MENÜ
ANA SAYFA
x

04 – 06 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 – 6 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/033) Diyarbakır’da Patlama Sonucu Yaralanan Çocuk…

31 Mart 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Serin köyü kırsal alanında koyunlarını otlatırken bulduğu bir cismin patlaması sonucu ağır yaralanan Yusuf Yıldırak (11) isimli çocuk, 3 Nisan 2020 tarihinde tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

(04/034) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Nisan 2020 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında devam etmekte olan bir karakol inşaatında çalışanları taşıyan araca yönelik, HPG militanları tarafından düzenlenen saldırıda şantiyede çalışan 1 mühendisin (Mazlum Gözenoğlu) öldüğü, 2 işçinin ise yaralandığı öğrenildi.

(04/035) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

5 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İdlib’de 1 askerin (Astsubay Ahmet Can Temiz) yaşamını yitirdiği öğrenildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan konuyla ilgili her hangi bir açıklama yapılmazken askerin ölüm tarihine dair bilgi edinilemedi.

(04/036) Cezaevinde Ölüm Orucu…

4 Şubat 2020 tarihinden beri açlık grevinde olan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın 5 Nisan 2020 tarihi itibarıyla eylemlerini ölüm orucuna çevirdikleri öğrenildi. Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da olduğu ÇHD üyesi 8 avukat, tutuldukları cezaevlerinde ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ile Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in taleplerinin kabul edilmesi, adil yargılama yapılması, adil olmayan yargılamaların sonuçlarının ortadan kaldırılması talebiyle açlık grevine başlamıştı.

(04/037) Cezaevinde İsyan…

4 Nisan 2020 tarihinde Batman M Tipi Cezaevi’nde ceza infaz düzenlemesine ilişkin taslakta kapsam dışında bırakılmalarını protesto eden mahpusların yatakları ateşe vererek isyan çıkardığı öğrenildi. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı yangının söndürüldüğünü ve olayda ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı. Batman Barosu da olayda ölen olmadığı bilgisini teyit etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi Eş Başkanı Devran Yıldız, isyanla ilgili yerinde bilgi almak için gittikleri cezaevinde mahpuslarla görüşmelerine izin verilmediği açıkladı.

Basında yer alan haberlerden cezaevinde tutulan mahpuslardan 439’unun Diyarbakır 4 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(04/038) Helin Bölek’in Cenazesine Polis Müdahalesi…

Grup Yorum üzerindeki baskılar ve yasaklamaların sona ermesi ve adil yargılanma talebiyle yaptığı ölüm orucunun 288. günü olan 3 Nisan 2020 tarihinde yaşamını yitiren Helin Bölek’in 4 Nisan 2020 tarihinde yapılmak istenen cenaze töreni öncesinde Grup Yorum üyesi Meral Hır İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’nin önünde polis tarafından gözaltına aldı.

Helin Bölek’in cenazesini İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Küçükarmutlu mahallesinde, ölüm orucunun sürdürüldüğü evden Okmeydanı Cemevi’ne getiren aracın önünün polis tarafından kesildiği ve aracı kullanan kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Helin Bölek’in cenazesini taşıyan aracın polisin baskısıyla doğrudan Feriköy Mezarlığı’na götürüldüğü bildirildi.

Feriköy Mezarlığı’na sadece Helin Bölek ile İbrahim Gökçek’in ailelerinin girmesine izin verildiği öğrenildi. Cenazeye katılmak isteyenlere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale eden polis aralarında 1 çocuğun da olduğu 19 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Zeynep Gonca Karakoç, Adalet Karataştan, Eda Kaya, Sevcan Akdoğan, Ercan Işık, Can Bulut, Taşkın Sorucu, Cansu İrem Kalender, Gökhan Uysal, Simge Kaymaz, Aslıhan Burcaklar, Halil Yakut, Hatun Çıplak, Kübra Sünnetçi, Melisa Ayyıldız, Erkan Munar, Eren Yılmaz, Ferdi İşçi, O. isimli soyadı öğrenilemeyen bir çocuk.

(04/039) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1244 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklamasından sonra oturma eylemi yapmak isteyenlere polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı. Saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 4 kişiyi (Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt, Merve Demirel ve Mahmut Konuk) gözaltına aldı. Gözaltına alına 4 kişi Covid-19 salgını ile ilgili tedbirleri ihlal ettikleri gerekçesiyle 3150’şer TL para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

4 ve 5 Nisan 2020 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’deki basın açıklamaları sonrasında yapılan oturma eylemlerine polis müdahale etti ve eylemlere katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(04/040) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Nisan 2020 tarihinde Ankara’da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde KHK ile mesleğinden ihraç edilen mimar Alev Şahin ile ilgili olarak yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis basın açıklamasına katılan 1 kişiyi (Mehmet Dersulu) fiziksel şiddet kullanarak bakanlığın önünden uzaklaştırdı.

(04/041) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

Ölüm orucunda iken yaşamını yitiren Helin Bölek ile halen ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ve İbrahim Gökçek ile ilgili 5 Nisan 2020 tarihinde İzmir’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 3 kişiyi (Sinan Yanbal, Hüseyin Sezgin ve Sercan Çakır) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/042) İstanbul’da Tutuklanan Gazeteci…

Sosyal medya hesabında yer alan “Ey İBAN edenler” şeklindeki ifade nedeniyle gözaltına alınan gazeteci Hakan Aygün, 3 Nisan 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ile ’hakaret’ iddialarıyla tutuklandı.

(04/043) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

2 Nisan 2020 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan “Ankara Kuşu” isimli sosyal medya hesabının sahibi O. Y. ile İstanbul’da gözaltına alınarak Ankara’ya getirilen “Türkiye Gerçekleri” isimli soysal medya hesabının sahibi Mesut Aydın, 3 Nisan 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında tutuklandı.

(04/044) Gaziantep’te Gözaltına Alınan Sendika Yöneticisi…

DİSK/Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Covid-19 salgınına rağmen çalışmak zorunda bırakılan işçilerle ilgili sosyal medya paylaşımı nedeniyle 3 Nisan 2020 tarihinde gözaltına alındı. Mehmet Türkmen, aynı gün içinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(04/045) Mardin’de Tutuklanan Avukat…

29 Şubat 2020 tarihinde Mardin’de gözaltına alınan ve 2 Mart 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklanan avukat Ali Kahraman, 3 Nisan 2020 tarihinde avukatlarının yaptığı itiraz sonucu serbest bırakıldı.

(04/046) Covid-19 Salgını…

3 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler uyarınca 30’u büyükşehir olmak üzere 31 il 15 gün süreyle araç girişi çıkışına kapatıldı, 20 yaş altındaki kişilere, kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde çalışanlar ile mevsimlik tarım işçileri hariç tutulmak üzere, sokağa çıkma yasağı getirildi.

Sağlık Bakanlığı, 3 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 69 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.786 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 4 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 76 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 3.135 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 5 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 73 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 3.135 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 5 Nisan 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 574 ve vaka sayısı ise 27.069 oldu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2020 yılının Mart ayında Covid-19 salgını nedeniyle en az 14 işçinin öldüğünü açıkladı.

(04/047) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2020 yılının Mart ayında 2’si çocuk yaşta, 11’i kadın ve 6’sı göçmen olmak üzere en az 113 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.