MENÜ
ANA SAYFA
x

04 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/021) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

3 Şubat 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerine yönelik Suriye Ordusu tarafından yapılan topçu ateşi sonucu 7 asker ve 1 sivil personelin yaşamını yitirdiği, 4 askerin yaralandığı öğrenildi.

(02/022) Hatay’da Polis Baskını Sırasında Yaşamını Yitiren Kişi…

3 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Ocak 2020 tarihinde Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan bir eve yapılan baskın sırasında fenalaşan Edibe Özçelik (70) isimli kişinin kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Baskın sırasında evde bulunan Edibe Özçelik’in oğlu Servet Özçelik, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ben polislere aşağıda ambulans olup olmadığını sordum, annem şeker hastası sürekli kontrol altında. Defalarca sormama rağmen cevap vermediler. Annem ağlayarak salona geldi. Polislerden biri ‘Bu kadını susturun, sesi çıkmasın’ dedi. Ben ısrarla ambulans olup olmadığını sorunca olmadığını söylediler (…) Annem bitkindi, kanepeye uzandı, iyi olup olmadığını sordum tepki vermedi, sadece el kol hareketi yapıyordu (…) Sonra hiç tepki vermemeye başladı. Annemin en azından evin dışına çıkarılmasını istedim, kabul etmediler (…) Bir süre sonra annem hastaneye gidelim dedi, ayağa kalkmaya çalışırken ağabeyimin üstüne yıkıldı, sayıklıyordu. O ana kadar annemi çıkarmamıza izin vermeyen polisler durumun ciddiyetini anladı, engel olmaktan vazgeçtiler (…) Özel Güneypark Hastanesi’ne götürdük. Buradaki doktor annemin kalp krizi geçirdiğini, hemen anjiyo yapılması gerektiğini, geç kalındığını söyledi, Özel Antakya Hastanesi’ne sevk edilen anneme burada anjiyo yapıldı ve yoğun bakıma alındı. Aynı gün akşamüstü de ölüm haberini verdiler.”

(02/023) Askerlik Yaparken Yaşamını Yitiren Kişi…

3 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kütahya Hava Er Eğitim Komutanlığı’nda bedelli askerlik yapan Bedrettin Akalın (59) isimli kişinin 14 Ocak ve 18 Ocak 2020 tarihlerinde iki kez rahatsızlandıktan sonra 22 Ocak 2020 tarihinde sevk edildiği hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde rahatsızlanarak iki kez revire giden ve sadece ilaç yazılarak birliğine geri gönderilen Bedrettin Akalın’ın zamanında hastaneye sevk edilmediği belirtilmektedir.

(02/024) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve adil yargılanma talebiyle 216 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’a destek vermek için Silivri Cezaevi’nde yapılan bir haftalık açlık grevi eylemi ile ilgili açılan disiplin soruşturması sonucu, aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da olduğu 8’i avukat 25 kişiye 2 ay bazı etkinliklere katılma hakkında mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi. Haberde ayrıca Silivri İnfaz Hakimliği’nin verilen disiplin cezasına ilişkin yapılan itirazın reddine karar verdiği öğrenildi.

3 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde mahpuslara gönderilen mektupların ve bedeli hesaplarından kesilmesine rağmen istedikleri gazetelerin verilmediği öğrenildi.

(02/025) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Şubat 2020 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Kızılay Genel Merkezi önünde Başkentgaz isimli şirketin Kızılay’a yaptığı bağışın Ensar Vakfı’na aktarılmasını protesto etmek için DİSK, KESK, TMMOB, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO’nun çağrıyla siyasi partiler, sendikalar ve meslek örgütleri tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polisi 5 kişiyi gözaltına aldı. Bu müdahalenin ardından Sakarya Caddesi’ne yürümek ve basın açıklaması yapmak isteyen gruba tekrar müdahale eden polisin 14 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Buna göre müdahaleler soncu toplamda 19 kişi gözaltına alınmış oldu. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

Gözaltına alınanlarda isimleri öğrenilenler: Sezgin Çalışkan (TMMOB yöneticisi), Deniz Bulunmaz (Sol Parti Parti Meclisi Üyesi), Mevlüt Çakmak (BES Ankara 1 Nolu Şube Başkanı), Mert Ünal (Sol Parti Ankara il yöneticisi), Uğur Çepe.

(02/026) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1182 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Şubat 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Şubat 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel, Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel, Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 3 Şubat 2020 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/027) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Şubat 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk ile eyleme destek veren Cemal Yıldırım polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/028) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Şubat 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi 150. kez polis tarafından fiziksel şiddet ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/029) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi Kişiler…

İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve adil yargılanma talebiyle 216 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’a destek için 3 Şubat 2020 tarihinde Ankara Güvenpark’ta yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi (Sinan Yanbal ve Sercan Çakır) gözaltına aldı.

(02/030) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Haliliye İlçe Eş Başkanı Müslüm Arsan, 3 Şubat 2020 tarihinde polis tarafından yapılan Genel Bilgi Toplama (GBT) uygulaması sırasında hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Müslüm Arsan’ın gözaltı süresinin 2 gün uzatıldığı öğrenildi.

(02/031) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişi…

3 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan bir notere giderek Cumhurbaşkanı’na tarafsız bir cumhurbaşkanı gibi davranmadığını ve Cumhurbaşkanlığı’nı tanımadığını ve kabul etmediğini belirten bir ihtarname çekmek isteyen Nuri Başkapan isimli kişinin ihtarnameye çekmeyi kabul etmeyen noterin çağırdığı polis tarafından ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla gözaltına alındığı ve aynı gün içinde savcılık talimatı ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/032) Belediyeye Girişleri Engellenen Belediye Meclis Üyeleri…

3 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Savur ve Mazıdağı ilçeleri ile Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde aylık olağan meclis toplantısına katılmak için gelen belediye meclisi üyelerinin belediye binasına girişine polis tarafından izin verilmediği öğrenildi. Söz konusu 7 ilçede 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde seçilen belediye eş başkanları İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınmış ve yerlerine kayyım atanmıştı.

(02/033) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

3 Şubat 2020 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 20 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 17 kişi; GATA Sağlık Bilimleri Üniversitesi personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında profesör ve doçentlerin de olduğu 23 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 39 kişi; TÜBİTAK personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 14 kişi gözaltına alındı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.