MENÜ
ANA SAYFA
x

03 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/024) Ölüm Orucundaki Grup Yorum Üyesi Yaşamını Yitirdi…

Grup Yorum üzerindeki baskı ve yasaklamaların sona erdirilmesi ve adil yargılanma talebiyle 288 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek 3 Nisan 2020 tarihinde yaşamını yitirdi. Helin Bölek tutuklu bulunduğu Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde 18 Haziran 2019 tarihinde başladığı açlık grevini 20 Ocak 2020 tarihinde ölüm orucuna çevirmişti. Cezaevinden 20 Kasım 2020 tarihinde tahliye edilmesinin ardından Helin Bölek’in İbrahim Gökçek ile birlikte ölüm orucu eylemini sürdürdüğü İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Küçükarmutlu mahallesindeki ev, 11 Mart 2020 tarihinde polisler tarafından basılmış; Helin Bölek ile İbrahim Gökçek mahkemenin haklarında verdiği zorunlu yatış kararıyla Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüşlerdi. 16 Mart 2020 tarihinde bu kararın yapılan itiraz sonucunda kaldırılmasıyla Helin Bölek ve İbrahim Gökçek hastaneden taburcu edilmişlerdi.

(04/025) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Nisan 2020 tarihinde basıda yer alan haberlerden, İzmir Aliağa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslara Covid-19 salgınına rağmen yeterince su ve sabun verilmediği öğrenildi.

(04/026) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1241 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve açıklamaya katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/027) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

“Ankara Kuşu” isimli sosyal medya hesabının sahibi O. Y., 2 Nisan 2020 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında “Ankara Kuşu” isimli hesaba kısıtlama getirildiği öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında “Türkiye Gerçekleri” isimli sosyal medya hesabının sahibi M. A. ise 3 Nisan 2020 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. M. A.’nın Ankara’ya götürüldüğü öğrenildi.

(04/028) Şırnak’ta HDP’lilerin Bildiri Dağıtmasının Engellenmesi…

2 Nisan 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekili Nuran İmir ile HDP Gençlik Meclisi üyelerinin Covid-19 ile ilgili bildiri dağıtması “Lazım olan çalışmaları kaymakam yürütüyor. Size gerek yok” diyen polis tarafından engellendi.

(04/029) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Şahin Öner, 10 Şubat 2013 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü ile ilgili Diyarbakır’da düzenlenen protesto gösterileri sırasında polis zırhlı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Zırhlı aracın sürücüsü polis memuru S. K. hakkında ‘kasten öldürme’ iddiasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Nisan 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme duruşmayı 23 Haziran 2020 tarihine erteledi.

(04/030) Görevden Uzaklaştırılan Belediye Meclis Üyeleri…

Muş Belediyesi’nin HDP’li 3 belediye meclisi üyesi 2 Nisan 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırılan belediye meclisi üyelerinin isimleri: Faruk Yıldırım, Necip Arslanşen ve Fikri Aksak.

(03/031) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Kocaeli Valiliği 2 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile, “koronavirüs salgınının halk üzerinde korku/panik oluşturabileceği ve toplu halde yapılacak her türlü eylem/etkinliklerin söz konusu virüsün yayılması açısından risk oluşturduğu” gerekçesiyle il genelinde açık ve kapalı yer toplantıları, her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı ve aktiviteler, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri, broşür dağıtma, protesto eylemi vb. eylem ve etkinlikleri 2 Nisan 2020 ile 16 Nisan 2020 tarihleri arasında yasakladı.

(04/032) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 2 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 79 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.456 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 2 Nisan 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 356 ve vaka sayısı ise 18.135 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.