MENÜ
ANA SAYFA
x

Dünya Tabipleri Birliği (WMA): Dr. Ayşe Uğurlu’ya yönelik tüm işlemler derhal durdurulmalı

21.09.2023

Dünya Tabipleri Birliği (WMA) Başkanı Dr. Osahon Enabulele, Dr. Ayşe Uğurlu hakkında yürütülen soruşturmayı kınadı. Enabulele, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ilgili bakanlara ithafen yazdığı açık mektupta, Dr. Uğurlu’nun meslek etik ilkelerinin gereğine uygun hareket ettiği için idari ve cezaiye kovuşturmaya uğradığı belirtti, Uğurlu hakkındaki soruşturmaya son verilmesi çağrısı yaptı. 

Uluslararası etik standartların, hekimlerin mahpusların onur ve özerkliklerine saygı göstermelerini, onları baskı, kötü muamele veya işkenceye varan diğer uygulamalardan korumalarını, bunun aksi bir durum yaşandığında ise durumu protesto etmelerini gerektirdiğini ifade eden Enabulele,  “Dr. Ayşe Uğurlu da bu temel ilkelere saygı gösterilmesi çağrısında bulunarak mesleğimizin etik değerlerine uygun hareket etmiştir” dedi. 

Enabulele mektubunda şunları dile getirdi: 

“Türkiye makamları, cezai ve idari kovuşturmalar yoluyla Dr. Uğurlu’ya kabul edilemez bir baskı uygulamaktadır. Hukukun üstünlüğüyle yönetilen bir devlete yakışmayan bu tür kaba davranışları en güçlü ifadelerle kınıyoruz. 

Türkiye makamlarını, Dr. Ayşe Uğurlu hakkındaki tüm işlemlere derhal son vermeye, tıp mesleğinin gereklerine saygı gösterdiği ve insan haklarını savunduğu için kendisine yöneltilen tüm suçlamaları düşürmeye çağırıyoruz. 

Ayrıca; Türkiye makamlarından, hekimlere yönelik devam eden tacize bir an önce son vermelerini ve onların mesleki etik standartlarına uygun biçimde güvenle çalışmaları için gerekli koşulları sağlamaların talep ediyoruz.”

Mektubu Görüntülemek için Lütfen Tıklayın.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Bölümü’nde çalışan Dr. Ayşe Uğurlu, 2020 yılında adil yargılanma talebiyle açlık grevi yapan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumları hakkında sağlık meslek örgütlerinin düzenlediği basın açıklamasına Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi olarak katılması nedeniyle açığa alınmıştı. Daha sonra Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “devlet memurluğundan çıkarma” istemiyle Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.