MENÜ
ANA SAYFA
x

Tutuklu Hekim Serdar Küni için Duruşmaya Çağrı

22.04.2017

22.04.2017

Kamuoyu ve basının ilgisine,

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Cizre Merkezi Temsilcisi ve Şırnak Tabip Odası eski başkanı Dr. Serdar Küni’nin doğrudan mesleki uygulamalarına dayandırılan soyut iddialar ile suçlandığı davanın ikinci duruşması 24 Nisan 2017 Pazartesi günü saat 14:00’da Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Hekimlik mesleğini, temel değerlerine dayalı olarak uzun yıllardır Cizre’de sürdürme azmini gösteren Dr. Serdar Küni, 19 Ekim 2016 tarihinde tutuklanmış idi ve 6 aydır tutuklu bulunmaktadır. 13 Mart 2017 tarihinde görülen ilk duruşmada, tanıkların tümü işkence altında ifade verdiklerini ve kendilerine imzalatılan belgeleri okumadıklarını beyan etmişlerdi.

En başından beri ifade ettiğimiz üzere, bu “dava”nın esas konusu uluslararası insan hakları hukuku ve evrensel tıp etiği kurallarıdır ve bizler iyi hekimliğin yargılanamayacağını bir kez daha hatırlatmak için 24 Nisan’da hep birlikte Şırnak’ta olacağız.

Bu vesileyle dayanışma ortamımız da yeniden sınırları aşıyor. İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü(PHR) adına Christine Mehta, REDRESS Direktörü Carla Ferstman, Stockholm İşkence Gören Mülteciler için Kızılhaç Merkezi adına Per Stadig, Norveç Helsinki Komitesi Başkan Yardımcısı Gunnar M. Ekelove-Slydal, Almanya Tabipleri Birliği ve Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Örgütü Almanya adına Ernst Ludwig Iskenius, Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Örgütü Avrupa adına Barbara Neppert ve Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) ve La Transicionera adına Andreas Speck gibi uluslararası örgütlerden temsilciler ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof.Dr. Sinan Adıyaman ve TİHV Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı dâhil olmak üzere daha birçok ilden hekim ve insan hakları kurumlarının temsilcilerinin katılımında bir heyet Şırnak 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmayı gözlemliyor olacak.

Dr. Serdar Küni’nin derhal serbest bırakılması ve doğrudan mesleki uygulamalarına dayandırılan hakkındaki soyut suçlamaların hemen ve koşulsuz olarak düşürülmesi talebimiz ve inancımızla  24 Nisan 2017 günü saat 14:00’da Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeyiz!

İyi hekimlik yargılanamaz!

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI