MENÜ
ANA SAYFA
x

Van’da Belgesel Film Günleri’ne Yoğun İlgi

19.12.2021

TİHV 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin 10 Aralık’ta başladığı yolculuk, Van’da bugün gerçekleştirilecek gösterimle sona eriyor. Van Barosu Salonu’nda yönetmenler Celil Badikanlı ve Özlem Diler’in katılımıyla gerçekleşen gösterim büyük ilgi gördü.

Odağında insan hakları olan filmleri bu yıl 12. kez izleyicilerle buluşturan TİHV İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde Türkiye’den ve dünyadan 26 belgesel film gösterime sunuldu. Pandemi koşulları nedeniyle 17 Aralık’a kadar çevrimiçi gerçekleştirilen gösterimlerin yanısıra, İzmir ve Van’da fiziki gösterimler yapıldı.

Belgesel Film Günleri’nin İHD Van Şubesi, Van Barosu, Van-Hakkari Tabip Odası ve İletişim Çalışmaları Topluluğu işbirliğiyle gerçekleştirilen gösterimleri, bugün sona eriyor.

Van Barosu Salonu’nda yapılan gösterimler büyük ilgi topladı. “Bir Kürt Entelektüelin Yaşamı:Casime Celil / Jiyana Rewsenbireki Kurd: Casimê Celîl” filminin ardından izleyiciler, yönetmenler Özlem Diler ve Celil Badikanlı ile söyleştiler.

İNSANLIĞA GÖNDERİLMİŞ MEKTUPLAR DA VAN’A ULAŞTI

Yapımcılığını TİHV’in, yönetmenliğini Yusuf Kenan Beysülen’in üstlendiği “İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar” belgeseli de, 17 Aralık Cuma günü Van Barosu Salonu’nda gösterildi.

Yönetmen Yusuf Kenan Beysülen’in de katıldığı gösterimde konuşan TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, Türkiye’de insan hakları ihlallerini artık bir kural haline geldiğini, ivil siyaset alanının kapatılmış durumda. olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkiye’de sivil siyaset alanın daraltılmasının en somut hali Van’da yaşanıyor. 5 yıldır süren valilik yasaklarıyla Anayasa ile güvence altına alınan barışçıl toplantı ve gösteri hakkı kullanılamıyor. Bu büyük bir daralmayı da beraberinde getiriyor. Bu halden çıkmanın yolunun hak siyaseti yapmak ile mümkün olabileceğini söylüyoruz” dedi.