MENÜ
ANA SAYFA
x

06 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

06 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/046) Cezaevinde Açlık Grevi…

5 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevine katılan mahpusların sayısının 291 olduğu öğrenildi.

(02/047) Cezaevinde Açlık Grevi…

5 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, CHP Parti Meclisi üyesi ve eski milletvekili Eren Erdem’in 29 Ocak 2019 tarihinde başladığı açlık grevini sonlandırdığı öğrenildi.

(02/048) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 819 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5 Şubat 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/049) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 5 Şubat 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 81. kez gözaltına alınmış oldu.

(02/050) İstanbul’da Lise Öğrencilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

5 Şubat 2019 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ensar Vakfı ile yaptığı protokolü protesto etmek için bir basın açıklaması yapan lise öğrencilerine müdahale eden polis, 7 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/051) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen (İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. İnci Özkan Kerestecioğlu, Dr. Biriz Berksoy, Prof. Dr. Tülay Erkan ve Yıldız Teknik Üniversite’sinden Yrd. Doç. Dr. Canay Şahin) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Canay Şahin, Biriz Berksoy ve İnci Özkan Kerestecioğlu’nu ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme Tülay Erkan hakkında açılan davanın duruşmasını ise 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şükrü Aslan hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 21 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aslı Davas ve Yaşar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgay Kurultay) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Aslı Davaş hakkında açılan dava ile ilgili yetkisizlik talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 2 Mayıs 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Turgay Kurultay hakkında açılan dava ile ilgili yetkisizlik talebinin de reddine karar verdi ve duruşmayı 2 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Artuklu Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ferhat Yılmaz hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 7 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Çukurova Üniversitesi’nden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Taylan Koç hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Taylan Koç hakkında açılan dava ile ilgili yetkisizlik talebinin reddine ve dosyanın söz konusu mahkemede görülmekte olan aynı içerikteki diğer dava dosyaları ile birleştirilmesine karar verdi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. S.S. hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve S. S.’nin ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı 27 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(02/052) İstanbul’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Can Tombul hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 5 Şubat 2019 tarihinde görüldü. İddianamede Can Tombul’un ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Can Tombul duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Can Tombul’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 18 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Can Tombul 31 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınmış ve 3 Ağustos 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(02/053) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 kişinin öldüğü  canlı bomba saldırısı ile ilgili Ali Koçak ve Ahmet Oğuz Davarcı isimli 2 polis memuru hakkında Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘görevi kötüye kullanma ve ihmal’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, yakınlarını 10 Ekim Ankara Katliamında kaybedenlerin davaya müdahil olma taleplerini kabul etti ve duruşmayı 12 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(02/054) Er Gökhan Kılıç’ın Ölümüyle İlgili Yargılanan Başçavuş…

Bursa’nın Gemlik ilçesinde Askeri Veteriner Okulu’nda zorunlu askerlik görevini yapmakta olan er Gökhan Kılıç, başına defalarca miğfer ile vurulması neticesinde beyin kanaması geçirmiş ve tedavi gördüğü hastanede 29 Kasım 2017 tarihinde yaşamını yitirmişti.

Er Gökhan Kılıç’ın ölümüne neden olduğu iddiasıyla Başçavuş Osman Hancı hakkında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Osman Hancı’yı ‘kasten yaralamak suretiyle ölüme sebep verme’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra iyi halden bu cezayı 8 yıl 4 aya indirdi.

(02/055) Cezaevinde İşkence İddiasıyla İlgili Anayasa Mahkemesi Kararı…

Adem Erdem isimli bir mahpus tutulduğu İzmir 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 13 Ağustos 2005 tarihinde sayıma katılmadığı gerekçesiyle infaz koruma memurlarının işkencesine ve diğer kötü muamelesine maruz kalmıştı. Adem Erdem’in yapılan sağlık muayenesinde maruz kaldığı fiziksel şiddetten kaynaklı izler ve 22 adet  sigara yanığı tespit edilmişti. Olayla ilgili olarak infaz koruma memurları S. E., M. S., K. K., T. K. ve Ş. A. hakkında İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava  20 Aralık 2006 tarihinde beraat ile sonuçlanmıştı. Daha sonra Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 8 Aralık 2011 tarihinde S. E. ve M. S. hakkındaki beraat kararlarını onanmış; K. K., T. K. ve Ş. A. hakkındaki beraat kararlarını ise eksik soruşturma gerekçesiyle bozmuştu. Yeniden yapılan yargılama sonucu mahkeme üç sanığı Türk Ceza Kanunu’nun 94. Maddesi uyarınca 2 yıl 6 ay hapis cezası ve 1 yıl 3 ay memuriyetten yoksun bırakma cezası ile cezalandırmıştı.

Adem Erdem tarafından bu karar ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuruyu Anayasa Mahkemesi 5 Şubat 2019 tarihinde karara bağladı. Anayasa Mahkemesi, kararında karmaşık bir görünüm arz etmemesine rağmen 13 yıllık bir yargı sürecinin makul bir gecikme olmadığını, “kamu görevlilerinden kaynaklanan kötü muamele olaylarına kayıtsız kalındığı görünümü verilmesinin engellenmesi açısından yeterli hız ve özenle yürütülmeyerek etkili bir yargısal tepki verilmediğini” belirtti ve Adem Erdem’e 18 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

(02/056) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Jinnews Haber Müdürü Safiye Alağaş hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede Safiye Alağaş’ın haber sitesinde çıkan haberler nedeniyle ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı 23 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(02/057) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Sertaç Kayar hakkında sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Sertaç Kayar’ın beraatına karar verdi.

(02/058) Eskişehir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Sinan N. adlı bir kişi hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Eskişehir Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Sinan N.’yi 1 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(02/059) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

5 Şubat 2019 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 14 kişi; Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 20 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 32 kişi gözaltına alındı.

(02/060) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi Esabil Saylak Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl hapis 9 ay cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca Esabil Saylak’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün doktoru ve eski Cumhurbaşkanlığı Sağlık Müdürü Sedat Caner hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca hükümle birlikte sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

(02/061) 31 Mart Seçimleri…

5 Şubat 2019 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde HDP’nin seçim bürosu açılışında HDP Belediye Eş Başkan adayı Narin Gezgör’ün yaptığı konuşmada PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değinmesi üzerine polisin açılışa gaz bombası ile müdahale ettiği öğrenildi. Müdahale sonrasında Narin Gezgör’ün gözaltına alındığı ve daha sonra Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(02/062) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 5 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 6 köyde 5 Şubat 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağını saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Çıralı, Kıyıköy, Dallıca, Kutlu, Oyuklu ve Türeli köyleri.

(02/063) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 5 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Kulp ilçesine bağlı 11 köyde 5 Şubat 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağını saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Karaağaç, Kamışlı, Çukurca, Demirli, Bayırköy, Bağcılar, Akbulak, Düzce, Temren, Uygur ve Taşköprü köyleri.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.