MENÜ
ANA SAYFA
x

05 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

05 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/060) Adana’da Ajanlık Dayatması…

4 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Şubat 2019 tarihinde Adana’da gözaltına alınan ve sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Selman Genç isimli bir kişinin imza vermek için gittiği karakolda, kendini istihbaratçı olarak tanıtan bir kişinin ajanlık dayatmasına maruz kaldığı iddia edildi. Haberde karakoldan ayrıldıktan sonra da bu yönlü baskıların devam ettiği ifade edildi.

(04/061) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpusların cezaevi ikinci müdürü tarafından “Ben devletim hepiniz burada öleceksiniz” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

4 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 2 Mart 2019 tarihinden beri açlık grevinde olan, iki eli de olmayan ağır hasta mahpus Ergin Aktaş’ın tek başına bir odada kaldığı öğrenildi.

4 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde tutulan Ehmedê Xemî isimli ağır hasta mahpusun hastane sevki sırasında tartıştığı jandarma tarafından, ambülansın içinde ayağından ve elinden sedyeye kelepçelendiği ve ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Maruz kaldığı bu davranışı protesto etmek açlık grevine başlaması üzerine Ehmedê Xemî’nin Ergin Aktaş ile beraber kaldığı odadan zorla çıkartılarak başka bir odaya götürüldüğü bildirildi. Haberde, Ehmedê Xemî’nin odadan çıkartılmasına karşı çıkan Ergin Aktaş’ın gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı belirtildi. Açlık grevinde olan Ehmedê Xemî’nin 28 Mart 2019 tarihinde tedaviyi kabul etmediğini bildirmesine rağmen zorla Yeşilyurt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü ve müdahaleyi kabul etmemesi üzerine cezaevine geri getirildiği bildirildi. Kaldığı odadan çıkartılırken ise orada bulunan bir diğer hasta mahpus Ahmet Çelik’in gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(04/062) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 877gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4Nisan 2019tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

4 Nisan 2019tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Dağhan Beşli ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 4 Nisan 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/063) Diyarbakır’da ‘Örgüt Propagandası Yapma’ İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

4 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İsviçre’den Diyarbakır’a gelen H.M. isimli bir kişinin Diyarbakır Havalimanı’nda gözaltına alındığı ve sonrasında sevk edildiği mahkeme tarafından İsviçre’de katıldığı etkinliklerde çekildiği iddia edilen fotoğraflar gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamalarıyla tutuklandığı öğrenildi.

(04/064) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 9 akademisyen (Westminster Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Ümit Çetin, Londra Üniversitesi’nden Dr. Başak Ertür, doktora öğrencisi Ayşe Arslan, Kemerburgaz Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Aytül Fırat, Boğaziçi Üniversitesi’nden araştırma görevlileri Hazal Halavut ve Elif Çevik, Prof. Dr. Fatma Gök, Arel Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Onur Buğra Kolcu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Didem Çınar) hakkında 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Fatma Gök ve Ümit Çetin hakkında açılan davaların duruşmalarını 16 Temmuz 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Başak Ertür, Ayşe Arslan ve Didem Çınar hakkında açılan davaların duruşmalarını 12 Haziran 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Hazal Halavut hakkında açılan davanın duruşmasını 14 Mayıs 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Elif Çevik, Onur Buğra Kolcu ve Aytül Fırat’ı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Ankara Üniversitesi’nden Dr. Cavidan Soykan, Mersin Üniversitesi’nden Uzman Galip Deniz Altınay) hakkında 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Cavidan Soykan hakkında açılan davada yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme Deniz Altınay’ı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile Türk-Alman Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Berke Özenç hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 16 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Koyuncu hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Murat Koyuncu’yu ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Ankara Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Can Irmak Özinanır ve Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yasemin Özgün) hakkında 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Can Irmak Özinanır’ı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme Yasemin Özgün hakkında açılan davanın duruşmasını 25 Haziran 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 4 akademisyen (Ankara Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Burçin Kalkın Kızıldaş, Doç. Dr. Levent Ünsaldı, Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Eylem Çamuroğlu, Dicle Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Düzgün Uğur) hakkında 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Burçin Kalkın ve Levent Ünsaldı hakkında açılan davalarda yetkisizlik kararı vererek dava dosyalarının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme Eylem Çamuroğlu hakkında açılan davanın duruşmasını 10 Eylül 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Düzgün Uğur hakkında açılan davanın duruşmasını 9 Temmuz 2019 tarihine erteledi. Duruşma sırasında mahkeme başkanının Düzgün Uğur’un savunmasını kestiği ve buna itiraz eden avukatını da salondan çıkarmakla tehdit ettiği öğrenildi.

(04/065) HDP Eski Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında yaptığı bir konuşmada dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Selahattin Demirtaş duruşmaya katılmadı. Mahkeme duruşmayı 13 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(04/066) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Eski HDP Diyarbakır milletvekili Çağlar Demirel hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Çağlar Demirel duruşmaya katılmadı. Mahkeme Çağlar Demirel’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 14 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(04/067) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

27 Ekim 2017 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan “Tasarruf arıyorsanız metro ihalelerine bakın” başlıklı yazısı nedeniyle gazeteci Çiğdem Toker hakkında Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Şenbay Madencilik A.Ş.’nin şikayeti üzerine açılan 1.5 milyon TL’lik manevi tazminat davasının görülmesine 4 Nisan 2014 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 9 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(04/068) Hakkında Fezleke Hazırlanan HDP Milletvekili…

4 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Diyarbakır milletvekili İmam Taşçıer hakkında, 2014 yılında başvurusu Dernekler Masası tarafından kabul edilmeyen Kürdistan Sanayici ve İş Adamları Derneği’ndeki (KÜRDSİAD) Kürdistan ifadesi nedeniyle fezleke hazırlandığı öğrenildi.

Yine İmam Taşçıer hakkında 28 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen bir konferansta HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan tarafından yapılan konuşmada geçen Kürdistan ifadesine tepki göstermediği gerekçesiyle ikinci bir fezlekenin daha hazırlandığı bildirildi.

(04/069) Hakkında İçişleri Bakanlığı Tarafından İnceleme Başlatılan Belediye Başkanı…

4 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir’in Torbalı ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) belediye başkanlığına seçilen İsmail Uygur hakkında belediye başkanlığı görevini devir alırken yaptığı konuşmada ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla inceleme başlatıldığı öğrenildi.

(04/070) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

4 Nisan 2019 tarihinde Trabzon’da hakkında arama kararı olan 1 kişi gözaltına alındı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde gözaltına alınan, KHK ile kapatılmış olan Zaman gazetesi çalışanı Mehmet Öcal 4 Nisan 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(04/071) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Anayasa Mahkemesi eski üyesi Erdal Tercan hakkında Yargıtay 9.Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ErdalTercan’ı10 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/072) Batman’da Engellenen Etkinlik…

HDP Batman İl Örgütü’nün 4 Nisan 2019 tarihinde, 31 Mart seçimlerinde alınan sonuçlar ile ilgili olarak yapmak istediği basın açıklamasına valilik kararını gerekçe gösteren polis tarafından izin verilmedi. Bunun üzerine basın açıklamasının parti binasının içinde yapıldığı öğrenildi.

(04/073) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Iğdır Valiliği 4 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içindeki açık alanlarda düzenlenecek miting, yürüyüş, toplantı ve basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü etkinliğin 4 Nisan 2019 tarihinden itibaren 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.