MENÜ
ANA SAYFA
x

07 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

07 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/064) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde 26 Aralık 2018 tarihinden beri açlık grevinde olan Rahşan Aydın, Ebru Güden ve Gülten Akgün isimli 3 mahpusa B1 vitamini verilmediği öğrenildi.

(02/065) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 6 Şubat 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 787. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(02/066) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 820 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Şubat 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/067) Mardin’de Engellenen Etkinlik…

6 Şubat 2019 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin il örgütünün çağrısıyla, cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevi ile ilgili olarak Mardin E Tipi Cezaevi önüne yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi. Polisin engellemesi üzerine aralarında HDP Mardin Büyükşehir ve ilçe belediye eş başkan adaylarının da olduğu grup cezaevi önünden ayrıldı.

(02/068) ODTÜ’de Pankart Açan Üniversite Öğrencilerine Yönelik Polis Müdahalesi…

6 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı’nın Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne yapacağı ziyareti protesto etmek için Fizik Bölümü binası önünde pankart açmak isteyen 3 üniversite öğrencisi polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı.

(02/069) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Bahçeşehir Üniversitesi’nden Arş. Gör. Sinem Aydınlı hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Sinem Aydınlı’nın avukatının beyanları sırasında sözünün mahkeme başkanı tarafından kesildiği öğrenildi. Mahkeme Sinem Aydınlı’yı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile Dicle Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Zeki Kanay hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/070) Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Tunceli Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun hakkında Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede, Nurhayat Altun’un katıldığı 22 basın açıklaması, yürüyüş ve cenaze töreni ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt yöneticisi olma’ suçundan 22 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Nurhayat Altun duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Nurhayat Altun’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 18 Mart 2019 tarihine erteledi.

Nurhayat Altun 17 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış ve aynı gün Tunceli Belediyesi’ne kayyım atanmıştı.

(02/071) İstanbul’da Gazetecilerin ve Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

19 Ocak 2014 tarihinde Adana ve Hatay’da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili olarak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Enis Berberoğlu, Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile eski Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkında, ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etmek’ iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Avukatlarının milletvekili olması nedeniyle Enis Berberoğlu hakkındaki yargılamanın durdurulması yönündeki talebi mahkeme tarafından “önceki dokunulmazlığı, hukuki niteliği itibarıyla ‘münferit bir parlamento kararı’ ile kaldırılmadığından, Anayasa’nın 83/4. maddesi gereğince yeni bir dokunulmazlık korumasına kavuşmayacağı kanaatine varıldığı” gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme ayrıca Can Dündar’ın dosyasının bu davadan ayrılmasına karar verdi ve duruşmayı 15 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(02/072) Diyarbakır’da Avukatların Yargılandığı Mahkeme…

Aralarında Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın’ın da olduğu 41 avukat hakkında “Diyarbakır KCK Ana Davası” olarak bilinen davada duruşma salonunu izinsiz terk etmek suretiyle ‘görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla Diyarbakır 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından 2 avukatın dosyasını ayıran mahkeme, 39 avukatın ise beraatına karar verdi.

(02/073) Dargeçit JİTEM Davası…

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alınan 3’ü çocuk 8 kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin olarak 18 kişi hakkında ‘taammüden öldürme’ iddiasıyla Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2019 tarihinde devam edildi.

Sanıklardan dönemin ilçe jandarma komutanı Mehmet Tire, dönemin jandarma komando tabur komutanı Hurşit İmren, dönemin merkez karakol komutanı Mahmut Yılmaz, o dönem uzman çavuş olan Haydar Topcan SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Duruşmada dönemin Dargeçit Kaymakamı Talip Yel ile o dönem karakolda askerlik yapan Emir Gültekin ve uzman çavuş Ali Arısoy tanık olarak dinlendi. O dönem uzman çavuş olan Ali Arısoy ifadesinde şunları belirtti: “2 öğretmen ve bir müteahhit kaçırıldı. Bunun akabinde öğretmenlerin evinin etrafında altı sivil kişinin gözaltına alındığını duyduk. Bu kişiler öğretmenlerin kaçırılmasında ‘milis’ olarak nitelendiriliyordu. İsimlerini şimdi hatırlamıyorum. Sivil istihbarattan JİTEM’den gelen kişiler gözaltı işlemlerini yaptı. Daha sonra duyduğum kadarı ile bu şahısların sorguları yapıldıktan sonra değişik yerlerde öldürülüp gömüldükleri duyumunu aldım. Kimin emir verdiğini kimin öldürdüğünü bilmiyorum.”

Mahkeme duruşmayı 13 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

 (02/074) Perihan Pulat’a Fiziksel Şiddet Uyguladığı İçin Yargılanan Polis Memuru…

 “İşimi Geri İstiyorum” eylemi katılımcılarından Perihan Pulat’ın (77) eyleme yönelik 1 Mayıs 2018 tarihinde yaşanan polis müdahalesinde yaralanması ile ilgili olarak 1 polis memuru hakkında Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2019 tarihinde başlandı. Polis memurunun seçim güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunduğunu mazeret bildirerek duruşmaya katılmadığı fakat mazeretinin mahkeme tarafından kabul edilmeyip sanık polis memuru hakkında yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi.

Perihan Pulat, eyleme yönelik müdahale sırasında maruz kaldığı polis şiddeti hakkında şunları belirtti: “1 Mayıs günü Mimarlar Odası önünde beklerken hiç görmediğim, fark etmediğim bir sırada arkamda bulunan bir şahıs tarafından birden havaya fırlatıldım, havada uçtum. Güvenlik kamerası atan şahsı kaydetmiş. Betonun üzerine büyük bir şiddetle baş üstü düştüm.”

Duruşmada daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından mahkemeye sunulan görüntüler izlendi. İzlenen görüntülerde Perihan Pulat’ın polis şiddetine maruz kaldığı anların olmadığı öğrenildi. Perihan Pulat’ın avukatları Mimarlar Odası’nın güvenlik kameralarına ait görüntüleri mahkemeye sundu.

Mahkeme Perihan Pulat’ın avukatlarının sanık polis memurunun tutuklanması yönündeki taleplerini reddetti ve duruşmayı 24 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(02/075) Diyarbakır’daki Kuran Kursu Yangını İle İlgili Açılan Dava…

1 Aralık 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesi müftülüğüne bağlı yatılı Kuran kursunda çıkan yangında 6 çocuğun yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak, aralarında Kuran kursunda eğitmenlik yapan Faruk Işık ve köy muhtarı Özcan Ceylan’ın da olduğu 6 kişi hakkında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Faruk Işık’ı ‘taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 9 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme diğer 5 sanığın ise beraatına karar verdi. Mahkeme müşteki avukatlarının Faruk Işık’ın tutuklanması yönündeki taleplerini ise reddetti.

(02/076) Urfa’da Abdullah Öcalan’ın Doğum Günü Etkinliğine Katıldıkları Gerekçesiyle Yargılanan Kişiler…

64 kişi hakkında 4 Nisan 2018 tarihinde Abdullah Öcalan’ın doğum günü ile ilgili Urfa’da düzenlenen etkinlik nedeniyle Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 50 kişiyi 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 10 kişinin cezasını erteledi; 40 kişinin cezasını ise sabıkaları olduğu gerekçesiyle ertelemedi. Mahkeme ayrıca 12 sanığın dosyasının ayrılmasına, 2 sanık hakkındaki yargılamanın vefat gerekçesiyle düşürülmesine karar verdi.

(02/077) Adıyaman’da Tütün Yasası ile İlgili Eylem Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

39 kişi hakkında tütün yasasını protesto etmek için 24 Kasım 2017 tarihinde Adıyaman’da yapılan eylem nedeniyle Adıyaman 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Şubat 2019 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/078) 68’liler Birliği Vakfı ile İlgili Kapatama Davası…

6 Şubat 2019 tarihinde basında çıkan haberlerden, İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 13 Nisan 2017 tarihinde 68’liler Birliği Vakfı’na ilişkin olarak verdiği vakfın kapatılması lve kaydının silinmesi kararına yapılan itirazı değerlendiren Yargıtay 8. Hukuk Dairesi’nin vakfın kapatılması kararının bozulmasına hükmettiği öğrenildi.

(02/079) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Şubat 2019 tarihinde Bursa’da yapılan ev baskınlarında ByLock kullandıkları gerekçesiyle 17 kişi gözaltına alındı.

(02/080) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 6 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 7 köyde 6 Şubat 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağını saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Ecemiş, Şenlik, Birlik, Abalı, Erginköy, Tuzlaköy ve Ceper köyleri.

(02/081) Hani’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 6 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Hani ilçesine bağlı 4 köyde 6 Şubat 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağını saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Kaledibi, Akçayurt, Topçular ve Yukarıturalı köyleri.

(02/082) 31 Mart Seçimleri…

6 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, Saadet Partisi tarafından sinemalarda gösterilmek üzere çekilen reklam filminin reklam ajansına yapılan baskılar sorucu yayından kaldırıldığı iddia edildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.