarak, hak savunucularının serbest bırakılmasını talep etti.

“İşkenceye karşı çabaların engellenmesi”

TİHV Yönetim Kurulu, Küni’nin, “doğrudan mesleki uygulamalarına dayandırılan soyut iddialarla tutuklandığını” açıkladı.

“Cizre’de hekimlik mesleğini mesleğin temel değerlerine dayalı olarak icra etmek çok zor. İşte bu zorluklarla, hekimlik mesleğini, temel değerlerine dayalı olarak, uzun yıllardır Cizre’de sürdürme azmini gösteren Dr. Serdar Küni tutuklu.

“Küni, tüm yaşamında tek varlık sebebi insan yaşamını korumak ve geliştirmek olan hekimliğin temel etik ve bilimsel referansları ile mesleğini, herkesin tanıklığında, sürdürdü. Bu nedenle bu tutuklama sürecinin esas konusu, ulusal ve uluslararası hukuk ve sözleşmeleri, evrensel etik kurallar ve vicdandır.

“Dr. Serdar Küni’nin tutuklanması, aynı zamanda varlık nedeni ülkemizde ve dünyada işkencenin son bulması için çaba göstermek olan TİHV’in, bir başka deyişle, işkence ve diğer ağır insan hakları ihlallerine yönelik çabaların da engellenmesi girişimidir.

“Temsilcimiz Dr. Küni’nin maruz bırakıldığı bu hukuksuz uygulama derhal sonlandırılmalı.”

İHD: Neyle suçlandığı bile açıklanmadı

İHD’den yapılan açıklamada da, İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut’un halen Hakkari Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında olduğu ancak avukat görüşüne izin verilmediğinden, neyle suçlandığının öğrenilemediği belirtildi.

“Başta çatışmalı süreç olmak üzere uzun yıllardır İsmail Akbulut başarılı arabuluculuk çalışmaları yaptı, birçok hak ihlallerinin yaşanmasına engel oldu ve alıkonulan siviller başta olmak üzere güvenlik personelinin ailelerine sağ salim kavuşmasını sağladı.

“Böylesi çatışmalı süreçlerde insan hakları savunucularının gözaltına alınması kabul edilmez.

“İsmail Akbulut ve gözaltına alınan diğer sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin serbest bırakılmasını istiyor, Hakkari emniyetini ve savcılığını Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’ne uymaya davet ediyoruz.” (AS)

http://m.bianet.org/bianet/insan-haklari/179852-tihv-ve-ihd-hak-savunuculari-serbest-birakilsin