MENÜ
ANA SAYFA
x

01 – 10 Haziran 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

01 – 10 Haziran 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/001) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

Milli Savunma Bakanlığı 1 Haziran 2019 tarihinde Van’ın Edremit ilçesinde Jandarma Komutanlığı’nda görevli 1 askerin (Kenan Karakuzu) silah kazası sonucu öldüğünü duyurdu.

1 Haziran 2019 tarihinde Iğdır’da Türkiye-İran sınır bölgesinde çıkan çatışmada 3 askerin öldüğü 4 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

Ağrı Valiliği 1 Haziran 2019 tarihinde Doğubayazıt ilçesinde Türkiye- İran sınırında devam eden “güvenlik duvarı” inşaatında çalışan işçileri taşıyan minibüsün geçişi sırasında el yapımı patlayıcının infilakı sonucunda 1 işçinin öldüğünü, 7 işçinin yaralandığını duyurdu.

Hakkari Valiliği 2 Haziran 2019 tarihinde Çukurca ilçesinde çıkan çatışmada 2 askerin öldüğünü, 2 askerin ise yaralandığını duyurdu.

3 Haziran 2019 tarihinde Tunceli’nin Ovacık ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 1 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

3 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Haziran 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Xakurkê bölgesinde yaşanan çatışmada 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

5 Haziran 2019 Suriye’nin Azez ilçesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir üs bölgesine PYD militanları tarafından düzenlenen saldırıda 2 askerin yaralandığı öğrenildi.

5 Haziran 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Xakurkê bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir askeri aracın devrilmesi sonucu 1 askerin öldüğü ve 1 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

7 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Haziran 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Avaşin bölgesine yönelik Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

4 Mayıs 2019 tarihinde Hakkari kırsal alanında HPG militanları tarafından gerçekleştirilen saldırıda yaralanan 1 askerin 9 Haziran 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

9 Haziran 2019 tarihinde Suriye’nin Azez ilçesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir üs bölgesine PYD militanları tarafından düzenlenen saldırıda 1 askerin öldüğü ve 5 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

9 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Kocaköy kırsal alanında çıkan çatışmada 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(06/002) İstanbul’da Irkçı Saldırı İddiası…

1 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesindeki Samatya’da yaşayan Arpine T. isimli bir kişinin, kimliği belirsiz iki kişinin ırkçı saldırısına uğradığı öğrenildi. Haberlerde saldırganların “bu başlangıç” diyerek Arpine T.’yi tehdit ettikleri iddia edildi. Türkiye Ermeni Patrikliği’nden Başrahip Zakeos Ohanyan basında yer alan ifadelerinde, Arpine T.’nin yaşadığı evin duvarına yaklaşık 2 ay önce nefret söylemi içeren yazıların bulunduğu kağıtlar yapıştırıldığını ve haç çizildiğini belirtti.

(06/003) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

1 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Ersin Çiçek ve Heval Oral isimli 2 mahpusun, açlık grevini bitirmelerinin ardından götürüldükleri cezaevi revirinden koğuşlarına dönerken cezaevi müdürünün korumasının fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

(06/004) Cezaevinde Mahpuslara Verilmeyen Gazete…

5 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslara cezaevinin güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle Yeni Yaşam gazetesinin verilmediği öğrenildi.

(06/005) Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

5 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Faruk Engin isimli hasta mahpusun tedavisinin yapılmadığı öğrenildi. Haberde ayağında şarapnel parçası olan Mehmet Faruk Engin’in 2017 yılından beri hastaneye sevkinin yapılmadığı belirtildi.

(06/006) Urfa’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Mayıs 2019 tarihinde Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili mahallesinde yaşanan ve 1 polis memuru ile 2 militanın öldüğü çatışma sonrasında yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlar götürüldükleri Urfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddia edilmişti. Gözaltına alınan 51 kişiden 13’ü sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi oldukları’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili mahallesinde gözaltına alınıp 29 Mayıs 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan G.A., F.A. ve C.Y. 12 gün boyunca tutulduğu Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde maruz kaldığı işkenceyi cezaevinde görüştükleri Urfa Barosu’na bağlı avukatlara anlattılar. Tutuklanan 3 kişinin maruz kaldıkları işkenceye dair ifadeleri şöyledir:

G.A.: “Beni nezarethaneye getirdiklerinde ablam F.’yi gördüm. Üstü-başı toz içindeydi. Yine orada gördüğüm yeğenim B.A.’nın yüzü tamamen kanlar içindeydi. Ablamla aynı nezarethanedeyken bana kendisine işkence yapıldığını, kendisine elektrik verildiğini, aynı zamanda küfürler edildiğini söyledi (…) Beni üst katlarda karanlık arşiv gibi bir yerden geçirdiler. Koridor gibi olan yer karanlıktı. Bana eşlik eden polis siyah saçlı, renkli gözlü bir kadındı. Yanlış hatırlamıyorsam ismi Gülay idi. Çünkü kendisine öyle sesleniyorlardı. Koridorda ilerlemeye başladık. Daha sonra bir kadın polise sen dur dedi ve durdu. Ben ilerledim. Çok karanlıktı. Korkuyordum. Daha sonra odada biri arkanı dönme dedi. O esnada saçımdan tuttu, sağa döndük. Karanlıkta çok iyi görmedim ama sanırım ilk odaya aldılar. Odanın içinde bir masa ve sandalye vardı. Yan tarafta küçük bir koltuk ve koltuğun üzerinde rengi yeşile çalan bir adet kırlent vardı. İçeride iki erkek polis ve bir kadın polis vardı. Erkek polislerden biri beni götüren kişiydi. İçerideki erkek polis kilolu, orta boylu, sakalsız, saçları normal idi. İki erkek polisi görsem tanırım. Oturan erkek polis bana küfür etti ve tecavüz etmekle tehdit etti. Daha sonra silahını çıkarıp ‘bana doğruyu söyle’ dedi. Ben de ‘bir şey bilmediğimi’ söyledim. Arkadan saçlarımı tutup odanın bir ucundan diğer ucuna getirip götürdü. Suratımı duvara vurup ‘paramparça ederim’ dedi. ‘Yasalara dua et yoksa seni bu arada bıçakla paramparça ederim’ dedi. Daha sonra esmer, renkli gözlü erkek polis, kadın polise ‘bunu alıp götür yoksa öldüreceğim’ dedi.”

F.A.: “Hepimizi yere yatırdılar, saat 2’den 7’ye kadar yerde kaldık. Sonra eşime oğluma vurmaya başladılar. Ben yapmayın diye çığlık atınca bana da vurmaya başladılar. Sürekli başımı tekmeliyorlardı, bir tekme kulağıma geldi kulağımdan kan aktığını hissettim (…) Oğlumu dövdükten sonra pansuman yapılıyordu daha sonra bizi Urfa TEM Şube’ye getirdiler. Bizi alt kata indirdiler. Alt katta her birimizi bir köşeye koyup, yüzümüzü duvara yasladılar. Yüzünüzü dönmeyin dediler. Bu şekilde 1 saat ayakta yüzüm duvara dönük şekilde kaldım. Bir kadın polis gelip beni üst kata çıkardı. Bir odanın önünde durdum, arkadan görmediğin bir kişi başıma çuval tarzı bir şey geçirdi ve gözlerimi tamamen kapatıp ellerimi arkadan kelepçeledi (…) İçeri girer girmez beni yere yatırdılar tekmelemeye başladılar daha sonra beni soymaya başladılar. Biri cinsel organıma bir kabloyla elektrik vermeye başladı. Elektriğin şiddetiyle bayılacak gibi oldum. Sonra meme uçlarıma da elektrik verdiler. Aynı zamanda kollarım ve bacaklarıma da elektrik verdiler. Elektriği verenler bana toplu tecavüz etmekle tehdit ediyorlardı. Ben de onlara ‘sizin anneniz, kardeşiniz yok mu’ dedim. Bunun üzerine vurmaya başladılar. Sürekli ‘kime yardım ettin’ diye soru soruyorlardı. Ben de kimseye yardım etmediğimi ve ne olduğunu dahi bilmediğimi söyledim. Fakat işkenceye devam ettiler (…) Nezarette G.A., R.K., K.K. ve tanımadığım bir kadın vardı. Gözaltında kaldığım süre boyunca 2-3 günde bir aynı yere çıkarılıp aynı işkencelere maruz kaldım. Bana yaptıkları şeyleri F.A. ve G.A.’ya da yaptıklarını onlardan öğrendim.”

C.Y.: “Bizi TEM Şube’ye götürdüler. Oraya götürür götürmez bana işkence yaptılar. Kafama siyah bir poşet geçirdikleri için kimseyi göremedim. Beni götürdüklerinde ellerimi ve ayaklarımı bağlayarak sırtüstü yatırdılar. Biri göğsümün üstüne oturuyordu. Hayalarıma ve dizlerime elektrik verdiler. Halen izleri duruyor. Her götürdüklerinde vücuduma elektrik veriyorlardı. Boynuma ayaklarıyla basıyorlardı. 12 gün gözaltında kaldım. Sürekli beni ailemle tehdit ediyorlardı ve küfür ediyorlardı. Çoğu zaman yapılan işkencenin bir saat sürdüğü oluyordu. Çeneme vurmalarından dolayı sonraları yemek yiyemiyordum. Her götürüldüğümde mutlaka elektrik veriliyordu.”

(06/007) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 943 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Mayıs ve 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 Haziran 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

31 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Merve Demirel ve Cemal Öksüz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (İlker Işık, Merve Demirel ve Cemal Öksüz) gözaltına alındığı bildirildi.

1 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Acun Karadağ, Cemal Öksüz, Alev Şahin, İlker Işık ve Oktay İnce) gözaltına alındığı bildirildi.

2 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

3 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

4 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve İlker Işık) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

5 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

6 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nuriye Gülmen ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi, Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

7 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Derviş Lermi, Merve Demirel ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

8 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Derviş Lermi) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Derviş Lermi) gözaltına alındığı bildirildi.

9 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi, Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Derviş Lermi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 31 Mayıs ve 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 Haziran 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 46 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/008) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Haziran 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da Sakarya Caddesi’nde eylem yapan Cemal Yıldırım polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Cemal Yıldırım’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/009) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Haziran 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, 2 kişiyi (Mahmut Konuk ve Cemal Yıldırım) gözaltına aldı. 2 kişinin de aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/010) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Haziran 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen kamu emekçilerine müdahale eden polis, 1 kişiyi (Selvi Polat) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Selvi Polat 4 Haziran 2019 tarihinde mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/011) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 31 Mayıs 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 112. kez gözaltına alınmış oldu.

(06/012) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

1 ve 8 Haziran 2019 tarihlerinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 740 ve 741’incisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamaların meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine insan hakları savunucuları ve siyasi parti temsilcileri İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta bir basın açıklaması yaptı.

(06/013) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 1 ve 8 Haziran 2019 tarihinde 375. ve 376. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(06/014) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Nurcan Baysal 3 Haziran 2019 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin Demokratik Toplum Kongresi ve Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) bünyesindeki faaliyetler olduğu öğrenildi. Nurcan Baysal aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/015) Aydın’da Gözaltına Alınan ESP ve HDP Yönetici ve Üyeleri…

31 Mayıs 2019 tarihinde Aydın’ın Didim ilçesinde aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) merkez yürütme kurulu üyesi Satiye Ok, ESP Parti Meclisi üyesi Deniz Çokgül ve HDP Aydın il yöneticisi Özlem Tunç’un da bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. 1 kişi (Ali Haydar Çelik) hakkında 2017 yılında başlatılan bir soruşturma kapsamında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle tutuklandı, 8 kişi (Satiye Ok, Deniz Çokgül, Özlem Tunç, Handan Özbilgin, Seydo Hazar, Seyhan Tekin, Metin Tekin ve Ali Temel) ise serbest bırakıldı.

(06/016) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişi…

5 Haziran 2019 tarihinde, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan annesi Yıldız Davran’ı görmek üzere giden Besime Davran isimli 1 kişi, daha önceki ziyaretlerde ‘kolluk kuvvetlerine hakaret ettiği’ gerekçesiyle hakkında açılan dava kapsamında ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı. Besime Davran’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/017) Van’da Mahpus Yakınlarına ve Barış Anneleri’ne Para Cezası…

2 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için Van’da düzenlenen protestolara katılan ve aralarında Barış Anneleri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAYDER) Van Şubesi yöneticileri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van il Eş Başkanları ve yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişiye, Van Emniyet Müdürlüğü tarafından Kabahatler Kanunu’nu ihlal ettikleri gerekçesiyle işlem yapıldığı ve 320 Türk Lirası para cezası verildiği öğrenildi.

(06/018) Silopi’de Zırhlı Polis Aracının Ezdiği 2 Çocuğun Ölümüyle İlgili Yargılanan Polis Memurları…

Muhammed Yıldırım (7) ve Furkan Yıldırım (6) isimli çocuklar 3 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde, evlerinin duvarını bir polis panzerinin yıkması sonucu yaşamlarını yitirmişti. İki kardeşin ölümü ile ilgili olarak zırhlı aracı kullanan Ömer Yeğit ve onu görevlendiren polis amiri Murat Maden hakkında Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi.

İddianamede 2 sanığın ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 19 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(06/019) Sakarya’da Kadri Sakçı’yı Öldürmekle Yargılanan Kişi…

22 Aralık 2018 tarihinde, Sakarya’nın Hendek ilçesinde Kadir Sakçı (43) ve oğlu B.S. (16, e) yolda yürürken Kürtçe konuştukları gerekçesiyle Hikmet Usta isminde biri tarafından saldırıya uğramış, “Kürt müsünüz” soruna Kadir Sakçı’nın “Evet Kürt’üz” yanıtı vermesi üzerine Hikmet Usta silahını ateşleyerek Kadir Sakçı’yı öldürmüş ve B.S.’yi ağır yaralamıştı. Kadir Sakçı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Olayla ilgili olarak Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Mart 2019 tarihinde başlandı. Duruşmada Hikmet Usta’nın, “Barodan avukat bana Kadri’nin ‘Ben de Kürdüm Türkleri sevmiyorum’ dediği şeklinde ifade ver, az ceza alırsın’ dedi” şeklinde savunma yaptığı, olayda yaralanan B.S.’nin ise “Eve gelen savcı ifademi aldıktan sonra birini aradı. İfademe eklemeler yaptı. Ben ifademde Suriyeli ve Kürtlükle ilgili beyanları eklemek istedim savcı ‘gerek yok’ dedi” şeklinde ifade verdiği öğrenildi. Mahkeme Kadir Sakçı’nın çocuklarının davaya müdahil olma talebini kabul etti. Mahkeme Hikmet Usta’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 12 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(06/020) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

29 Mayıs ve takip eden günlerde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 46 kişiden muvazzaf asker olan 21’i 31 Mayıs 2019 tarihinde mahkeme tarafından tutuklandı. 15 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi.

7 Haziran 2019 tarihinde Yozgat’ta gözaltına alınan KHK ile meslekten ihraç edilmiş 1 eski yüzbaşı aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Amasya’nın Merzifon ilçesinde gözaltına alınan KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen M.S. 8 Haziran 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(06/021) 31 Mart Seçimleri…

4 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart seçimlerinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP’den belediye meclisi üyesi olarak seçilen Ali Akdeniz’in, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Ali Akdeniz 23 Mart 2019 tarihinde gözaltına alındıktan sonra, ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

(06/022) 23 Haziran Seçimleri…

31 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde açılan seçim standına 2 ayrı saldırı düzenlendiği, bu saldırılar sonucunda CHP üyesi 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

5 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İYİ Parti tarafından İstanbul’un Pendik ilçesinde kurulan seçim çadırının kaymakamlığın kararı ile polis ve zabıta tarafından kaldırılmak istendiği öğrenildi. Müdahale üzerine İYİ Parti seçim çadırının yerinin değiştirildiği bildirildi.

7 Haziran 2019 basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde CHP tarafından açılan seçim çadırına 12 saat içinde 2 ayrı saldığı yapıldığı öğrenildi.

9 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde esnaf ziyareti yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile AKP üyesi olduğu belirtilen bir grup arasında arbede yaşandığı öğrenildi.

(06/023) Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu…

1 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş’ın “Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu”nun Mayıs ayı verilerini kamuoyuyla paylaştığı öğrenildi. Rapora göre, 2019’un Mayıs ayında 2 gazeteci cezaevine girdi, 8 gazeteci gözaltına alındı, 10 gazeteci toplam 18 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası aldı; 4 gazeteciye dava açıldı, 1 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı. 3 haber erişime engellendi; 3 gazete bazı cezaevlerine alınmadı. 2 gazeteciye 12 bin 360 TL para cezası verildi. İnternet üzerinden yayın yapan 1 radyo kapatıldı. 1 televizyon kanalının ana haber bültenine 2 gün yayın, 1 radyo programına 5 gün yayın durdurma cezası verildi.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi ise 4 Haziran’da yayınladığı Mayıs ayı raporunda 6 gazetecinin gözaltına alındığını, 9 gazeteci hakkında soruşturma açıldığını, 44 gazetecinin yargılandığını, 10 gazetecinin ceza aldığını ve 2 gazetecinin tutuklandığını; 5 gazetecinin saldırıya uğradığını ve gazetecilerin 40 kez haber takibinde engellendiklerini ifade etti.

(06/024) Van’da İzin Verilmeyen Etkinlik…

6 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 – 23 Haziran 2019 tarihleri arasında Van’ın Gevaş ilçesinde düzenlenecek “GezginFest Van” etkinliğine Gevaş Kaymakamlığı tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(06/025) Reddedilen Araştırma Önergesi…

7 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, MİT tarafından Türkiye sınırları dışında yakalanarak Türkiye’ye getirilen ve gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddia edilen Zabıt adlı kişi ile ilgili olarak HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından, TBMM’ye verilen araştırma önergesinin Meclis Başkanlığı tarafından önergede yer alan işkence ifadelerinin ‘kaba ve yaralayıcı’ olduğu gerekçesiyle iade edildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.