MENÜ
ANA SAYFA
x

07 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/089) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

6 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Ödemiş T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslara, haklarında açılan disiplin soruşturmalarıyla görüş cezaları verildiği; mahpuslara gönderilen mektupların muhataplarına teslim edilmediği ve Yeni Yaşam gazetesinin mahpuslara verilmediği öğrenildi.

6 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevini desteklemek amacıyla, Tarsus 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 10 günlük açlık grevine başlayan mahpusların alması gereken vitamin ilaçları ve meyve suyunun cezaevi yönetimi tarafından verilmediği öğrenildi.

(12/090) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 6 Aralık 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 770. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(12/091) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 758 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Aralık 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt, Merve Demirel, Bengisu Demirel ve Deniz Aydın) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Aralık 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/092) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 6 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 56. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/093) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevini desteklemek amacıyla 3 günlük açlık grevi düzenlenen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa il binasını 6 Aralık 2018 tarihinde basan polis 38 kişiyi gözaltına aldı. Baskın sırasında polisin HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’yü yerde sürüklediği, binada bulunan bilgisayar, hard disk ve kitaplara el koyduğu öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Servet Kılıç, Rojda Binici, Faruk Badıllı, Şeyma Badıllı, B.T., Serpil Geyik, Nazlı Binici, Cemile Dağtekin, Murat Demirkıran, Osman Aydoğdu, Memduh Melik, Bilal Zeren, Mahmut Aslan, Ayşe Doğan, İzzet Karadağ, Ali Çağlayan, Abdullah Polat, Mahmut Manas, Mehmet Gülmezyüz, Feryal Çelikbaş.

Yine 6 Aralık 2018 tarihinde Barış Annesi Hadle Oğur, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Urfa Eş Başkanı Bekir Karakeçili ve Celalettin Erkmen evlerine yapılan baskınla polis tarafından gözaltına alındı. Aliye Kızıldamar ile Sema Aişeoğlu’nun evlerinin de basıldığı ancak Kızıldamar ve Aişeoğlu evde bulunamadığı için gözaltına alınmadıkları bildirildi.

(12/094) İstanbul’da Gözaltına Alınan Sanatçı…

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin 27’nci kuruluş yıldönümü etkinliği için Türkiye’ye gelen İranlı sanatçı Yelda Abbasi, 6 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/095) Ağrı’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Aralık 2018 tarihinde Ağrı’nın Eleşkirt ve Taşlıçay ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 14 kişi ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüte yardım ve yataklıkta bulunmak’ iddialarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(12/096) Mersin’de Açlık Grevini Destekledikleri İçin Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

Cezaevinde açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla HDP Mersin il binasında açlık grevi yapan ve 2 Aralık 2018 tarihinde binayı basan polis tarafından gözaltına alınan 10 kişi, 6 Aralık 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/097) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üyeleri…

5 Aralık 2018 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticilerinin de olduğu 14 kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından 6 Aralık 2018 tarihinde serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların isimleri: HDP Bağlar ilçe Eş Başkanı Necmettin Burakmak, Yenişehir ilçe Eş Başkanı Vahap Günay, HDP Kayapınar ilçe Eş Başkanı Haluk Eyüpoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bağlar ilçe Eş Başkanı Ali Alkan, DBP yöneticileri Ramazan Üngür ve Niyazi Baran, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyesi Diyadin Noyan, TJA aktivisti Hayat Akyol, HDP yöneticileri Seyrettin Kılıç, Osman Dön ve Sait Demir, Esma Ayata, Hatun Aslan ve Naşit Bat.

(12/098) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişi…

6 Aralık 2018 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde yapılan ev baskınında Necah Berge (60) isimli 1 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alındı. Aynı gün çıkarıldığı mahkeme Necah Berge’nin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

(12/099) Trabzon’da Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişi…

6 Aralık 2018 tarihinde Trabzon’da yapılan ev baskınında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Berivan Bila sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alındı.

(12/100) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Maltepe Üniversitesi’nden ihraç edilen Dr. Öğr. Üyesi Esra Akbalık hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme dosyayı diğer akademisyen davaları ile birleştirmeye karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle 3 akademisyen (Özyeğin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Z.M., Koç Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Didem Pekün ve İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Eylem Özdemir) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 6 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Didem Pekün hakkında açılan davanın duruşmasını 7 Mart 2019 tarihine, Z.M. ve Eylem Özdemir hakkında açılan davaların duruşmalarını 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle Bilgi Üniversitesi’nde Doç. Dr. Gülhan Balsoy hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Gülhan Balsoy’un ‘örgüt propagandası yapmak’ gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçeyle 7 akademisyen (Nişantaşı Üniversitesi’ndeki işine son verilen Yrd. Doç. Dr. Çetin Gürer; Yıldız Teknik Üniversitesi’nden ihraç edilen Doç. Dr. Tuba İnal Çekiç ile Öğr. Gör. Zeynep Batumlu; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Güler İnce ile Yrd. Doç. Dr. Barış Yapışkan; Viyana Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Ayşe Işın Önol Azize; Mersin Üniversitesi’nden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Bediz Bayraktar) hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 6 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Çetin Gürer ve avukatı duruşmaya katılmadığı için duruşma görülmeden ertelendi. Mahkeme diğer 6 davanın duruşmalarını 3 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(12/101) İstanbul’da Yargılanan Gazete Çalışanları…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 5’i tutuklu (Hicran Ürün, Reyhan Hacıoğlu, Mehmet Ali Çelebi, İshak Yasul ve İhsan Yaşar) 14 çalışanı hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, 5 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/102) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Kibriye Evren hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2018 tarihinde başlandı. Mahkeme, Kibriye Evren’in tutukluluk halinin devamına ve gizli tanıklar “Ezhel”, “Firar” ve “Cesur Yürek”in bir sonraki duruşmada hazır edilmeleri için Tanık Koruma Şube Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı 10 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Jinnews haber sitesi editörü Kibriye Evren 9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmış ve 11 Ekim 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(12/103) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat hakkında ‘kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etme’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Fatih Polat’ın 22 Şubat 2010 tarihinde gazetede dönemin TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Burhan Kuzu’ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının haberleştirildiği gerekçesiyle cezalandırılması istenmektedir.

5 Temmuz 2012 tarihli yasal düzenleme ile Fatih Polat hakkındaki kovuşturma 3 yıl süreyle ertelenmişti. Bu süre içinde Fatih Polat hakkında başka bir ceza verildiği için kovuşturmaya kaldığı yerden devam edilmeye başlanmıştı.

Mahkeme söz konusu haberin yapıldığı 22 Şubat 2010 tarihinden önce Evrensel gazetesinde davaya konu haberle ilgili yayın yapılıp yapılmadığı hususunda bilişim uzmanından beklenen bilirkişi raporunun gelmemesi üzerine duruşmayı 7 Mart 2019 tarihine erteledi.

(12/104) Denizli’de Deniz Gezmiş Anması Yaptıkları için Yargılanan Kişiler…

29 kişi hakkında, 6 Mayıs 2017 tarihinde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişinin yıl dönümünde anma etkinliğine katıldıkları için Denizli 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 29 kişinin beraatına karar verdi.

(12/105) İzmir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

G.Ş. isimli 1 kişi hakkında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme G.Ş.’nin ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası ile, ‘Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM’yi aşağılama’ suçundan ise 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve her iki ceza için de hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

G.Ş. 20 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanmış, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(12/106) Gezi Parkı Eylemlerinin Yıldönümü Etkinlikleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümü için yapılan eyleme katıldıkları için 6 kişi hakkında İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘polise mukavemet’ ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet’ suçlarından 1 kişiyi 2 yıl 6 ay, 1 kişiyi 2 yıl 4 ay 22 gün, 1 kişiyi ise 4 yıl 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı. 1 kişiyi ise ‘polise mukavemet’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet’ ve ‘kasten yaralama’ suçlarından toplam 5 yıl 8 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 kişiyi ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet’ suçundan ayrı ayrı 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/107) Türk Tabipler Birliği Yönetim Kurulu Hakkında Dava…

Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul Tabip Odası eski Başkanı Selçuk Erez’in, 4 Eylül 2016’da yaptığı konuşmada ‘örgüt propagandası’ yaptığı gerekçesiyle İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu’nun görevden alınması talebiyle İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme, gerekçesini daha sonra açıklayacağını belirterek açılan dava hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

(12/108) Selahattin Demirtaş ile İlgili AİHM Kararı…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları tarafından Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan tahliye başvurusuna dair Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz 6 Aralık 2018 tarihinde reddedildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’ın avukatları tarafından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı uyarınca yapılan tahliye başvurusunu 30 Kasım 2018 tarihinde reddetmişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusuna ilişkin 20 Kasım 2018 tarihinde açıkladığı kararında Demirtaş’ın tutukluluğunun sonlandırılmasına dair tüm önlemlerin alınmasına hükmetmiş ve ayrıca Türkiye’yi 10 bin Euro manevi ve 15 bin Euro maddi olmak üzere toplam 25 bin Euro tazminata mahkum etmişti.

(12/109) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

6 Aralık 2018 tarihinde Samsun’da 1 kişi, Rize’de Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı M.S. gözaltına alındı.

30 Kasım 2018 tarihinde Adana’da gözaltına alınan 2 kişi 6 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı.

5 Aralık 2018 tarihinde Kayseri merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişiden 10’u 6 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı. 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/110) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruları sızdırdıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan birer sanıklı 7 ayrı davanın karar duruşmaları 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 5 sanığı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 4 sanığı ise ayrıca ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezanın adli para cezasına dönüştürülmesine hükmetti. Mahkeme 2 kişinin ise beraatına karar verdi.

KHK ile ihraç edilen Bayramiç eski Cumhuriyet savcısı Yusuf Berk, eski Demirci eski Cumhuriyet savcısı Sinan Emirler ve eski hakim Muharrem Barut hakkında İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanıkları ‘örgüt üyesi olmak’ 6 yıl 10 ay 15 gün ile 7 yıl 11 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı.

Bursa eski valisi Şahabettin Harput ile bazı iş insanlarının da aralarında bulunduğu 60 kişi hakkında Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 24 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmasına; etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan 8 kişinin ise aynı gerekçeyle 1 yıl 6 ay ile 4 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme 5 kişinin ‘örgüte yardım etmek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına; 10 kişinin beraatına; 13 kişinin ise dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

36 kişi hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 16 kişinin ‘örgüt yöneticisi olmak’ suçundan 15 yıl, 1 kişinin aynı gerekçeyle 16 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme 13 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün ile 10 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmasına; etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan 6 kişinin ise aynı gerekçeyle 1 yıl 10 ay 15 gün ile 2 yıl 11 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırılmasına karar verdi.

Serap Karataş isimli 1 kişi hakkında Tekirdağ 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

KHK ile ihraç edilen 4 eski doktor hakkında Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanıkların ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 4 yıl 2 ay ile 12 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırılmasına karar verdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.