MENÜ
ANA SAYFA
x

06 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/047) Van’da Çığ Felaketi…

4 Şubat 2020 tarihinde Van-Bahçesaray karayoluna çığ düşmesi üzerine 5 kişi yaşamını yitirdi. 5 Şubat 2020 tarihinde çığ altında kalanları kurtarmak için bölgeye gelen ekiplerin üzerine de çığ düştü. Düşen ikinci çığ sonucu 33 kişinin yaşamını yitirdiği ve 75 kişinin ise yaralandığı açıklandı. Buna göre toplam ölü sayısı 38 oldu.

(02/048) İstanbul’da Uçak Kazası…

5 Şubat 2020 tarihinde İzmir-İstanbul seferini yapan bir uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında pistten çıkarak yola düştü. Kaza sonucunda 3 kişinin öldüğü, 179 kişinin yaralandığı bildirildi. Kazada yaralanan bazı kişilerin olay yerinden yolcu taşıyan servis otobüsleri ile havalimanına nakledildiğine dair görüntüler basında yer aldı.

(02/049) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Şubat 2020 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesine bulunan bir askeri üs bölgesinde el bombasının infilak etmesi sonucu 1 askerin (Özgür Çelik) öldüğü öğrenildi.

(02/050) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nin eski müdürü Ömer Köse’nin 2 yıldır üç kişilik odada tek başına tutulduğu, sıcak su verilmediği, sosyal, kültürel ve sportif haklarının engellendiği, yazdığı dilekçelerin işleme konulmadığı öğrenildi.

5 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara gelen mektupların teslim edilmediği, radyo verilmediği, mahpusların yanlarında bulundurabileceği kitap sayısının sınırlandırıldığı öğrenildi.

5 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tutulan Kadir Çiçek ve Furkan Uğur isimli 2 mahpusun sayım sırasında infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine uğradığı ve daha sonra tek kişilik hücreye konulduğu öğrenildi.

(02/051) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

5 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların 2 yıldır diş tedavilerinin yapılmadığı öğrenildi.

(02/052) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

5 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Kızılay binası önünde Kızılay’a yapılan bağışların Ensar Vakfı’na aktarılmasını protesto etmek için basın açıklaması yapan Dev-Güç üyelerine müdahale eden polis 2 kişiyi (Umut Doğan ve Bekir Açat) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(02/053) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

5 Şubat 2020 tarihinde görüş için gittiği Silivri Cezaevi 5 Nolu Cezaevi’nde gözaltına alınan Mezopotamya Haber Ajansı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ferhat Çelik, haber ajansında yayınlanan bir haber ile ilgili Silivri Adliyesi’nde ifadesi alındıktan sonra aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Ferhat Çelik aynı gün içinde kaldığı eve gelen polis tarafından aynı soruşturma ile ilgili ikinci kez gözaltına alındı. Silivri Adliyesi’nde verdiği ifade sisteme girmediği için gözaltına alınan Ferhat Çelik daha sonra serbest bırakıldı.

(02/054) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik harekatı ile ilgili açıklamaları ve DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçesiyle Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme Leyla Güven’e uygulanan yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 8 Nisan 2020 tarihine erteledi.

(02/055) Düzce’de “İşimi Geri İstiyorum” Eylemcisinin Yargılandığı Dava…

5 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için eylem yapan mimar Alev Şahin hakkında valiliğin yasaklama kararına rağmen “İşimi Geri İstiyorum” eylemine devam ettiği gerekçesiyle Düzce 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının görüldüğü öğrenildi. Mahkemenin, valilik emrine uymadığı için Alev Şahin’i 37 gün hapis cezası ile cezalandırdığı bildirildi.

(02/056) Diyarbakır’da HDP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyesi Yusuf Ziya Yavuz ve HDP milletvekili Dersim Dağ’ın danışmanı Leyla Akgül hakkında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği askeri harekatı protesto etmek için düzenlenen eyleme katıldıkları gerekçesiyle Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede 2 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘polise mukavemet etme’ suçlarında cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Yusuf Ziya Yavuz ve Leyla Akgül’ün adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/057) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Durket Süren hakkında sosyal medya paylaşımları ve toplatma kararı olan gazeteleri dağıttığı gerekçesiyle Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2020 tarihinde başlandı. İddianamede Durket Süren’in ‘örgüte yardım etme’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 18 Mayıs 2020 tarihine erteledi.

(02/058) Berkin Elvan Davası…

Gezi Parkı eylemleri sırasında, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Okmeydanı semtinde 16 Haziran 2013 tarihinde, polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili, polis memuru Fatih Dalga hakkında İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede polis memuru Fatih Dalga’nın ‘olası kastla öldürme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

24 Ocak 2020 tarihinde mahkemeye gönderilen jandarma raporunda Berkin Elvan’ın kendi ölümünde “tali kusurlu” gösterildiği öğrenildi.

Mahkeme duruşmayı 18 Mart 2020 tarihine erteledi.

(02/059) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) eski üyesi Ahmet Kaya hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan sanığı 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Burka Okuç isimli bir kişi hakkında Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan sanığı 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/060) Belediyeye Girişleri Engellenen Belediye Meclis Üyeleri…

3 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde aylık olağan meclis toplantısına katılmak için gelen HDP’li belediye meclis üyelerinin belediye binasına girişine polis tarafından izin verilmediği öğrenildi. Bismil Belediye Eş Başkanı Orhan Ayaz 22 Ekim 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmış ve yerine kayyum atanmıştı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.