MENÜ
ANA SAYFA
x

03 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

03 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/010) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı “Pençe-3” harekatı kapsamında 2 Ocak 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Heftanin’de çıkan çatışmada 2 askerin (Ayhan Çam ve Berkay Işık) öldüğünü duyurdu.

2 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Aralık 2019 tarihinde Ağrı’nın Tutak ilçesinde HPG militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(01/011) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nden 26 Aralık 2019 tarihinde Maraş Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Cezaevi’ne istek ve iradesi dışında sevk edilen Süleyman Saçal isimli mahpusun cezaevi girişinde kıyafetleri çıkarıldıktan sonra asker ve gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Süleyman Saçal’ın daha sonra hücreye konulduğu ve hakkında açılan disiplin soruşturması sonucunda 4 ay görüş yasağı ile cezalandırıldığı bildirildi.

(01/012) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1150 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

2 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 2 Ocak 2020 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/013) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için 2 Ocak 2020 tarihinde Düzce’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapmak isteyen Alev Şahin polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı. Alev Şahin’in aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/014) İstanbul’da Üniversite Öğrencilerine Polis Müdahalesi…

İstanbul Üniversitesi yemekhanelerinde kahvaltının kaldırılması ve indirimli öğün sayısının bire düşürülmesine karşı 2 Ocak 2020 tarihinde rektörlüğe dilekçe vermek isteyen öğrencilere polis copla müdahale etti. Polis, Merkez Kampüs dışındaki fakültelerden gelen öğrencilerin kampüse girişine, kampüsteki öğrencilerin de dışarı çıkışına izin vermedi.

(01/015) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

2 Ocak 2020 tarihinde Harun Çelik isimli 1 kişinin Arnavutluk’ta Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından gözaltına alınarak Türkiye’ye getirildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.