MENÜ
ANA SAYFA
x

03 Aralık 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

03 Aralık 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/025) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı 2 Aralık 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekat kapsamında, havan topu isabet etmesi nedeniyle yaralanan 1 askerin (Harun Çınar) hastanede öldüğünü duyurdu.

(12/026) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı 2 Aralık 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Irak’ın kuzeyine yönelik “Pençe-3” harekatı kapsamında çıkan çatışmada 1 askerin (Alpaslan Kurt) öldüğünü, 1 askerin yaralandığını duyurdu.

(12/027) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Aralık 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın İpekyolu ilçesinin Belediye Eş Başkanları Şehzade Kurt ve Azim Yacan’ın tutuldukları Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nden istek ve iradeleri dışında Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi. Şehzade Kurt ve Azim Yacan 8 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış, 11 Kasım 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklanmıştı.

(12/028) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1119 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Aralık 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

2 Aralık 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Alev Şahin) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 2 Aralık 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/029) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Aralık 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk ve Alev Şahin polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Söz konusu 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/030) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Aralık 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi’nin polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/031) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Kılıçali Paşa Caddesi’nde HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna dikkat çekmek ve siyasi mahpusların serbest bırakılmasını talep etmek üzere düzenlenen basın açıklamasına müdahale eden polis 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(12/032) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2019 tarihinde Batman’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri, Özgür Kadın hareketi (TJA) aktivistleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegelerinin de olduğu 30 kişiden 7’si 2 Aralık 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Ayşe Adlığ Acar, Elif Koyuncu, Halime Çetinkaya, Mehmet Emin Özek, Mehmet Yaşar, Mehmet Yıldırım ile Serdar Öztekin. 3 kişi (Mahfuz Akgül, Güler Turhan, Murat Tekin) adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 20 kişinin halen gözaltında olduğu bildirildi.

(12/033) Siirt’te Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2019 tarihinde Siirt’in merkez ve Pervari ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 11 kişi 2 Aralık 2019 tarihinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Halit Pömen, Bahyettin Okur, Bedri Şahbudak, Zeydin Eksik, Kenan Yavuz, Hacı Tukat ve Muzaffer Turşak.

(12/034) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

2 Aralık 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir eve yapılan polis baskınında, aile bireylerinin zorla banyoya kapatılarak evde arama yapıldığı, aile bireylerinin telefonlarına el konulduğu ve Mazlum Çiçek ve Mahir Çiçek isimli 2 kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/035) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

26 Kasım 2019 tarihinde ve takip eden günlerde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 45 kişiden 25’i 2 Aralık 2019 tarihinde tutuklandı. 4’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 20 kişinin serbest bırakıldığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.