MENÜ
ANA SAYFA
x

06 Ağustos 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130806

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

6 Ağustos 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/032) Sakarya’da İş Kazası…

Sakarya’nın Geyve İlçesi’nde 5 Ağustos 2013’te bir taş ocağında dinamit patlatılmasından sonra meydana gelen göçük sonucu Ramazan Özuçar adlı işçi yaralandı. Göçük altında kalan İsmail Fethi Tandoğan ile bir başka işçiye ise ulaşılamadı.

(08/033) Denizli’de Polis İntiharı…

Denizli’de 5 Ağustos 2013’te, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru F.Y. (45), Saraylar Mahallesi’ndeki devriye görevinde, ekip arkadaşının bir evrağı vermek üzere Çınar Polis Karakolu’na girdiği sırada aracın içinde beylik tabancasıyla göğsüne bir el ateş ederek intihar etti.

(08/034) Sonuçlanan Ergenekon Davası…

İstanbul’un Ümraniye İlçesi’nde 2007 yılında bir gecekonduda bulunan el bombaları ve patlayıcılarla ilgili başlatılan soruşturmanın sonrasında yapılan gözaltı operasyonlarıyla başlayan ve devletin illegal yapılanmasını ortaya çıkaracağı iddia edilen 66’sı tutuklu 275 kişi hakkındaki davayla devam eden “Ergenekon Soruşturması/Davası” olarak anılan ve 23 iddinamenin birleştirildiği süreç 5 Ağustos 2013’te yerel mahkeme kararı anlamında son buldu.

Türkiye’nin yakın tarihinde meydana gelen katliamların, faili meçhul cinayetlerin, gözaltında kaybetmelerin sorumluları olduğu iddia edilen kişilerin de söz konusu olduğu davada 21 kişi beraat ederken diğer sanıklar çeşitli hapis cezalrına mahkûm edildi. Sanıkların aldıkları hapis cezaları gerekçeli kararın ardından “Yıllık İnsan Hakları Raporu”nda yer alacaktır.

(08/035) Kumrular Patlaması Davası…

Ankara’nın Devlet Mahallesi’nde 20 Eylül 2011’de Kumrular Caddesi’nde park halindeki bir araçta bulunan bombanın patlaması sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş, 32 kişi de yaralanmıştı. TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) adlı örgütün üstlendiği eylemin ardından düzenlenen operasyonlar sonucu 5’i tutuklu 15 kişinin yargılanmasına 5 Ağustos 2013’te Ankara 13. Bölge Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada sanıkların savunmalarını alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine karar vererek duruşmayı 30 Eylül 2013’e erteledi.

(08/036) Bitlis’te Alıkonan İşçiler…

Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde 8 Temmuz 2013’te bir taş ocağında kimliği belirsiz kişilerce alıkonan 3 işçi 5 Ağustos 2013’te serbest bırakıldı.

(08/037) Şanlıurfa’da Protesto Gösterisine Müdahale…

Rojava’daki çatışmaları kınamak amacıyla 5 Ağustos 2013’te Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde yapılmak istenen protesto gösterisine ve gösteriye Mardin’den katılmak isteyenlere polis ve jandarma ekipleri gaz bombaları ve basınçlı suyla saldırdı. Müdahale sonunda Mardin’de bir kişi yaralanırken 12 kişi de gözaltına alındı.

(08/038) İstanbul’da İşçi Eylemine Müdahale…

İstanbul’da maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma eylemi yapan Elektrik, Gaz, Su ve Baraj Çalışanları Sendikası (Enerji-Sen) üyesi işçilerin Boğaziçi Elektirk Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) tarafından işten çıkarılmasını protesto etmek amacıyla 5 Ağustos 2013’te BEDAŞ Genel Merkezi önünde eylem yapan işçilere müdahale eden polis ekipleri 11 işçiyi gözaltına aldı.

(08/039) Hükümetin Temel Hak ve Özgürlüklere, Kent Yaşamına Müdahalelerine Yönelik Eylemlere Saldırılar…

Adana’daki Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 26 Temmuz 2013’te tutuklanan 9 kişiden Elif Çimen ve Mert Kaya 1 Ağustos 2013’te, avukatlarının yaptıkları itiraz sonucu serbest bırakıldı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari