MENÜ
ANA SAYFA
x

02 – 04 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

02 – 04 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/013) Hatay’da Dur İhtarına Uymadığı İçin Öldürülen Kişi…

3 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay’ın Altınözü ilçesinde jandarma tarafından yapılan ‘dur’ ihtarına uymadığı iddia edilen bir araçta bulunan kişilerden 1’inin açılan ateş sonucu öldüğü, 3 kişinin ise yaralandığı öğrenildi. Ölen ve yaralananların isimleri öğrenilemedi.

(03/014) Bitlis’te Kaza Geçiren Polis Memurları…

1 Mart 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili yapacağı mitingin güvenliğini sağlamak için Bitlis’ten Erzurum’a giden Bitlis Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polislerin taşındığı otobüsün yolda devrilmesi sonucu 13 polis memurunun yaralandığı öğrenildi.

(03/015) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi tarafından Düzce T Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin bir rapor hazırlandığı öğrenildi. Raporda, 18 Ocak 2018 tarihinde cezaevinde ziyaret edilen 6 mahpusla yapılan görüşmeler sonucunda, mahpuslara işkence tehdidinde bulunulduğu; mahpusların sağlık haklarının engellendiği; keyfi disiplin soruşturmaları sonucunda verilen cezalarla mahpusların sohbet ve iletişim haklarının engellendiği; mahpusların mektup ve dilekçelerinin muhataplarına iletilmediği ve mahpuslara Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinin verilmediğinin tespit edildiği dile getirilmiştir.

2 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından, Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 57 gündür açlık grevinde olan Mesut Canbey ve Nevin Gükçe isimli mahpuslarla 26 Şubat 2019 tarihinde yapılan görüşmelere dayanarak bir rapor hazırlandığı öğrenildi. Raporda, kaloriferlerin yeterince yakılmaması nedeniyle mahpusların ısınma problemi yaşadıkları ve bunun için kullandıkları sıcak su torbalarına cezaevi idaresi tarafından el konulduğu, mahpuslara aileleri tarafından gönderilen kitapların verilmediği, mahpusların sağlık muayenelerinin yapılmadığı ve mahpuslara B1 vitaminin verilmediği belirtilmektedir.

(03/016) Cezaevinde Açlık Grevi…

3 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevine katılan mahpusların sayısının 331 olduğu öğrenildi.

(03/017) Cezaevindeki Çocuk Sayısı…

İHD İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, 1 Mart 2019 tarihinde bir basın açıklaması yaparak cezaevlerinde 18 yaşından küçük 3 bin çocuk olduğunu, bu çocuklardan 743’ünün 0-6 yaş aralığında olduğunu duyurdu.

(03/018) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası, kardeşi ve vasisi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 2 Mart 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Mehmet Öcalan, 11 Eylül 2016 tarihinden sonra ilk kez 12 Ocak 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmişti.

(03/019) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 845 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1, 2 ve 3 Mart 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

1 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ, Dağhan Beşli) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin, Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

2 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Mehmet Dersulu ve Alev Şahin) gözaltına alındığı bildirildi.

3 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 1, 2 ve 3 Mart 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/020) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 1 Mart 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 94. kez gözaltına alınmış oldu.

(03/021) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda “Galatasaray Meydanı Yasaklanamaz” konulu basın açıklaması yapan Feridun Osmanağaoğlu isimli 1 kişi polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı.

(03/022) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

2 Mart 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 727’ncisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Zeynel Özen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(03/023) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 2 Mart 2019 tarihinde 362. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(03/024) İstanbul’da Anmaya Polis Müdahalesi…

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan ve 3 Mart 2004 tarihinde İstanbul’da öldürülen Önder Babat’ı anmak için, 1 Mart 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde toplanan öğrencilere polis müdahale etti. Müdahale sırasında 17 öğrencinin gözaltına alındığı ve bu sırada yere yatırılan öğrencilere ters kelepçe takıldığı bildirildi. Gözaltına alınanlar arasında İleri Haber muhabiri İzel Sezer’in de bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınan kişiler 2 Mart 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/025) Diyarbakır’da Baro Yöneticilerine Saldırı…

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, 1 Mart 2019 tarihinde bir açıklama yaparak, aynı gün Baro tarafından 167’ncisi düzenlenen Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü’nden ayrıldıktan sonra, kendisiyle birlikte bir grup avukatın oğlu cezaevinde açlık grevinde olan bir kişi ve yakınlarından oluşan bir grubun saldırısına uğradığını duyurdu. Saldırıya ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma kapsamında aynı gün 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/026) Urfa’da Öğrencilere Fiziksel Şiddet Uyguladığı İddia Edilen Okul Müdürü…

2 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okul müdürünün okula geç kalan öğrencilere fiziksel şiddet uygularken kaydedildiği iddia edilen görüntülere yer verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün söz konusu görüntüler üzerine inceleme başlattığı öğrenildi.

(03/027) İstanbul’da Polis Tarafından Engellenen Gazeteci…

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Komisyonu’nun 2 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlediği “2. Anadili Buluşması” etkinliğini izleyen PİRHA muhabiri İsmet Sefer’in polisler tarafından durdurularak, etkinlikte çektiği görüntülere el konulmak istendiği öğrenildi. Polisin yazılı bir karar olmamasına rağmen “savcılık talimatı olduğu” gerekçesiyle görüntülere el koyduğu bildirildi.

(03/028) İdil Kültür Merkezi’ne Polis Baskını…

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne 26 Şubat 2019 tarihinde yapılan polis baskınında gözaltına alınan 8 kişiden 6’sı 2 Mart 2019 tarihinde mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Ümit İlter, Caferi Sadık Eroğlu, Emel Yeşilırmak, İbrahim Gökçek, Barkın Timtik, Barış Yüksel. 2 kişinin (Betül Varan, Sultan Gökçek) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/029) İstanbul’da ‘Cinsel İstismar’ İddiasıyla Yargılanan Polis Memurları…

15 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde durdurdukları bir takside bulunan Özbekistan uyruklu bir kadına, yanında kimliği olmadığı gerekçesiyle aldıkları ekip aracında tecavüz edip parasını aldıkları iddiasıyla 2’si tutuklu 5 polis memuru hakkında İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Mart 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme savunmaların ardından, tutuklu sanıklardan İsmail K.’nin tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

(03/030) Kayseri’de ‘Atatürk’e Hakaret’ İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

1 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde yaşayan Kadir Göçek isimli 1 kişinin sosyal medya paylaşımlarında ‘Atatürk’e hakaret ettiği’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(03/031) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Pelin Ünker hakkında ‘Paradise Papers’ belgelerine ilişkin haberleri nedeniyle, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ve oğullarının şikayeti üzerine İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Pelin Ünker ve Orhan Erinç’in Binali Yıldırım, Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım’ın ‘kişilik haklarına saldırıda bulundukları’ gerekçesiyle her biri adına 10 bin lira olmak üzere toplam 30 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

(03/032) Hatay’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış DİHABER muhabirleri Erdoğan Alayumat ile Nuri Akman hakkında ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ ve ‘örgüte üye olmak’ iddialarıyla Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Erdoğan Alayumat ile Nuri Akman’ın beraatına karar verdi.

(03/033) Urfa’da Gazete Çalışanının Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi çalışanı Mustafa Göktaş hakkında Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcının Göktaş’ın ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılmasını talep ettiği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 23 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(03/034) Eski CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Karşı gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni ve CHP eski Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Ababey ve gazeteci Kutlu Esendemir’in de aralarında olduğu 12 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, yakalama kararı infaz edilmeyen sanıklar Ufuk Emin Köroğlu, Emrah Direk, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş, Murat Kazancı yönünden dosyanın ayrılmasına ve tutuklu sanık Onur Kala’nın dosyasının da ayrı bir esas numarası üzerinden devam etmesine karar verdi. Mahkeme Onur Kala’nın ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile, Emre Erciş’in ‘üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme’ iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mehmet Bozkurt ve Kutlu Esendemir’in beratına karar veren mahkeme, tutuksuz sanık Turan Ababey’in ‘üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme’ iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılasına ve hükümle birlikte tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme Eren Erdem’in ‘gizliliğin ihlali’ ve ‘gizli tanığın ifşa edilmesi’ suçlamalarından beraatına karar veren mahkeme, Erdem’in “’üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek’ iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(03/035) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 13 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ferda Kemal Keskin, Prof. Dr. H.B.B. ve Dr. Atike Zeynep Kılıç, Ankara Üniversitesi’nden emekli Doç. Dr. Alaeddin Şenel, N.S.Ö., Okan Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Pınar Önen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Umut Tümay Arslan, Koç Üniversitesi’nden Doç. Dr. A.B.Y., Fondation Maison des sciences de l’homme Üniversitesi’nden Dr. Özge Yaka, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Arş. Gör. Turan Keskin, Kocaeli Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Derya Keskin ile Doç. Dr. Özlem Özkan, Eren Can ve Burcu Toğral Koca) hakkında 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 1 Mart 2019 tarihinde devam edildi. H.B.B., N.Ö.S. ve Pınar Önen hakkındaki yargılamaların Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan istenen soruşturma iznine yanıt geldiği öğrenildi. Bu davaların birleştirilmesi talebini, mahkeme bünyesindeki akademisyen dosyalarını inceledikten sonra değerlendirmeye karar veren mahkeme duruşmaları 28 Haziran 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Ferda Kemal Keskin, A.B.Y., Özge Yaka, Eren Can, Burcu Toğral Koca, Turan Keskin, Umut Tümay Arslan, Derya Keskin ve Özlem Özkan hakkında açılan davalarda yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmesine ve yargılamanın cevap gelene kadar durdurulmasına karar verdi.

3 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel’e 4 Nisan 2018 tarihinde verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından 25 Şubat 2019 tarihinde oy çokluğuyla onandığı öğrenildi.

(03/036) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Urfa milletvekili Ayşe Sürücü hakkında, 4 Mart 2016 tarihinde Halfeti Belediyesi Sara Kadın Evi’nin açılışına katıldığı için Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada savcının Ayşe Sürücü’nün ‘2911 sayılı gösteri ve yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçundan 1 yıl 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını istediği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 7 Mart 2019 tarihine erteledi.

(03/037) AYM’nin Sincan Cezaevi Kararı…

2 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 1 Ocak 2014’te hasta bir çocuğun sayıma katılmak istememesi üzerine başlayan tartışmanın isyana dönüştüğü gerekçesiyle müdahale edilen çocuk mahpusların süngerli odada maruz kaldığı işkence ve kötü muameleye ilişkin başvuruda ihlal kararı verdiği öğrenildi. Sincan Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, çocukların şikâyeti üzerine gardiyanlar hakkında başlattığı soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Bunun üzerine yapılan bireysel başvuruları sonuçlandıran AYM kötü muamele yasağının usul yönünden ihlal edildiğine karar verdi ve 8 çocuğa ayrı ayrı 10 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

(03/038) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

28 Şubat 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 22 muvazzaf subaydan 11’i 1 Mart 2019 tarihinde mahkeme tarafından tutuklandı.

3 Mart 2019 tarihinde Erzincan merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde yapılan operasyonlara aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 7 kişi gözaltına alındı.

(03/039) Batman’da Etkinliklerin İzne Bağlanması…

Batman Valiliği 28 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde her türlü temsil, gösteri, afiş asma ve bildiri dağıtma gibi etkinliklerin 28 Şubat 2019 ile 14 Mart 2019 tarihleri arasında izne bağlandığını; açık ve kapalı yer toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma gibi eylemlerin ise aynı tarihler arasında yasaklandığını duyurdu.

(03/040) Dicle’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 1 Mart 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Dicle ilçesine bağlı 8 mahallede 1 Mart 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Valilik 2 Mart 2019 saat 24.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağını kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahalleler: Boğaz, Kayıköy, Kurşunlu, Yokuşlu, Kırkpınar, Boğazköy, Gelincik, Baltacı.

(03/041) ODTÜ’de 8 Mart Etkinliğinin Yasaklanması…

1 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün, Sosyal Demokrasi Topluluğu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 6 Mart 2019 tarihinde yapılacak “Yerel Yönetimlerde Kadın” başlıklı panelin “konunun siyasi olması” gerekçe gösterilerek yasakladığı öğrenildi.

(03/042) 31 Mart Seçimleri…

27 Şubat 2019 tarihinde Erzurum merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 17 kişiden aralarında HDP Belediye Meclis Üyesi Adayı Zekerya Kaldır’ın da olduğu 5’i 2 Mart 2019 tarihinde mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiası ve 2014 yılında yapılan Kobane eylemine katılma gerekçesiyle tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Zekeriya Kaldır, Cengiz Kaldır, Vahdettin İba, Murat İba ve Budak Koçak.

3 Mart 2019 tarihinde HDP Diyarbakır İl binasını basan polis, HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevi yapan 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesinin ‘örgüt propagandası yapma’ olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin ve Bilal Özgezer.

1 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Hatay’ın İskenderun ilçesinde HDP binası önünde asılı parti bayraklarının kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce söküldüğü, ayrıca bina kapısına “Vatan ne Türkiye Türk’e, ne Türkistan. Vatan büyük ve müebbettir, Türklere Turan” yazılı ırkçı not bırakıldığı öğrenildi.

1 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Mersin İl binasına asılan ve üzerinde, açlık grevinde olan HDP Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in fotoğrafı ile “Özgürlük için ses ver. Adalet için ses ver. Leyla’ya ses ver” yazısı yer alan pankartın, polis tarafından “mahkeme kararı olduğu” gerekçesiyle indirildiği öğrenildi.

“Cumhur İttifakı”nın İstanbul’un Silivri ilçesindeki seçim bürosunun camlarının 3 Mart 2019 tarihinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kırıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan 2 Mart 2019 tarihinde Trabzon’da düzenlediği mitingde HDP’li milletvekillerinin konuşmalarının yer aldığı görüntüleri halka izleterek, “Çok seviyorsan Irak’ın kuzeyinde Kürdistan var, yallah oraya git, Kürdistan’a. Sizin bu ülkede yeriniz yok” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ayrıca “CHP’ye gönül veren bütün kardeşlerime, sözde İYİ Parti’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum ve diyorum ki bu yanlışa gelecek misiniz? Hatta daha ileri gidiyorum, bölücü terör örgütünün arkasında olduğu HDP’ye gönül verenlere de sesleniyorum, bu ülkeyi bölmek isteyenlerle beraber olacak mısınız? Gelin 31 Mart’ta sandıklarda bunlara şöyle güzel bir Osmanlı tokadı vuralım” şeklinde konuştu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.