MENÜ
ANA SAYFA
x

01 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/001) Cezaevlerindeki Hasta Mahpus Sayısı…

İnsan Hakları Derneği, 31 Mart 2020 tarihinde Türkiye genelindeki cezaevlerinde tutulmakta olan hasta mahpus sayısının 590’ı ağır hasta olmak üzere 1564 olduğunu açıkladı.

(04/002) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Tipi Cezaevi’nde tutulan Sitî Gören (70) isimli, her iki kolunda da platin bulunan hasta mahpusun, durumunun ağırlaşması üzerine revire kollarından sürüklenerek götürüldüğü öğrenildi.

(04/003) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1239 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Mart 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklaması sonrasındaki oturma eylemlerine polis müdahale etti ve oturma eylemine katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/004) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

31 Mart 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk’a ve destek için eyleme katılan Mehmet Dersulu’ya müdahale eden polis eylemin yapılmasına izin vermedi. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(04/005) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

31 Mart 2020 tarihinde Ankara’da İbni Sina Hastanesi önünde Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) ile Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) tarafından Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerle ilgili yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında SES Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya ve Dev-Sağlık İş yöneticisi Mihriban Yıldırım’ın da olduğu 5 sendika üyesini fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/006) Belediyelerin Engellenen Bağış Kampanyaları…

Belediyeler, dernekler, vakıflar ve benzeri kurumların yardım toplamasına ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart 2020 tarihinde 81 ilin valisine gönderilen genelgede “Son günlerde bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve derneklerin 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nun açık hükümlerine rağmen herhangi bir izin almadan bazı hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri görülmüştür (…) Uyarılara rağmen mevzuata uygun faaliyet yürütmeyenler ile ilgili anılan Kanun’un (2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu) 6. maddesinin ‘İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’ hükmü çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır” denmektedir.

Söz konusu genelge üzerine İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerine ait bağış hesaplarının Vakıfbank tarafından bloke edildiği öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 31 Mart 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon programında İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri tarafından bağış toplanması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Devlet, vali izin vermeden banka numaraları açıklayıp ‘Ben yardım topluyorum’ derseniz bu, başka devlet, yeni hükümet oluşturmak istiyorsunuz demektir”.

(04/007) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Hakan Gülseven 31 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan bağış kampanyası ile ilgili sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul’da gözaltına alındı. Hakan Gülseven aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/008) Diyarbakır’da Hakkında Soruşturma Açılan Yazar…

Yazar Nurcan Baysal, yazdığı yazılar nedeniyle hakkında açılan soruşturma kapsamında 31 Mart 2020 tarihinde aldığı çağrı üzerine gittiği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdi.

(04/009) Mardin’de Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Gazeteci Ahmet Kanbal hakkında Covid-19 salgını ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi ve Ahmet Kanbal’ın ifade vermek üzere Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldığı öğrenildi.

(04/010) Van’da Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Gazeteci Oktay Candemir hakkında Covid-19 salgını ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle soruşturma açıldığı ve ifade vermek üzere Van Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldığı öğrenildi. Gazeteci Oktay Candemir’in Covid-19 salgını nedeniyle ifade vermeye gitmediği bildirildi.

(04/011) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi Ata Egemen, 30 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan bağış kampanyası ile ilgili sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Ata Egemen 31 Mart 2020 tarihinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(04/012) Tunceli’de Tutuklanan Kişi…

Tunceli’nin Pertek ilçesinde gözaltına alınan 3 kişiden 1’i (Serkan Kara) 31 Mart 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 2 kişi (Ercan Öztürk ve Serkan Kurban) ise serbest bırakıldı.

(04/013) Mazıdağı Belediye Eş Başkanı Tahliye Edildi…

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve rahatsızlığı nedeniyle Mardin’e sevk edilen Mazıdağı ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Eş Başkanı Nalan Özaydın’a Covid-19 tanısı konularak karantinaya alınmıştı. Mardin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, avukatlarının yaptığı başvurusu üzerine 31 Mart 2020 tarihinde Nalan Özaydın’ın tahliyesine karar verdi.

Nalan Özaydın 15 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 26 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Mazıdağ Belediyesine 16 Kasım 2019 tarihinde kayyım atanmıştı.

(04/014) Osmaniye’de HDP’lilerin Afiş Asmasının Engellenmesi…

31 Mart 2020 tarihinde Osmaniye’de HDP il örgütünün Covid-19 ile ilgili afiş asması valiliğin salgın ile ilgili aldığı tedbirleri gerekçe gösteren polis tarafından engellendi.

(04/015) Mardin’de Yerine Kayyım Atanan Muhtar Azası…

4 Mart 2020 tarihinde görevden alınan Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Eskihisar mahallesinin muhtarı yerine getirilen muhtar azası Yunus Dayan da İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart 2020 tarihinde görevden alındı ve yerine Nusaybin İlçe Müftüsü Üsame Anlağan kayyım olarak atandı.

(04/016) Covid-19 Salgını…

Ankara Tabip Odası, 31 Mart 2020 tarihinde kamuoyu ile paylaştığı raporda Ankara’da tespit edilen Covid-19 vakası sayısının 600 olduğunu, etkilenen sağlık çalışanı sayısının 30 olduğunu açıkladı.

Adana Tabip Odası, 31 Mart 2020 tarihinde kamuoyu ile paylaştığı raporda Adana’da tespit edilen Covid-19 vakası sayısının 550 olduğunu, etkilenen sağlık çalışanı sayısının 16 olduğunu açıkladı.

Diyarbakır Tabip Odası, 31 Mart 2020 tarihinde kamuoyu ile paylaştığı raporda Diyarbakır’da tespit edilen Covid-19 vakası sayısının 150 olduğunu açıkladı. Diyarbakır Tabip Odası ayrıca Covid-19 salgını nedeniyle 5 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Urfa Tabip Odası, 31 Mart 2020 tarihinde kamuoyu ile paylaştığı raporda Urfa’da tespit edilen Covid-19 vakası sayısının 70 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 31 Mart 2020 tarihinde Covid-19 Salgını nedeniyle Türkiye’de 46 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.704 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 31 Mart 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 214 ve vaka sayısı ise 13.531 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.