MENÜ
ANA SAYFA
x

02 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

02 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/013) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 28 Eylül 2019 tarihinde Şırnak kırsal alanına yönelik düzenlenen hava harekâtında 2 HPG militanının öldüğü; 7 Eylül 2019 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(10/014) Eskişehir’de Silahlı Çatışma Sonucu Ölen Kişiler…

1 Ekim 2019 tarihinde Eskişehir’de özel harekât polisleri tarafında bir eve düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada MLKP üyesi olduğu belirtilen Ozan Sökmen ve Fırat Şeran isimli 2 kişinin öldüğü, 2 özel harekât polisinin ise yaralandığı öğrenildi. Polis operasyonunun, 25 Ağustos 2019 tarihinde Adana’nın Yüreğir ilçesinde bir çevik kuvvet otobüsüne yönelik saldırıyla ilgili olarak düzenlendiği bildirildi.

(10/015) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

1 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Giresun E Tipi Cezaevi’nde tutulan 25 siyasi mahpusun istekleri ve iradeleri dışında Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi. Haberde, sevk edilen mahpuslardan üçünün tek kişilik hücreye konduğu belirtildi.

(10/016) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1057 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

1 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Derviş Lermi) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 1 Ekim 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/017) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Halkevleri üyeleri tarafından, 1 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da meydana gelen ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazasını protesto etmek için Mamak ilçesinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis Valilik yasağını gerekçe göstererek müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(10/018) Tunceli’de Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu ve Siyasi Parti Yöneticileri…

Tunceli’de gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli Şube Başkanı Gürbüz Solmaz ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanları Hıdır Çiçek ve Özlem Toprak, HDP yöneticisi Yunus Aras, Belediye Meclisi üyesi Nurgül Yalay, 1 Ekim 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/019) Tunceli’de Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticileri…

1 Ekim 2019 tarihinde Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde yapılan ev baskınlarında Emek Partisi (EMEP) ilçe yöneticisi Pakize Aydın ve HDP ilçe yöneticisi Celal Aydın’ın da aralarında olduğu 4 kişi gözaltına alındı.

(10/020) İstanbul ve İzmir’de Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticileri…

Devrimci Parti üyelerine yönelik bir soruşturma kapsamında 1 Ekim 2019 tarihinde İstanbul ve İzmir’de düzenlenen operasyonlarda 2 parti yöneticisinin de aralarında olduğu 4 kişi gözaltına alındı. Devrimci Parti merkez yürütme kurulu üyesi üyesi Hüseyin Yıldırım, DEV-GÜÇ merkez yürütme kurulu üyeleri Başak Yeşilot ve Can Çıldır İstanbul’da, Devrimci Parti parti meclisi üyesi Vural Köse ise İzmir’de gözaltına alındı.

(10/021) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Osman Akın hakkında gazetede yer alan haberler nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Ekim 2019 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 9 Ocak 2020 tarihine erteledi.

(10/022) İstanbul’da HDP Yönetici ve Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP İstanbul eski il Eş Başkanı Doğan Erbaş’ın da olduğu HDP üye ve yöneticisi 12 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede sanıkların ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası’ yapma suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 30 Ocak 2020 tarihine erteledi.

(10/023) Yönetmen Kazım Öz’ün Yargılandığı Dava…

Yönetmen Kazım Öz hakkında Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Ekim 2019 tarihinde başlandı. İddianamede Kazım Öz’ün ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 4 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(10/024) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

1 Ekim 2019 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 18 ilde düzenlenen operasyonlarda 36 kişi; Türk Hava Kuvvetleri personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 9 kişi; Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 10 kişi; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 11 askeri doktor gözaltına alındı.

(10/025) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Danıştay eski üyesi Bülent Kılınç hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Yargıtay eski üyesi Mahmut Akkoyun hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/026) Hakkında Fezleke Hazırlanan Milletvekili…

1 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından yaptığı konuşma nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle bir fezleke hazırlandığı öğrenildi.

(10/027) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Şırnak Valiliği, 1 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda yapılacak olan toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, şenlik, konser, bildiri dağıtma ve benzeri her tür eylem etkinliği 1 Ekim 2019 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Son yasaklama kararı ile Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını takiben Şırnak’ta eylem ve etkinlikler 2. kez 15 gün süreyle yasaklanmış oldu.

(10/028) Mardin’de Yasaklanan Etkinlik…

1 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, taciz ile suçlanan E. U. isimli polis memurunun yargılandığı dava öncesinde Mardin Şahmaran Kadın Platformu tarafından yapılmak istenen yürüyüş Valilik kararı gerekçe gösterilerek yasakladı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.