MENÜ
ANA SAYFA
x

07 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

07 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/075) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nden 13 Şubat 2019 tarihinde Maraş Türkoğlu 2 Nolu L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 16 mahpusun cezaevi girişinde maruz kaldıkları çıplak arama dayatmasını kabul etmedikleri için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara ait kişisel eşyalarının henüz verilmediği ifade edildi.

6 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Türkoğlu 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların ayakta sayım dayatmansa maruz kaldığı ve bunu kabul etmedikleri için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Fiziksel şiddete maruz kalan Hüseyin Erpolat, Vahdettin Çoban ve Zeki Yıldırım isimli 3 mahpusun kaldıkları koğuştan alınarak 3 kişilik hücreye konulduğu ve mahpuslar hakkında açılan disiplin soruşturması sonucunda iletişim haklarından 1 ay süreyle mahrum bırakma cezası verildiği bildirildi

6 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan ve açlık grevinde olan Mazlum Deniz ve Zülfü Dönmez isimli 2 mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

6 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ E Tipi Cezaevi’nde tutulan 8 mahpusun başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

(03/076) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 6 Mart 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 795. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(03/077) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 848 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Mart 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Mart 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/078) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 6 Mart 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 96. kez gözaltına alınmış oldu.

(03/079) Mardin’de Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Mart 2019 tarihinde Mardin E Tipi Cezaevi önünde açlık grevleri ile ilgili olarak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri ile mahpus yakınları tarafından yapılan basın açıklamasından sonra “Biji berxwedanan zindanan” sloganı attıkları gerekçesiyle Birhat Yalçın, Fikriye Yalçın ve Ruken Ayav isimli 3 mahpus yakını gözaltına alındı. Bu kişiler için gözaltı süresinin 4 gün uzatıldığı öğrenildi.

(03/080) Bitlis’te Engellenen 8 Mart Etkinliği…

6 Mart 2019 tarihinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak aralarında HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın da olduğu HDP üyelerinin Siirt’in Baykan ilçesindeki Sanat Sokağı’nda karanfil dağıtması polis tarafından Siirt Valiliği’nin kararı gerekçe gösterilerek engellendi.

(03/081) Tunceli’de Gözaltına Alınan Gazeteci ve Siyasi Parti Yöneticileri…

6 Mart 2019 tarihinde Tunceli’de yapılan ev baskınlarında aralarında Mezopotamya Ajansı muhabiri Semra Turan ile Akpazar Belde Belediyesi eski Başkanı Fadime Çetinkaya, HDP’nin eski il yöneticisi Hıdır Oduncu ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il yöneticisi Haskar Aytaç’ın da olduğu 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/082) Ağrı’da Gözaltına Alınan HDP PM Üyesi…

HDP Parti Meclisi üyesi Zelal Yerlikaya, yaptığı bir konuşma nedeniyle 6 Mart 2019 tarihinde Ağrı’da gözaltına alındı.

(03/083) Urfa’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ ve ‘Örgüt Propagandası Yapma’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Mart 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan ev baskınlarında 8 kişi ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Hişman Cin, Murat Çalağan, Serdar Dodıkanlı, Faysal Adal.

(03/084) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 2 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Dr. Begüm Başdaş, Kemerburgaz Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Deniz Parlak) hakkında 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 6 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Begüm Başdaş hakkında açılan davanın duruşmasını 21 Mayıs 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Deniz Parlak’ın ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, “suçun yayın yoluyla işlendiği” gerekçesiyle cezanın yarı oranında artırılarak 1 yıl 6 aya çıkarılmasına; ancak “cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önüne alınarak” 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Kadir Has Üniversitesi’nden Arş. Gör. Gizem Sayın, Öğr. Gör. S.U.) hakkında 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davanın görülmesine 6 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Gizem Sayın hakkında açılan davanın duruşmasını 2 Temmuz 2019 tarihine erteleyen mahkeme ayrıca yurtdışında bulunan Gizem Sayın hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi. Mahkeme yine yurtdışında bulunan ve duruşmaya katılmamış olan S.U.’yu örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. B.D. hakkında 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(03/085) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi muhabiri Cansu Pişkin hakkında gazetede 5 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan “Boğaziçililere Özel Savcı” başlıklı haber gerekçe gösterilerek İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Mart 2019 tarihinde başlandı. İddianamede Cansu Pişkin’in ‘kamu görevlisini örgütlere hedef gösterme’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Avukatlar basın suçlarında geçerli olan 4 aylık hukuki süre içinde dava açılmadığı için davanın düşürülmesi talebinde bulundu. Savcı haberin internet sitesinde de yer aldığı gerekçesiyle basın suçu olmayacağını belirtip talebin reddini istedi. Mahkeme davanın düşürülmesi talebinin reddine karar verdi. Avukatlar ayrıca mahkemenin dava dosyası hakkında görevsizlik kararı verip dosyayı basın suçlarına bakan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti. Bu talebi de kabul etmeyen mahkeme duruşmayı 25 Mart 2019 tarihine erteledi.

(03/086) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek hakkında gazetede yayınlanan “Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi” başlık haberde Hazine ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’a ‘hakaret ve iftira atıldığı’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 6 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Dava hakim gelmediği için ileri bir tarihe ertelendi.

(03/087) İstanbul’da TJA Aktivistinin Yargılandığı Dava…

Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Sara Aktaş hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt kurma ve yönetme’ ile ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından Sara Aktaş’ı toplam 17 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(03/088) Diyarbakır’da Islık ile Kürtçe Marş Çaldıkları İçin Yargılanan Üniversite Öğrencileri…

Dicle Üniversitesi öğrencisi 12 kişi (Muhammed Çetintaş,  Mazlum Büksel, Semra Özmaskan, Hüseyin Kaya, Çiğdem Akar, Dilan Dağ, Ahmet Tümer, Zeynep Özçelik, Mazlum Tozan, Nuda Doğan, Suat Mustafa Şenci ve Nazdar Gökçe) hakkında Kürtçe “Çerxa Şoreşe” marşının melodisini ıslıkla çaldıkları gerekçesiyle Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Mart 2018 tarihinde devam edildi.

İddianamede öğrencilerin ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ suçlarından 8 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcılığa süre verilmesine karar verdi ve duruşmayı 5 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(03/089) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Moda tasarımcısı Barbaros Şansal hakkında ‘sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(03/090) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Mart 2019 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 32 kişi; Kayseri’de yalpan ev baskınlarında 10 kişi gözaltına alındı.

(03/091) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Anayasa Mahkemesi eski Başkanvekili Alparslan Altan hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Alparslan Altan’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Yargıtay eski üyesi İdris Asan hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme İdris Asan’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(03/092) 31 Mart Seçimleri…

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bingöl Belediye Meclis Üyesi Adayı Zelal Morsünbül 6 Mart 2019 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

6 Mart 2019 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde HDP tarafından yapılan seçim bürosu açılışı etkinliğinden sonra slogan attıkları gerekçesiyle yaşları 12 ile 16 arasında değişen 7 çocuğun gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan çocukların isimleri öğrenilemedi.

6 Mart 2019 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde HDP afişlerinin asılı olduğu reklam panolarına kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlenip, afişlerin yerine Türk bayrağı asıldığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.