MENÜ
ANA SAYFA
x

04 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

04 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/026) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

3 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların hastaneye sevklerinin 4 ay sonra yapıldığı, mahpusların kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

(01/027) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca, mahpusların sağlık, sosyal, kültürel ve sportif haklarının engellendiği belirtildi.

3 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nden Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Hamdullah Aydemir isimli mahpusun, sevk sırasında bir gece tutulduğu Elazığ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde çıplak arama dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Hamdullah Aydemir basına yansıyan açıklamasında maruz kaldığı fiziksel şiddet hakkında şunlar belirtti: “Benim elime bir sepet verdiler iki dakika içinde komple soyun dediler. Ben soyunmayınca çıplak aramaya karşı çıkınca dayatmaya başladılar. Ve bana ‘Sizin gibi adamlara ekmek vermemek lazım, sizin kafanıza sıkıp çöpe atmak lazım’ diyerek arkamdan küfür ettikten sonra bana saldırıp dövdüler. Daha sonra kameranın olmadığı bir odaya sürükleyerek götürdüler ve hepsi bir anda üzerime çullandı. Beni sabaha kadar sistematik bir şekilde dövdüler.” Hamdullah Aydemir’in Diyarbakır’da, maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor aldığı ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

3 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların sosyal, kültürel ve iletişim haklarının engellendiği öğrenildi.

(01/028) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 3 Ocak 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 778. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(01/029) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 786 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişi (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(01/030) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 3 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 69. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/031) Adana’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Üyesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in yaptığı açlık grevine destek için HDP Adana il binasında yapılan 2 günlük açlık grevi ile ilgili olarak haklarında açılan soruşturma kapsamında ifade vermek için Adana Emniyet Müdürlüğü’ne giden HDP Parti Meclisi Üyesi Abdulselam Demirkıran ve HDP üyesi Uğur Bayrak 3 Ocak 2019 tarihinde gözaltına alındı.

Aynı soruşturma kapsamında 30 Aralık 2018 tarihinde Adana’da gözaltına alınan 5 kişi 2 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(01/032) Kocaeli’nde Gözaltına Alınan Sendikacı…

Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası (Nakliyat-İş) Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal, 3 Ocak 2019 tarihinde hakkında açılmış bir soruşturma kapsamında ifade vermeye gittiği Gebze Emniyet Müdürlüğü’nde, sosyal medya paylaşımları ile ilgili hakkında açılmış başka bir soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(01/033) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 1 akademisyen hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın görülmesine 3 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme akademisyeni ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(01/034) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hasan Cemal hakkında 4 Aralık 2015 tarihinde T24 internet sitesinde yayınlanan “Silvan’dan: Bizi acılara, ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı yazısı nedeniyle İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Ocak 2019 tarihinde başlandı. Hasan Cemal’in avukatı yazıda görüşlerine yer verilen 3 kişi hakkında Diyarbakır’da açılan davada mahkemenin beraat kararı verdiğini belirtti ve Hasan Cemal hakkında da beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti ve duruşmayı 16 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(01/035) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci İdris Yılmaz hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Ocak 2019 tarihinde görüldü. İdris Yılmaz duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden katıldı. Mahkeme İdris Yılmaz’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/036) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 17 çocuk hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. 1 çocuğun duruşma salonunda hazır edildiği 4 çocuğun ise duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldığı öğrenildi. Bu çocukların SEGBİS aracılığıyla savunma yapmayı kabul etmedikleri ve duruşmada hazır edilmeyi talep ettikleri bildirildi. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme tahliye taleplerinin reddine, 11 çocuğun duruşma salonunda ve 6 çocuğun ise SEGBİS aracılığıyla hazır edilmesine karar verdi ve duruşmayı 18 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(01/037) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

3 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Diyarbakır eski milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında katıldığı eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. İddianamede Sibel Yiğitalp’in ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’  suçlarından 10 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. İddianamede ayrıca bu dava dosyasının Sibel Yiğitalp hakkında 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılmış bir başka dava dosyasıyla birleştirilmesi talep edildi.

(01/038) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

3 Ocak 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişi; Samsun merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 21 kişi gözaltına alındı.

Malatya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişiden 2’si 3 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.