MENÜ
ANA SAYFA
x

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Van Referans Merkezi Açıldı

15.01.2018

15.01.2018

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 1990’dan bu yana faaliyetini sürdüren Ankara’daki Genel Merkezi, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir’de bulunan Temsilcilikleri ve Eylül 2015’te açtığı Cizre Referans Merkezi’nin ardından 13 Ocak 2018 tarihinde Van’da bir Referans Merkezi açtı. Açılışa, TİHV Yönetici ve gönüllülerinin yanı sıra İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi ve Van Şubesi’nden, KESK Van Şubeler Platformu’ndan, Van Barosu’ndan, Van Tabip Odası’ndan, Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan, TMMOB’a bağlı meslek odalarından ve KHK ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER) ile (Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) TUYAD-DER’den çok sayıda kişi katılarak dayanışma mesajlarını iletti.

TİHV Van Referans Merkezi’nin açılışında söz alan TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, işkencenin önlenmesi ve işkence görenlerin tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine erişimini sağlamak için çaba gösteren TİHV’in Van Referans Merkezi’nin de sadece Van ile sınırlı kalmayacağını, Hâkkari ve Ağrı coğrafyaları başta olmak üzere çevre illerdeki çalışmalara da olabildiğince katkı sunacağından bahsetti. Bakkalcı ayrıca, “Onarım, hakikat ve adalet ile yakından ilişkilidir. Temmuz 2015 itibariyle bu bölgede gerçekleşen kahredici yıkım süreci ile hesaplaşmak, bugün ayakta kalabilmek ve yarını kurabilmek için gereklidir.” dedi ve işkencenin önlenmesi ve ağır insan hakları ihlalleri ile mücadele konusunda Vakfın Türkiye’de ve dünyada sahip olduğu tüm birikimi bu bölgeye seferber ederek onarım ve adalete erişim için gereken çabanın hep birlikte gösterileceğini vurguladı.

TİHV Van Referans Merkezi’ne 0432 215 12 61 numaralı telefondan ve van@tihv.org.tr mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.