MENÜ
ANA SAYFA
x

01 – 03 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 – 3 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/001) Sokağa Çıkma Yasakları Sırasında Yaşamını Yitiren Kişinin Cenazesinin Bulunmasıyla İlgili Dava…

2 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşamını yitiren Hacer Arslan’ın cenazesine ulaşmak için yapılan başvuru sonucunda açılan soruşturma ile ilgili olarak, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildiği öğrenildi. Cizre’de 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren 14 kişinin cenazelerine hâlâ ulaşılamadı.

(12/002) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ T Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’ne istek ve iradeleri dışında 23 Kasım 2018 tarihinde sevk edilen 12 mahpusun sevk ve cezaevi girişi sırasında işkenceye maruz kaldıkları öğrenildi.

Yine 30 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili Tayip Temel’in Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soru önergesi verdiği öğrenildi. Söz konusu önergede, işkence iddialarına dair bakanlığın herhangi bir girişimde bulunup bulunmadığı soruldu.

30 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Hapishane Komisyonu’nun, Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpuslarla yapılan görüşmelere dayanılarak hak ihlalleri raporu hazırladığı öğrenildi. Rapora göre, mahpuslara askeri nizamda ayakta sayım dayatması yapılmakta ve bunu kabul etmeyen mahpuslar gardiyanların fiziksel şiddetine maruz bırakılmakta; mahpusların revirde muayene ve tedavileri yapılmamakta; hastane sevkleri ise ya çok geç yapılmakta ya da hiç yapılmamaktadır.

2 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Mehmet Şeran ve Emre Salduz isimli mahpusların gazetecilere yazdıkları mektuplara, “cezaevi güvenliğini tehlikeye düşürdüğü” cezaevi idaresi tarafından el konulduğu öğrenildi.

2 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan Orhan Namlı, Deniz Biter ve Mehmet Özdemir isimli mahpusların, 19 Kasım 2018 tarihinde avukat görüşünden sonra işkenceye maruz kaldıkları öğrenildi. Avukat Ayşegül Çağatay konuyla ilgili olarak basında yer alan açıklamalarında şunları belirtti: “Bana cezaevi uygulamalarını protesto etmek için görüş sonrasında oturma eylemi yapacaklarını ve haklarına dair taleplerini bağıracaklarını, işkence olduğu takdirde ise işkenceye dair slogan atacaklarını söylediler. İlk iki müvekkilimden sadece taleplerini dile getiren sesler duydum. Sonraki müvekkilim ile görüşmem sona erdikten sonra ‘Tedavi hakkımız engellenemez, kitap yayın hakkımız engellenemez’ sloganı atan müvekkilimin sesi haykırış halini almış ve attığı sloganlar değişmiştir. Müvekkilim ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ şeklinde slogan atmaya başlamıştır. Bunun üzerine hemen avukat görüş odasından çıkarak kurumdaki nöbetçi amir ile görüşmeyi talep etmem üzerine ikinci müdürü ile görüştüm. Ancak bir işlem yapılmadı. Sonrasında görüştüğüm müvekkilim Mehmet Özdemir ve Deniz Biter’in de aynı şekilde işkence edilme seslerine şahitlik ettim.”

(12/003) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

1 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kalp hastası mahpus Cemil İvrendi’nin kelepçeli tedavi dayatması yüzünden tedavi edilmediği, ayda bir kez yaptırması gereken testlerin yapılmadığı öğrenildi.

(12/004) Cezaevinde Açlık Grevi…

1 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gaziantep L Tipi Cezaevi’nde tutulan Gülistan Al isimli mahpusun, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevini desteklemek amacıyla 10 günlük açlık grevine başladığı öğrenildi.

1 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile 14 kadın mahpusun, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevini desteklemek amacıyla 10 günlük açlık grevine başladığı öğrenildi.

 (12/005) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 1 Aralık 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 90. kez reddedilmiş oldu.

(12/006) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 1 Aralık 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara Sakarya Caddesi’nde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu 8 kişinin (Deniz Aydın, Bengüsu Demirel, Halil İbrahim Şener, Umutcan Aybak, İlker Işık, Taylan Sungur, Sinan Yanbal ve Aydın Dönmez) gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/007) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 754 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Kasım, 1 Aralık ve 2 Aralık 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

30 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Erdoğan Canpolat, Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Alev Şahin ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

1 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Acun Karadağ ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

2 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin, Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 30 Kasım, 1 Aralık ve 2 Aralık 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/008) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

1 Aralık 2018 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 714’üncüsü öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup yürüyüşe geçti. Polisin bu yürüyüşü de engellemesi üzerine, Cumartesi Anneleri ve desteğe gelenler bulundukları yerde oturarak basın açıklaması yaptılar.

(12/009) İstanbul’da Yasaklanan Eylem…

İş cinayetlerine karşı her ayın ilk Pazar günü İstanbul Galatasaray Lisesi önünde yapılan Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 76’ncısı, “kamu güvenliği” gerekçesiyle yasaklandı. Yasaklama üzerine basın açıklamasının Bir Umut Derneği’nde yapıldığı öğrenildi.

(12/010) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) tarafından, Fransa’da ‘Sarı yelekliler’ adıyla devam eden eylemlerle dayanışmak için İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Fransız Konsolosluğu önünde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti ve 7 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: ESP il Başkanı Pınar Türk, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) İstanbul temsilcisi Ezgi Bahçeci, ESP üyeleri Gülcan Taşkıran, Hüseyin İldan, İsmet Yurtsever, Serhat Demirtaş, İbrahim Gerçek.

(12/011) Mersin’de Açlık Grevini Destekledikleri İçin Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

2 Aralık 2018 tarihinde HDP Mersin il binasını basan polis, cezaevinde açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevine başlayan 10 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Mersin il Eş Başkanı Zuhal Önen, Ali Alper, Gule Kaya, Mehmet Aykut, Zahide Yavuz, Abdulbaki Akkoyun, Ali Bilen, Diyar Turgut, Bahattin İlet ve Doğan Atay.

(12/012) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Kasım 2018 tarihinde Mardin’in Merkez, Nusaybin, Ömerli, Dargeçit ve Midyat ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 36 kişiden 7’sinin 30 Kasım 2018 tarihinde, sosyal medya paylaşımları ve “şal u şepîk” olarak adlandırılan yöresel kıyafetli fotoğrafları gerekçesiyle tutuklandıkları öğrenildi. 16 kişinin ise 30 Kasım 2018 tarihinde serbest bırakıldıkları öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 13 kişi 29 Kasım 2018 tarihinde serbest bırakılmıştı. Tutuklananların isimleri: Fikret Alan, Müslüm Ağarman, Ali Akyüz, Şükrü Çetin, Mehmet Emin Duman ve Sahip Baran Sosyal.

(12/013) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Eski Milletvekili…

26 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP Kars eski milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Üyesi Mülkiye Birtane, 30 Kasım 2018 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla mahkeme tarafından tutuklandı.

(12/014) Malatya’da Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu ile HDP ve DBP Yöneticileri…

27 Kasım 2018 tarihinde Malatya’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Eş Başkanı Gönül Öztürkoğlu ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il Eş Başkanı Nermin Tuncel’in de olduğu 7 kişiden 6’sı 30 Kasım 2018 tarihinde mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 1 kişi (Hasan Karyar) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.  Tutuklananların isimleri: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya eski il Eş Başkanı Özcan Ağdaş, DBP il Eş Başkanı Nermin Tuncel, İHD Malatya Şubesi Eş Başkanı Gönül Öztürkoğlu, HDP Battalgazi ilçe Eş Başkanı Ahmet Aksu, HDP Yeşilyurt ilçe Eş Başkanı Aziz Doğan ve parti üyesi Ahmet Turan Sertkaya.

(12/015) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Kasım 2018 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde gözaltına alınan 14 kişiden 8’i, 2014 yılında Kobanê için yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüt üyesi’ olmak iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Hamdin Akbay, Cahit Aslan, İsmail Çitçi, Muhamed Tulin, Yılmaz Baran, Cihan Baran, Ahmet Ayhan ve Fazıl Sancu.

(12/016) Ankara’da Gözaltına Alınan İşçiler…

Ankara’nın Mamak ilçesinde yapımı süren TOKİ inşaatında çalışan ve bir süredir ücretlerini alamadıkları için direnen işçilerin nöbetine 2 Aralık 2018 tarihinde müdahale eden polis 7 işçiyi gözaltına aldı. İşçilerin, ‘Kabahatler Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 259’ar TL para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(12/017) Eskişehir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiası ile Tutuklanan Kişi…

1 Aralık 2018 tarihinde Eskişehir’de 1 kişi (Alaattin Z.) ‘sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla tutuklandı.

(12/018) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım’a, Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasının Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulmasının ardından yeniden başlayan davanın görülmesine 30 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gülser Yıldırım ise, SEGBİS aracılığıyla savunma yapmayı reddederek duruşmaya katılmadı. Mahkeme Gülser Yıldırım’ın tutukluluğunun devamına karar verdi ve duruşmayı 8 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/019) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ne destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle Ayşe Düzkan, Hüseyin Aykol, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ragıp Duran hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hapis cezaları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından 30 Kasım 2018 tarihinde onandı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Ocak 2018 tarihinde, ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Hüseyin Aykol’u 3 yıl 9 ay, Hüseyin Bektaş, Mehmet Ali Çelebi, Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran’ı ise ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırmıştı.

(12/020) “İstanbul KCK Ana Davası”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 205 kişi hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 9 kişi (Alaattin Güneş, Didem Tanrıöğen, Delil Botan Kahraman, Mehmet Doymaz, Metin Eren, Necla Nergiz, Rahmi Özer, Salih Baykal ve Songül Karatağna) hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi ve duruşmayı 7 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/021) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Şahin Öner, 10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü ile ilgili düzenlenen protesto gösterileri sırasında polis zırhlı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Zırhlı aracın sürücüsü polis memuru S. K. hakkında ‘kasten öldürme’ iddiasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 8 Şubat 2019 tarihinde olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi ve duruşmayı 14 Mart 2019 tarihine erteledi.

(12/022) Selahattin Demirtaş ile İlgili AİHM Kararı…

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’ın avukatları tarafından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı uyarınca yapılan tahliye başvurusunu 30 Kasım 2018 tarihinde reddetti. Mahkemenin ret gerekçesinde: “Sanığın 14 ve 16 Şubat arasındaki duruşmada hazır edilerek savunmasına geçildiği, şu ana kadar hakkında iddianamede yer alan 31 fezleke (olay) ile birleşen dosya olmak üzere toplam 32 farklı suçlamadan sadece 9 suçlama (olay) ile ilgili savunma yaptığı ve henüz iddianamedeki suçlara yönelik sorgusunun tamamlanmadığı; hiçbir duruşmada adli kontrol hükümlerinin uygulanması durumunda kontrol hükümlerine uyacağına yönelik bir beyanının bulunmadığı, bu nedenle de adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı değerlendirildi” denildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusuna ilişkin 20 Kasım 2018 tarihinde açıkladığı kararında Demirtaş’ın tutukluluğunun sonlandırılmasına dair tüm önlemlerin alınmasına hükmetmiş ve ayrıca Türkiye’yi 10 bin Euro manevi ve 15 bin Euro maddi olmak üzere toplam 25 bin Euro tazminata mahkum etmişti.

 

Selahattin Demirtaş 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış, hakkında düzenlenen 96 fezlekeden 31’i Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmişti. Selahattin Demirtaş, 142 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı bu dava kapsamında haksız yere tutuklandığını belirterek 20 Şubat 2017 tarihinde AİHM’ye başvurmuştu.

(12/023) “Ergenekon Davası”…

235 kişi hakkında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve “Ergenekon davası’” olarak bilinen davanın görülmesine 30 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcılık 32 kişinin hapis cezası ile cezalandırılmasını, 4 kişi hakkında davanın düşürülmesini ve 199 kişi hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Savcılık mütalaasında “Ergenekon silahlı terör örgütünün varlığının, kesin ve inandırıcı delillerle kanıtlanamadığı, bu nedenle de varlığı kanıtlanamayan örgütün liderliği, üyeliği ve örgüt adına suç işlenmesinin de söz konusu edilemeyeceği anlaşılmıştır. Bu haliyle bu dava kapsamında kovuşturmaya konu edilen, ‘Ergenekon’ adlı bir terör örgütünün varlığı ispat edilememiştir” denildi.

(12/024) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

30 Kasım 2018 tarihinde Kayseri’de 1 kişi gözaltına alındı.

Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 47 kişiden 24’ü 30 Kasım 2018 tarihinde tutuklandı. 23 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

1 Aralık 2018 tarihinde Karaman’da aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

2 Aralık 2018 tarihinde Trabzon merkezli 8 ilde yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.

(12/025) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Danıştay eski tetkik hakimi Celal Hocaoğlu hakkında Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Hocaoğlu’nu ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

63 kişi hakkında Sivas 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 44 kişiyi 1 yıl 8 ay ile 8 yıl 1 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 5 kişinin beraatına 14 kişinin ise dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Mehmet Emre E. isimli 1 kişi hakkında Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt yöneticisi olmak’ suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/026) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 2 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 8 köy ile 10 mezrada 2 Aralık 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Şenlik, Birlik, Abalı, Erginköy, Tuzlaköy, Çeper, Daralan ve Duruköy köyleri ile Elmadere, Ağılçık, Akçapınar, Ayaz, Şakan, Boyluca, Dahlık, Alikahya, Hacımusabey ve Kutlamış mezraları.

(12/026) Hani’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 2 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hani ilçesine bağlı 7 köy ile 12 mezrada 2 Aralık 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Kaledibi, Akçayurt, Topçular, Yukarı Turalı, Kalaba, Uzunlar, Serenköy köyleri ile Başaklı, Güzelce, Taşburun, Karapilyari, Mezartarlası, Sıraevler, Horsel, Çay, Damlatepe, Uysal, Aşağı Turalı, Gürbulak mezraları.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.