MENÜ
ANA SAYFA
x

06 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/033) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 22 Mart 2020 tarihinde Mardin kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(05/034) Van’da Kaçırılan Kişi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Hatice Büşra Kuyun, 4 Mayıs 2020 tarihinde Van’da kendisini istihbarat elamanı olarak tanıtan kişiler tarafından 65 AAT 923 plakalı beyaz bir araç ile kaçırıldı. Hatice Büşra Kuyun’un yaklaşık 2 saat boyunca alıkonulduğu ve bu süre içinde kendisine siyasi faaliyetleri hakkında soru sorulduğu, “Bayramdan sonra şehir giriş-çıkış kısıtlaması bittiği gibi Van’dan gideceksin eğer gitmezsen seni tutuklatırız, cezaevine atarız ki seni tutuklatmak bizim için zor değil. Geçtiğin güvenlik noktalarındaki fotoğraflarını alırız, sonra seni gözaltına alır çantana bir silah atar parmak izini alırız, eylem hazırlığı yapıyordu deriz ve tutuklatırız” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

Hatice Büşra Kuyun basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “3 kişi tarafından kaçırıldım. Bu kişiler önce polis olduklarını söyleyip kimlik gösterdiler. Daha sonra polis olmadıklarını ve kimliklerinin sahte olduğunu söylediler. Jandarma bölgesinde olsaydım jandarma kimliğiyle beni alacaklarını söylediler (…) 65 AAT 923 plakalı beyaz bir araca bindirdiler. ‘Beni gözaltına mı aldınız? Gözaltı değilse bu yaptığınız şey hukuksuzdur’ dedim. Gözaltına alındığıma dair belge olup olmadığını sordum. Bana ‘Gözaltı yok; ama duruma göre değişebilir’ dediler. Bu hukuksuzluğa karşı sustum. Onlarla konuşmadım. Araçla beni Hakkari-Başkale yoluna götürdüler. Emniyete götürmediler. Şehir merkezinden çıktık. Bir buçuk saat yol gittik. Telefonumu almaya çalıştılar. Ama ben telefonumu kapattım. Parti çalışmalarımızı illegalize etmeye çalıştılar ve burada parti çalışmalarını yapmama izin vermeyeceklerini söylediler”.

(05/035) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 6 kişilik koğuşta 15 kişi kaldığı öğrenildi.

5 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Amasya E Tipi Cezaevi’nde 10 kişilik koğuşta 20 kişi kaldığı öğrenildi.

5 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde mahpusların sosyal, kültürel haklarının kısıtlandığı, mahpusların yazdığı dilekçelerin işleme konulmadığı, mahpuslara ait radyolara el konulduğu öğrenildi.

5 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Urfa milletvekili Ayşe Sürücü ile İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi avukat Mehmet Alagöz’ün Maraş Türkoğlu Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişin cezaevi idaresi ile görüşme talebinin reddedildiği öğrenildi.

(05/036) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

5 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle mahpusların 14 aydır hastaneye götürülmediği öğrenildi.

(05/037) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1274 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(05/038) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

5 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfsızıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(05/039) Batman’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi…

Batman’ın Kozluk ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyesi Leyla Onuk 5 Mayıs 2020 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alındı. Leyla Onuk’un gözaltına alınırken polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Leyla Onuk aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(05/040) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Remziye Yaşar hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Mayıs 2020 tarihinde devam edildi.

Remziye Yaşar duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Remziye Yaşar’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 16 Temmuz 2020 tarihine erteledi.

Remziye Yaşar 15 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 17 Ekim 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Yüksekova Belediyesi’ne 19 Ekim 20219 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı. Davanın 4 Şubat 2020 tarihinde görülen ilk duruşmasında mahkeme tarafından verilen tahliye kararına savcılık tarafından yapılan itiraz kabul edilmiş ve Remziye Yaşar tahliye edilmemişti.

(05/041) Hakkında Suç Duyurusunda Bulunulan Yazar…

5 Mayıs 2020 tarihinde Artı Gerçek internet sitesinde yayınlanan “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlıklı yazısı nedeniyle yazar Ragıp Zarakolu hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Fahrettin Altun’un yazının yayınlandığı Artı Medya hakkında da suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(05/042) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2020 yılının Nisan ayında 4’ü çocuk yaşta, 14’ü kadın ve 8’i göçmen, 103’ü ise Covid-19 nedeniyle olmak üzere en az 220 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(05/043) İzmir’de Yasaklanan Etkinlik…

5 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir’in Dikili İlçesinde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin yıldönümüyle ilgili Dikili Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılmak istenen basın açıklamasının Dikili Kaymakamlığı tarafından Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler gerekçe gösterilerek yasaklandığı öğrenildi.

(05/044) Van’da Görevden Alınan Muhtar…

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Ortanca köyünün muhtarı Mehmet Nuri Yönten’in Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler gereğince yasak olmasına rağmen taziye çadırı kurulmasına izin verdiği gerekçesi ise İpekyolu Kaymakamlığı tarafından 5 Mayıs 2020 tarihinde görevden alındı.

(05/045) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

“FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında Antep’te gözaltına alınan “kaçsaatolduson” isimli Twitter adresinin yöneticisi Hüseyin Yılmaz, 5 Mayıs 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(05/046) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı Covid-19 salgını ile ilgili olarak Türkiye genelinde toplam 7.127 sosyal medya hesabının incelendiğini ve 496 kişinin gözaltına alındığını ve bu kişilerden 10’unun tutuklandığını açıkladı.

(05/047) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 5 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 59 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.832 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 5 Mayıs 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3.520 ve vaka sayısı ise 129.491 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.