MENÜ
ANA SAYFA
x

01 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

01 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/001) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Eylül 2019 tarihinde Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı İstasyon Mahallesi’nde bulunan bir eve güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada HPG militanı olduğu iddia edilen Ferhat Şimdi isimli 1 kişi öldü. Baskın sonrasında evde bulunan 4’ü çocuk 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 6’sı aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Azad Şimdi, Memduh Şimdi, Orhan Şimdi, Serdar Şimdi ve Erdal Şimdi isimli 5 kişinin halen gözaltında olduğu bildirildi. Kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin olayda ölen Ferhat Şimdi için cenaze aracı vermediği öğrenildi.

30 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden 10 Eylül 2019 tarihinde Van’ın Başkale ilçesinin kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(10/002) Cezaevinde Ölüm Orucu…

30 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve adil yargılama talebi ile 3 Temmuz 2019 tarihinden beri açlık grevinde olan avukat Mustafa Koçak’ın eylemini ölüm orucuna çevirdiği öğrenildi. Haberde ayrıca Mustafa Koçak’a B1 vitamini verilmediği ve cezaevi idaresi tarafından iradesi dışında tıbbi müdahale yapılmakla tehdit edildiği belirtildi.

Mustafa Koçak, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi ile ilgili açılan davada ‘Anayasal düzeni bozma’ suçundan 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

(10/003) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1056 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

30 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demire) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 30 Eylül 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/004) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

30 Eylül tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, 2 kişiyi (Mahmut Konuk ve Cemal Yıldırım) gözaltına aldı. 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/005) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

30 Eylül 2019 tarihinde KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması yapan Nursel Tanrıverdi polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı.

(10/006) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il yöneticisi Ali İhsan Karahan, 30 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır il binası çıkışında gözaltına alındı. Ali İhsan Karahan’ın gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/007) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen (Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy) hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme 30 Eylül 2019 tarihinde celse arasında 4 akademisyen hakkında da beraat kararı verdi.

Aynı gerekçeyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Arş. Gör. Serap Sarıtaş hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme 30 Eylül 2019 tarihinde celse arasında beraat kararı verdi.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle akademisyenlere karşı açılan 808 davadan 319’u hakkında 1 Ekim 2019 itibarıyla beraat kararı verildi.

(10/008) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2013 yılında katıldığı bir etkinlikten dolayı Ankara 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada hazır bulunma talebini daha önce mahkemeye dilekçe ile bildiren Selahattin Demirtaş, SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılmayı kabul etmedi. Mahkemenin, avukatların Selahattin Demirtaş’ın duruşmada hazır edilme ve dava dosyasının Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmış dava ile birleştirilmesi yönündeki taleplerinin reddine karar vermesi ve avukatlardan esas hakkındaki savunmalarını yapmasını istemesi üzerine avukatlar reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme duruşmayı 7 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(10/009) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 17 çocuk hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Dava dosyasının davanın 5 Nisan 2019 tarihinde görülen duruşmasında her bir sanık yönünden tefrik edilmesine karar verilmişti. Mahkeme, duruşmaları ayrı ayrı görülen 5 çocuğu müebbet hapis cezası ile cezalandırdı, daha sonra bu cezayı her biri için 35 yıla indirdi.

(10/010) Dargeçit JİTEM Davası…

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alınan 3’ü çocuk 8 kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin olarak 18 kişi hakkında ‘taammüden öldürme’ iddiasıyla Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Eylül 2019 tarihinde devam edildi.

Mahkeme müşteki avukatların sanıkların tutuklanması yönündeki taleplerini reddederek duruşmayı 23 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(10/011) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

30 Eylül 2019 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 3 kişi gözaltına alındı.

(10/012) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) eski üyesi Resul Yıldırım hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

İsmail Şafak Güdür isimli bir kişi hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.