MENÜ
ANA SAYFA
x

04 – 06 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

04 – 06 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/016) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

4 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Ocak 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Avaşin bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(01/017) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 3 Ocak 2020 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(01/018) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1153 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3, 4 ve 5 Ocak 2020 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi.

4 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 1 kişinin (Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı öğrenildi.

5 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 3, 4 ve 5 Ocak 2020 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/019) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

4 Ocak 2020 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 771’incisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine insan hakları savunucuları ve siyasi parti temsilcileri İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta bir basın açıklaması yaptı.

(01/020) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 4 Ocak 2020 tarihinde 406. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi binasında açıklama yaptı.

(01/021) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve adil yargılanma talebiyle 97 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’a destek için Ankara Güvenpark’ta yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis Cemile Temizkalp ve Sercan Çakır isimli 2 kişiyi gözaltına aldı.

(01/022) Konya ve Urfa’da Nakliyecilerin Eylemlerine Polis Müdahalesi…

1 Ocak 2020 itibarıyla Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS), takograf ve veri aktarmanın zorunlu hale getirilmesini protesto etmek için 3 Ocak 2020 tarihinde nakliyeciler tarafından Konya-İstanbul yolu trafiğe kapatılarak yapılan eyleme polis müdahale etti. Müdahale sonucu en az 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile Urfa’da yapılmak istenen basın açıklamasına da il genelinde valilik tarafından alınan eylem ve etkinlik yasağını gerekçe gösteren polis tarafından izin verilmedi. Polisin basın açıklamasını engellemesi üzerine Urfa-Akçakale karayolunu kapatmak isteyen nakliyecilere polis müdahale etti. Müdahale sonucu 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(01/023) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, gazeteci yazar Ahmet Altan hakkında Taraf gazetesinde yazdığı bir yazı gerekçesiyle İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlarından verilen toplam 5 yıl 11 ay hapis cezası ile ilgili istinaf başvurusunu 3 Ocak 2020 tarihinde karara bağladı. 3. Ceza Dairesi istinaf başvurusunun reddine hükmederek verilen cezayı onadı. Kararla ilgi Ahmet Altan’ın avukatlarının Yargıtay’a başvuracağı öğrenildi.

(01/024) Sendika Üyesi ile İlgili AYM Kararı…

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi Pınar Çankaya tarafından yapılan bireysel başvuruya ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından verilen karar 3 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. AYM, sendika tarafından çağrısı yapılan iş bırakma eylemine katıldığı gerekçesiyle açılan idari soruşturma sonucunda Pınar Çankaya’ya 1/30 oranında aylıktan kesilme cezası verilmesiyle ilgili olarak başvurunun kabul edilemez olduğuna hükmetti. Kararının gerekçesinde “Sendikaların üyelerinin ekonomik, sosyal hak ve menfaatlerini korumak, geliştirmek için yapılan faaliyetleri dışında siyasi otorite karşısında bir baskı grubu olarak yürüttükleri faaliyetler kapsamında aldıkları kararlar doğrultusunda sendika üyelerinin iş bırakma eylemine katılmaları bireylerin sendikanın çekirdek faaliyet alanında kalmayan eylemleri olarak değerlendirmiştir” denmektedir.

(01/025) KHK ile İhraç Edilmiş Kişilere Yönelik Ayrımcılık…

5 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, KHK ile ihraç edilmiş bir doktorun hesap açtırmak istediği özel bir banka tarafından “KHK’lı olduğu” gerekçesiyle reddedilmesi üzerine başvurduğu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Hakem Heyeti’nin, başvuruyu “Banka kiminle çalışıp çalışmayacağına karar vermekte serbesttir” diyerek reddettiği öğrenildi.

31 Aralık 2019 tarihinde de Gaziantep’te bir banka şubesi, KHK ile ihraç edilmiş olan Suzan Uzpak isimli öğretmene havale ile gelen parayı “Yasaklı TC uyarısı” gerekçesiyle vermemiş, daha sonra tepkiler üzerine para Uzpak’a ödenmişti.

(01/026) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

2 Ocak 2020 tarihinde Arnavutluk’ta Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilen Harun Çelik isimli kişi 3 Ocak 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(01/027) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

2’si er 70’i eski Hava Harp Okulu öğrencisi 72 kişi hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme 70 eski Hava Harp Okulu öğrencisini ‘Anayasa’yı ihlal’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 er ile ilgili olarak ise ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ile internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.