MENÜ
ANA SAYFA
x

07 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/048) İbrahim Gökçek Yaşamını Yitirdi…

Grup Yorum üzerindeki baskı ve yasaklamaların sona ermesi talebiyle 323 gündür ölüm orucunda olan ve İstanbul ve İzmir Valiliklerine konser başvurusu yapılması üzerine 5 Mayıs 2020 tarihinde ölüm orucuna ara veren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, 7 Mayıs 2020 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

İbrahim Gökçek 18 Haziran 2019 tarihinde Silivri Cezaevi’nde başladığı açlık grevini 3 Ocak 2020 tarihinde ölüm orucuna çevirmiş, 24 Şubat 2020 tarihinde, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın cezaevinde kalmasının sağlığı açısından uygun olmadığı yönündeki raporu uyarınca İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yurtdışına çıkış yasağı ve konutunu terk etmeme şartıyla tahliye edilmişti. İbrahim Gökçek’in Helin Bölek ile birlikte ölüm orucu eylemini sürdürdüğü İstanbul Sarıyer ilçesinin Küçükarmutlu mahallesindeki ev, 11 Mart 2020 tarihinde polisler tarafından basılmış; Helin Bölek ile İbrahim Gökçek mahkemenin haklarında verdiği zorunlu yatış kararıyla Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüşlerdi. 16 Mart 2020 tarihinde bu kararın yapılan itiraz sonucunda kaldırılmasıyla Helin Bölek ve İbrahim Gökçek hastaneden taburcu edilmişlerdi.

Helin Bölek, ölüm orucunun 288. günü olan 3 Nisan 2020 tarihinde ölüm orucu eylemini sürdürdüğü İstanbul Sarıyer ilçesinin Küçükarmutlu mahallesindeki evde yaşamını yitirmişti.

(05/049) Cezaevinde Ölüm Orucu…

6 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Konya Seydişehir T Tipi Cezaevi’nde tutulan 8 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle ölüm orucuna başladıkları öğrenildi. Mahpusların isimleri: Cuma Dayan, Yılmaz Uçar, Şiyar Fırat, Mustafa Akan, Önder Korkmaz, Resul Ertaş, Davut Alagöz, Murat Aşkan.

(05/050) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen mahpuslara maske verilmediği öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara sıcak su da verilmediği belirtildi.

(05/051) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1275 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(05/052) Kocaeli’de Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Mayıs 2020 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin yıldönümüyle ilgili Emek Partisi (EMEP) ilçe örgütü tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin engellemesi üzerine etkinliğin EMEP ilçe örgütünde gerçekleştirildiği öğrenildi.

(05/053) Muğla’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hakan Aygün hakkında sosyal medya hesabında yer alan “Ey İBAN edenler” şeklindeki ifade nedeniyle “dini değerleri aşağıladığı” iddiasıyla Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Mayıs 2020 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme Hakan Aygün’ün tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 14 Temmuz 2020 tarihine erteledi. Savcılığın tahliye kararına itiraz ettiği öğrenildi.

Hakan Aygün 2 Nisan 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 3 Nisan 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(05/054) Van’da Belediye Eş Başkanları’nın Yargılandığı Dava…

Van’ın İpekyolu ilçesinin Belediye Eş Bakanları Şehzade Kurt ve Azim Yacan hakkında Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Mayıs 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Şehzade Kurt ile Azim Yacan’ın ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ suçlarında cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Şehzade Kurt ile Azim Yacan’ın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 17 Haziran 2020 tarihine erteledi.

8 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınan Şehzade Kurt ve Azim Yacan, 11 Kasım 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. İpekyolu Belediyesi’ne 9 Kasım 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(05/055) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP eski Hakkari milletvekili Selma Irmak hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından verilen 9 yıl 8 ay hapis cezası 6 Mayıs 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.

(05/056) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski milletvekili Mahmut Alınak hakkında hazırlanan iddianame Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede Mahmut Alınak’ın iki aileyi aralarındaki kavga sonrası araması, Mehmet Tunç ile ilgili yazdığı “Mehmet Tunç ve Bekes” başlıklı kitabın gelirini Tunç ailesine bağışlaması, Kürtçenin resmi dil olması için Birleşmiş Milletler’e (BM) dilekçe vermesi ve yaptığı diğer siyasi etkinlikler suç konusu yapılmakta ve Mahmut Alınak’ın ‘Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koyma, devletin birliğini bozma, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırma, devletin bağımsızlığını zayıflatma’ suçlarından müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Davanın ilk duruşması 13 Mayıs 2020 tarihinde görülecek.

Mahmut Alınak 13 Şubat 2020 tarihinde Kars’ta gözaltına alınmış ve 17 Şubat 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

2017 yılında yayınlanan “Mehmet Tunç ve Bekes” isimli kitap 5 Aralık 2019 tarihinde İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklanmıştı.

(05/057) Hakkında Suç Duyurusunda Bulunulan Yazar…

6 Mayıs 2020 tarihinde, Artı Gerçek internet sitesinde yayınlanan “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlıklı yazısı nedeniyle yazar Ragıp Zarakolu hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da suç duyurusunda bulunuldu. Cumhurbaşkanı’nın ayrıca Evrensel gazetesi ile Artı Gerçek internet gazetesinin sorumlu müdürleri hakkında da suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(05/058) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

  1. B. isimli bir kişi hakkında Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Mayıs 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 10yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(05/059) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 6 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 64 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.253 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 6 Mayıs 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3.584 ve vaka sayısı ise 131.744 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.