MENÜ
ANA SAYFA
x

06 – 08 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

06 – 08 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/100) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Eylül 2018 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava bombardımanında 1 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

7 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçelerinde 4 Ekim 2018 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlayan operasyonlar nedeniyle bölgede yaşayan halkın askerler tarafından tehdit edildiği, köylerine ve hayvanlarına ulaşmalarının engellendiği öğrenildi. Ayrıca, söz konusu haberlerde, Lice’nin Şenlik köyünde 5 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınan Ramazan Nergiz adlı bir kişinin serbest bırakıldığı, ancak aynı köyden gözaltına alındıkları bildirilen Tuba Nergiz ve Aysel Nergiz’den haber alınamadığı ifade edildi. Sokağa çıkma yasağı ve askeri operasyonlar nedeniyle bölge halkıyla görüşmek isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyetinin askerlerin hakaretlerine ve engellemesine maruz kaldığı öğrenildi.

(10/101) Cezaevinde Ölüm Orucu…

5 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve cezaevindeki hak ihlalleri ile hasta mahpusların durumunu protesto etmek amacıyla 92 gündür ölüm orucunda olan mahpus Vefa Kartal ile görüşmek isteyen yakınlarına cezaevi idaresi tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(10/102) Cezaevinde Açlık Grevi…

6 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Wernicke Korsakoff hastası olduğu iddia edilen Kemal Özelmalı’nın tahliye edilme talebiyle 10 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi. Söz konusu haberlerde Kemal Özelmalı’nın 1995 yılından beri cezaevinde olduğu ve 1999 yılında yapılan ölüm oruçlarına katıldığı belirtildi.

(10/103) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus T Tipi 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde ayakta sayım dayatmasını kabul etmeyen 33 mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve yerlerde sürüklenerek süngerli odaya konulduğu öğrenildi. Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı avukat Tugay Bek basında yer alan açıklamalarında konuyla ilgili şunları belirtti: “Tarsus T Tipi 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde bu sabah ayakta sayım dayatmasına karşı tüm odalarda direniş oldu. 33 kişi darp edilip, sürüklenerek süngerli odaya atıldı. 5 saat sonra tekrar odalara götürüldü. Sonrasında idare tutukluların temsilcileriyle görüşerek oturarak sayım verilmesini kabul ettiğini söyledi. Uzun süredir süren ayakta sayım sorunu şimdilik çözülmüş görünüyor”. Söz konusu haberlerde, cezaevi idaresi ile yapılan mutabakat sonrasında, ayakta sayım dayatmasını protesto etmek için 19 gündür açlık grevinde olan Soncan Gedik ve Remzi Akyürek ile 3 gündür açlık grevinde olan Özgür Özek’in açlık grevlerine son verdikleri öğrenildi.

5 Ekim 2018 tarihinden basında yer alan haberlerden, İzmir Ödemiş T Tipi Cezaevi’nde Süleyman Acun isimli bir mahpusun 2 Ekim 2018 tarihinde gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı, hastaneye kaldırılan Süleyman Acun’un maruz kaldığı şiddete ilişkin rapor aldığı öğrenildi. Ayrıca söz konusu haberlerde, mahpuslara koridorlarda askeri nizamda tek sıra halinde yürüme ve ayakta sayım verme dayatması yapıldığı; revir ve hastane sevklerinin geciktirildiği; birçok ilacın bakanlık tarafından bedelinin ödenmemesi gerekçesiyle verilmediği; görüş sürelerinin 30 dakikaya indirildiği; mahpuslara verilen kitapların sayısının 5 ile sınırlandırıldığı belirtildi.

7 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde koğuşlarda yapılan aramalarda mahpuslara ait radyo ve televizyonlara jandarmalar tarafından el konulduğu öğrenildi.

(10/104) Türkiye’de Öldürüldüğü İddia Edilen Suudi Arabistanlı Gazeteci…

2 Ekim 2018 tarihinde evlilik için ihtiyaç duyduğu belgeleri almak amacıyla Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na giden ve kendisinden bir daha haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın durumuna ilişkin olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı öğrenildi. Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğü iddialarının basında yer alması üzerine Uluslararası Af Örgütü 7 Ekim 2018 tarihinde bir açıklama yaparak, konunun tarafsız bir biçimde soruşturulması ve sorumluların adalet karşısına çıkarılması gerektiğini belirtti. Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf söz konusu açıklamada, “Türkiye yetkilileri, Cemal Kaşıkçı’nın ailesinin bilgilendirilmesi ve adaletin sağlanmasına katkı sunmak amacıyla soruşturma kapsamında ele geçirdikleri tüm bilgileri derhal kamuoyuyla paylaşmalıdır” dedi.

(10/105) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 6 Ekim 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara’da Sakarya Caddesi’nde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Halil İbrahim Şener isimli 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/106) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek 698 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5, 6 ve 7 Ekim 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Acun Karadağ, Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Perihan Pulat) gözaltına alındığı bildirildi.

6 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Alev Şahin, Perihan Pulat, Umutcan Aybak ve Halil İbrahim Şener) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Alev Şahin, Acun Karadağ, İlker Işık ve Armağan Özbaş) gözaltına alındığı bildirildi.

7 Ekim 2018 tarihinde saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Alev Şahin, Gülnaz Bozkurt, Acun Karadağ ve Perihan Pulat) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5, 6 ve 7 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 21 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/107) Ankara’da Etkinliğe Polis Müdahalesi…

7 Ekim 2018 tarihinde, “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerinin katılımcıları tarafından oluşturulan Yüksel Meclisi’nin Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Tekmezar Parkı’nda düzenlediği aşure etkinliğine müdahale eden polis Gülnaz Bozkurt ve Acun Karadağ’ı gözaltına aldı. Etkinliğin Feyzullah Çınar Parkı’nda devam etmesi üzerine yeniden müdahale eden polis Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu, Umutcan Aybak ve Mustafa Elmapınar’ı gözaltına aldı, aşure kovalarına ise el koydu. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldılar.

(10/108) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

6 Ekim 2018 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 706’ncısı öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının ve sanatçıların olduğu gruba müdahale eden polis, müdahaleyi görüntülemek isteyen gazetecileri de engelledi. Bu sırada bir kadın gazetecinin tepki göstermesi üzerine polis, kadın gazeteciye ve bu olaya tepki gösteren HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya’ya fiziksel şiddet uyguladı.

(10/109) İstanbul’da Tutuklanan ÖGK Üyesi…

5 Ekim 2018 tarihinde Silivri Cezaevi’ne görüş için gittiği sırada İstanbul’un Başakşehir ilçesinde aracı durdurularak gözaltına alınan Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Aylin Yıldız’ın aynı gün çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığı öğrenildi. Tutuklama gerekçesi ise öğrenilemedi.

(10/110) Mersin’de Tutuklanan Belçika Vatandaşı…

2 Ekim 2018 tarihinde Mersin’de ‘örgüt üyeliği’ gerekçesi ile gözaltına alınan Belçika vatandaşı Zerif Y. adlı 1 kişinin çıkarıldığı mahkeme tarafından 5 Ekim 2018 tarihinde tutuklandığı öğrenildi.

(10/111) İstanbul’da Tutuklanan Avukat…

25 kişi hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 5 Ekim 2018 tarihinde görülen duruşmasında avukatlar Nadide Özdemir ve Ömer Kavili gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerde, Silivri Cezaevi kampüsündeki salonda 4 Ekim 2018 tarihinde başlayan duruşma sırasında mahkeme başkanı ile avukat Ömer Kavili arasında yaşanan tartışmanın ardından mahkeme başkanının Ömer Kavili’nin salondan çıkarılması yönünde karar verdiği, Ömer Kavili’nin bu karara tepki göstermesi üzerine güvenlik güçleri tarafından zorla duruşma salonundan çıkarıldığı belirtildi. Bu sırada yaşananları telefonla görüntüleyen avukat Nadide Özdemir ile Ömer Kavili hakkında mahkeme başkanının suç duyurusunda bulunması üzerine, avukatlar 5 Ekim 2018 tarihinde jandarma tarafından gözaltına alınarak Silivri Merkez Jandarma İlçe Karakolu’na götürüldüler. Aynı gün içinde serbest bırakılan avukatlardan Ömer Kavili, 6 Ekim 2018 tarihinde sabah saatlerinde Silivri Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar doğrultusunda tutuklandı. Mahkemenin tutuklama kararının gerekçesi olarak “Ömer Kavili’nin eyleminin amacının kutsal savunma hakkı olmadığı, aksine ters psikoloji ile müvekkilini ve kendisini mağdur göstererek dosyada haklı çıkmaya çalıştığı, şüphelinin eyleminin müdafisi olduğu davayı sulandırmaya çalıştığı, şüphelinin tüm bu eylemleri birlikte değerlendirildiğinde amacının halkın gözünde yargının ve mahkemelerin itibarsızlaştırılmak olduğu, adalete olan güveni sarsmayı amaçladığı, şüphelinin eylemlerinin haber niteliği taşıyarak toplumda infiale sebep olduğu” nu belirttiği öğrenildi. Ömer Kavili aynı gün içinde yapılan itiraz üzerine serbest bırakıldı.

(10/112) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında Aslı Bayramoğlu ve Heval Elçi isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Ayrıca, Gezi eylemleri sırasında polis tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün ailesinin evine de baskın düzenlendiği öğrenildi.

(10/113) İstanbul’da Gözaltına alınan Gazeteci-Yazar…

6 Ekim 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gazeteci yazar Temel Demirer’in, İstanbul’da gözaltına alındığı öğrenildi. Ayrıca polisin Demirer’in Ankara’daki evini basarak arama yaptığı belirtildi.

(10/114) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Ekim 2018 tarihinde Van’ın Özalp ve Erciş ilçelerinde gözaltına alınan ve aralarında DBP’li Özalp Belediye Eş Başkanı Handan Bağcı ile gazeteci Adnan Bilen’in de bulunduğu 16 kişinin aynı gün serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/115) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Ekim 2018 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticilerinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin sayısı öğrenilemezken, Mardin Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldükleri bildirildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: 2015 seçimlerinde HDP Hatay Milletvekili adayı olan Hamdiye Turgay, DBP PM eski üyesi Yasemin Demirkaya, DBP Kızıltepe eski ilçe Eş Başkanı Hakkı Akansel, DBP PM eski üyesi Melahat Oral, Hamdullah Eres, Serdar Çetin, Mesut Yiğit ve Selim Çınar.

5 Ekim 2018 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP ilçe yöneticisi Metin Akkurt ile DBP belediye meclisi üyesi Cihan Aslan’ın 7 Ekim 2018 tarihinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(10/116) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Batman’ın Gercüş ilçesinde 4 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen ve 8 askerin ölümüne neden olan patlamayla ilgili olarak Dargeçit ilçesine bağlı 3 köyde (Umutlu, Akbelen ve Çavuşlu köyleri) ev baskınları düzenlendiği ve aralarında HDP il Eş Başkanı Nizamettin Toğuç’un da bulunduğu en az 13 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Nizamettin Toğuç, Mesut Kaya, Ömer Kaya, Osman Kaya, Lokman Kaya, Mahmut Kaya, Şerif Kaya, Mehmet Emin Kaya, Yusuf Kaya, Halit Kaya, Halil Kaya, Emin Kaya ve Mehmet Ali Kılıç.

(10/117) Erzurum’da Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Ekim 2018 tarihinde Erzurum’un Tekman ilçesinde yapılan ev baskınlarında DBP ilçe yöneticisi Abdullah Akkus ile Abdulkadir Deniz, Baki Özdemir ve Adnan Bingöl adlı kişilerin gözaltına alındığı öğrenildi. Tekman ilçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin ardından Abdullah Akkuş, Abdülkadir Deniz ve Adnan Bingöl’ün serbest bırakıldığı, Baki Özdemir’in ise sevk edildiği mahkeme tarafından “örgüt propagandası” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” iddialarıyla tutuklandığı öğrenildi.

(10/118) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Ekim 2018 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde yapılan ev baskınlarında 11 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Halil Güçlü, Fırat Saatçi, Okan Altun, İbrahim Dağ, Serdar Dağ, Yusuf Çıl, Erhan Kılıç, Baran Kalkan, Hakan Çakal, Yiğit Öste,  Ahmet Eroğlu.

(10/119) Batman’da Protestoya Polis Müdahalesi…

Batman’da 3 köyde yapılan ev baskınları çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını 7 Ekim 2018 tarihinde protesto etmek isteyen HDP üyelerine müdahale eden polis, il binasına girerek HDP İl Eş Başkanı Berivan Helen Işık’ı gözaltına aldı.

(10/120) Gözaltına Alınan HDP Üyelerinin Sayısı…

HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran, 7 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklamada, 5, 6 ve 7 Ekim 2018 tarihlerinde birçok kentte düzenlenen ev baskınlarında HDP üye ve yöneticisi 140 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(10/121) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan, 7 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Çağdaş Kaplan’ın İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi. Kaplan, savcılıktaki ifade işlemlerinden sonra aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(10/122) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Yazar…

6 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki evi basılarak gözaltına alınan yazar Mehmet Çakmak’ın, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/123) Adana’da Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ekim 2018 tarihinde Adana’da, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 6 kişinin 7 Ekim 2018 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(10/124) Mardin’de Yargılanan Belediye Eş Başkanları…

Mardin’in Kızıltepe ilçesi belediye Eş Başkanları Leyla Salman ve İsmail Asi hakkında Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. 2 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan Salman ve Asi, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Salman ile Asi’nin tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 7 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/125) Mardin’de Yargılanan Belediye Eş Başkanları…

Mardin’in kayyım atanan Nusaybin ilçe belediyesinin Eş Başkanı Sara Kaya hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. 13 Ocak 2017 tarihinde tutuklanan Sara Kaya duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Sara Kaya’nın tutukluluğun devamına karar verdi ve duruşmayı 23 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(10/126) Muş’ta Yargılanan Gazeteci…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri İdris Sayılğan ile Ayşe Çiçek Tutuş, Hatice Şeker ve Ayşe Söylemez hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. İdris Sayılğan, yaptığı haberler, telefon görüşmeleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 24 Ekim 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Mahkeme heyeti 4 kişinin de tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 24 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/127) İstanbul’da Yargılanan Avukatlar…

Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) üyesi avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar’ın da aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 23 kişi hakkında, ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme heyeti avukatlar Özlem Gümüştaş ile Sezin Uçar’ın yurtdışı çıkış yasağı koşuluyla tahliyesine, gazeteci İsminaz Temel’in de aralarında bulunduğu 6 kişinin tutukluk halinin devamına karar verdi.

(10/128) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 17 çocuk hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mardin Cezaevi’nde tutuklu bulunan bir çocuk duruşmaya bizzat, Urfa Cezaevi’nde tutulan bir çocuk ise SEGBİS aracılığıyla katılırken 15 çocuğun SEGBİS bağlantısı kurulamadığı için duruşmaya katılamadıkları öğrenildi. Basına kapalı şekilde yapılan duruşmada mahkeme heyetinin 17 çocuğun tutukluluk hallerinin devamına karar verdiği ve duruşmayı 15 Kasım 2018 tarihine ertelediği öğrenildi.

(10/129) Cizre’de Sokağa Çıkma Yasakları Sırasındaki Ölümlere Dair Soruşturma…

6 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında çok sayıda kişinin ölümüne ilişkin olarak açılan Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyalarından 72’sine “takipsizlik” kararı verildiği, 7’si hakkında ise “daimi arama kararı” alındığı öğrenildi. TİHV’nin 18 Mart 2016 tarihinde yayınladığı rapora göre, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4-12 Eylül 2015 ve 14 Arlık 2015-2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında aralarında çocukların da bulunduğu en az 183 kişi ölmüştü.

(10/130) Haklarında Fezleke Hazırlanan HDP ve CHP Milletvekilleri…

5 Ekim 2018 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP’nin 12 milletvekili hakkında ‘örgüt propagandası’ gerekçesiyle CHP’nin ise 3 milletvekili hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle, “dokunulmazlıklarının kaldırılması” talebiyle fezleke hazırlandığı öğrenildi. Hakkında fezleke hazırlanan milletvekilleri: HDP Kars milletvekili Ayhan Bilgen, HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP Tunceli milletvekili Alican Önlü, HDP Ağrı milletvekili Berdan Öztürk, HDP Van milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, HDP Batman milletvekili Feleknas Uca, HDP Ankara milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP Antalya milletvekili Kemal Bülbül, HDP Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Diyarbakır milletvekili İmam Taşçıer, HDP Diyarbakır milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ve HDP Eş Başkanı ve Iğdır milletvekili Pervin Buldan; CHP Antalya milletvekili Çetin Osman Budak, CHP Edirne milletvekili Erdin Bircan ve CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu.

(10/131) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Ekim 2018 tarihinde, haklarında arama kararı olduğu gerekçesiyle 2 kişi Gaziantep’te gözaltına alındı.

(10/132) Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu…

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), gazetecilere yönelik hak ihlallerini içeren Eylül ayı raporunu 5 Ekim 2018 tarihinde açıkladı. Rapora göre 2018 yılının Eylül ayı itibarıyla tutuklu gazetecilerin sayısı 173. Eylül ayı içinde 4 gazeteci gözaltına alındı, 1 gazeteci tutuklandı, 110 gazeteci daha önce haklarında açılmış olan davalarda yargılandı, 1 gazeteciye dava, 4 gazeteciye ise soruşturma açıldı. Raporda ayrıca haklarında açılan davalarda 5 gazeteciye 21 yıl 3 ay hapis, 4 gazeteciye ise 27 bin TL para cezası verildiği; 53 gazetecinin görevinden alındığı ve istifa ettiği, 11 gazetecinin ise tahliye edildiği belirtildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.