MENÜ
ANA SAYFA
x

02 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

02 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/016) Bingöl’de Korucuların Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

1 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Büyükçağ köyünde korucuların bir araca ateş açması sonucu 1 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Bingöl Valiliği araçta bulunanlarla korucular arasında çatışma çıktığını ve 1 kişinin öldüğünü, 1 kişinin ise araçla kaçtığını açıkladı. Valilik yaşamını yitiren kişinin kimliği ile ilgili bilgi vermedi.

Öte yandan basında yer alan haberlerde ise, ölen kişinin sivil ve 6 çocuk babası Sedat Uzan olduğu, araçta bulunan ve kendisinden haber alınamayan diğer kişinin ise 3 çocuk babası Edip Uzan olduğu belirtildi. Haberde saat yaklaşık 16.00’da köyden çıkan aracı takip eden korucuların aracı durdurduktan sonra araçtakilerin üzerine ateş açtığı iddia edildi. Söz konusu haberlerde ayrıca, Sedat Uzan’ın adli kontrol uygulaması nedeniyle karakola giderek imza verdiği de belirtildi.

Haberlerden, araçta oldukları iddia edilen Veysel Uzan ve Ahmet Uzan’ın gözaltına alındığı ve Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(11/017) Şırnak’ta Askeri Operasyon Alanında Yaralanan Sivil Kişi…

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesi kırsal alanında devam eden askeri operasyon sırasında güvenlik güçleri tarafından açıldığı iddia edilen ateş sonucu sırtından yaralanan Kokel Babat (38) isimli 1 kişi, hastanede süren tedavisinin tamamlanmasının ardından 1 Kasım 2018 tarihinde mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/018) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 1 Kasım 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 760. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/019) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 723 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

1 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 1 Kasım 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/020) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 1 Kasım 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 38. kez gözaltına alınmış oldu.

(11/021) Antalya’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

1 Kasım 2018 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında HDP Alanya ilçe eş başkanı Kadri Bulut ve HDP Manavgat ilçe eş başkanı Cafer Şengül ‘örgüt üyesi oldukları’ iddiasıyla polis tarafından gözaltına alındı.

(11/022) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

HDP Genç Kadın Meclisi üyesi Şevin Sarı Bulak, Eylem Cengiz, Hazal Karabay ve Hülya Özden 1 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır HDP il binasından çıktıkları sırada, haklarında ihbar olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı. 4 kişinin aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/023) Yürüyüş Dergisi ve Ozan Yayıncılık Polis Tarafından Basıldı…

1 Kasım 2018 tarihinde Yürüyüş Dergisi ve derginin yayına hazırlandığı Ozan Yayıncılık’ın İstanbul Gazi Mahallesi’nde bulunan Ofisi polis tarafından basıldı. Baskında Fırat Kaya isimli bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/024) Devrimci Parti Genel Başkanının Evi Basıldı…

Aralarında Devrimci Parti Genel Başkanı Adnan Akın’ın da bulunduğu Devrimci Parti üyelerinin yaşadığı, Fatih, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerindeki 3 evin 1 Kasım 2018 tarihinde polis tarafından basıldığı öğrenildi. Baskınlar sırasında gözaltına alınan kimse olmadığı bildirildi.

(11/025) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Saysel, Yrd. Doç. Dr. Noemi Levy-Aksu, Prof. Dr. Neşe Bilgin ve Yrd. Doç. Dr. Ali Tuna Kuyucu) hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 1 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 4 davanın duruşmalarını da 30 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (H.K.A. ve Galatasaray Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülsün Güvenli) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 1 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme iki davanın duruşmasını da 12 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/026) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ece Sevim Öztürk hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili yaptığı haberler gerekçe gösterilerek İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Ece Sevim Öztürk’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Aralık 2018 tarihine erteledi.

 “Deniz Kuvvetlerinin En Karanlık Günü: 15 Temmuz” belgeselini sosyal medya hesaplarından paylaştıktan sonra 8 Haziran 2018 tarihinde gözaltına alınan Ece Sevim Öztürk, 20 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

(11/027) Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri’nin Yargılandığı Dava…

Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD) Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş ve Helin Bölek hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Berkay Ustabaş, duruşmaya Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Helin Bölek’in savunması sırasında sözünün mahkeme başkanı tarafından kesildiği ve yaşanan tartışma sonrasında avukat Yaprak Türkmen’in mahkeme başkanının kararı ile salondan çıkartıldığı öğrenildi.

Savunmaların ardından mahkeme Berkay Ustabaş ile Helin Bölek’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 15 Ocak 2019 tarihine erteledi.

İddianamede Berkay Ustabaş ile Helin Bölek’in ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme’ ve ‘örgüt üyesi olma’  suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Bekay Ustabaş, ifade vermek için gittiği İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 5 Ocak 2018 tarihinde tutuklanmıştı. Helin Bölek ise 21 Kasım 2016 tarihinde İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskın sonrasında gözaltına alınmış ve 23 Kasım 2016 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(11/028) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Oyuncu Mehmet Aslan hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/029) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

1 Ekim 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda KHK ile meslekten ihraç edilmiş 59 polis memuru; Ankara’da ByLock kullandıkları iddiasıyla 11 kişi; Sakarya merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzafların da bulunduğu 8 asker gözaltına alındı.

(11/030) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilen “Balyoz Planı Davası”nın eski savcısı Savaş Kırbaş hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.