MENÜ
ANA SAYFA
x

08 – 10 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 – 10 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/111) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

8 Aralık 2018 tarihinde Hakkari-Van karayolunun Çanaklı köyü yakınında şarampole yuvarlanan bir askeri araçta bulunan 3 askerin yaralandığı öğrenildi.

(12/112) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpuslara sıcak ve soğuk suyun kota ile verildiği, mahpusların sınırlı su verilmesi nedeniyle zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamadığı öğrenildi.

8 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların 24 saat kamera ile izlendikleri, yazdıkları mektuplardan dolayı disiplin soruşturmaları açıldığı ve cezaevi kapasitesinin aşılması nedeniyle birçok mahpusun yerde yattığı öğrenildi.

(12/113) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

7 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Halime Cin’in (49) tedavi olmak için verdiği dilekçelere cevap verilmediği öğrenildi.

7 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, tedavi için Patnos L Tipi Cezaevi’nden Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne 6 ay önce sevk edilen hasta mahpus Ömer Akbey’in tedavisinin yapılmadan tekrar Patnos L Tipi Cezaevine sevk edildiği ve cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kaldığı öğrenildi.

(12/114) Cezaevinde Açlık Grevi…

7 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 15 mahpusun, cezaevindeki ihlalleri protesto etmek amacıyla 30 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine başladığı öğrenildi.

(12/115) HDP Milletvekili Leyla Güven’in Cezaevinde Açlık Grevi…

7 Aralık 2018 tarihinde İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde bir basın açıklaması yapan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in avukatı Cemile Turhallı Balsak, Güven’e B1 vitamini verilmesinin önünde hiçbir engel bulunmamasına rağmen bu konuda cezaevi yönetimine yaptıkları başvuruya bir yanıt alamadıklarını belirtti. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne tutulan Leyla Güven 7 Kasım 2018 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı süresiz ve dönüşümsüz karşı açlık grevine başlamıştı.

(12/116) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 8 Aralık 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 91. kez reddedilmiş oldu.

(12/117) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 761 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7, 8 ve 9 Aralık 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (İlker Işık, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Alev Şahin) gözaltına alındığı bildirildi.

8 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

9 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 7, 8 ve 9 Aralık 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi’nde yapılmak istenen basın açıklamalarında 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/118) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 7 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 56. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/118) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

8 Aralık 2018 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 715’incisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup yürüyüşe geçti. Polisin bu yürüyüşü de engellemesi üzerine, Cumartesi Anneleri ve desteğe gelenler bulundukları yerde oturarak basın açıklaması yaptılar.

(12/119) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularının Polis Tarafından Engellenen Etkinliği…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 8 Aralık 2018 tarihinde 350. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu” polis tarafından engellendi. İHD İstanbul Şubesi’nden Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen insan hakları savunucuları, engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(12/120) Batman’da Engellenen Etkinlik…

7 Aralık 2018 tarihinde İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman şubesi ile Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) tarafından, Batman M Tipi Cezaevi önünde 27 Kasım 2018 tarihinden bu yana açlık grevinde bulunan mahpuslara ilişkin olarak yapılmak istenen basın açıklaması valilik kararı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine basın açıklaması İHD Batman Şubesi’nde gerçekleştirildi.

(12/121) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda “Galatasaray Meydanı Yasaklanamaz” konulu basın açıklaması yapan Feridun Osmanağaoğlu ve İsmail Kara isimli 2 kişi polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı.

(12/122) İstanbul’da Engellenen Etkinlik…

9 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Tünel Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ne yürümek isteyen Saadet Partisi Gençlik kolları üyeleri polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine grubun basın açıklamasını Tünel Meydanı’nda gerçekleştirdiği öğrenildi.

(12/123) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

Halkın Hukuk Bürosu, 6 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Küçük Armutlu mahallesinde gözaltına alınan Rezzan Şengül isimli müvekkillerinin 7 Aralık 2018 tarihinde tutuklandığını duyurdu.

(12/124) Mersin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

8 Aralık 2018 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin il yöneticisi Havva Tekin gözaltına alındı. DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla yapılan açlık grevine katıldığı için gözaltına alındığı öğrenilen Tekin’in Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(12/125) Erzurum’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

4 Aralık 2018 tarihinde Erzurum’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) il Eş Başkanı Muammer Duman’ın da olduğu 4 kişi 7 Aralık 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların isimleri: HDP il Eş Başkanı Muammer Duman, HDP il yöneticisi Şahap Karakuş, HDP Gençlik Meclisi üyeleri Sinan Durmaz ve Beytullah Çelik.

(12/126) Hakkari’de Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üyeleri…

5 Aralık 2018 tarihinde Hakkari’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticilerinin de olduğu 8 kişi 8 Aralık 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlardan isimleri öğrenilenler: HDP il Eş Başkanı Zeynep Kaya, DBP il Eş Başkanı Nuriye Aktaş, Yüksekova DBP ilçe Eş Başkanı Nevzat Kaya ile Şehriban Acar, Keskin Erol, Necip Coşkun ve Nurettin Atsız.

(12/127) Batman’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

7 Aralık 2018 tarihinde Batman’da yapılan ev baskınında HDP Parti Meclisi ve Barış Grubu üyesi Nurettin Turgut’un gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen Nurettin Turgut’un Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

(12/128) İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’da Gözaltına Alınan ÖDP Üyeleri…

4 Aralık 2018 tarihinde İstanbul ve Kocaeli’nde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi Kaan Tural ve Melike Kayacı ile, Sakarya Üniversitesi’nde gözaltına alınan Ferhat Barut isimli öğrenci 7 Aralık 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/129) Antalya’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

4 Aralık 2018 tarihinde gözaltına alınan ve aralarında HDP Kepez ilçe Eş Başkanları Şükrü Ebinç ve Şengül Kaçar’ın da bulunduğu 8 kişiden 1’i (Şükrü Ebinç) 7 Aralık 2018 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 2 kişinin savcılık ifadelerinin ardından, 5 kişinin ise mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(12/130) Trabzon’da Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişi…

7 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 6 Aralık 2018 tarihinde Trabzon’da yapılan ev baskınında gözaltına alınan Karadeniz Teknik Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Berivan Bila’nın sosyal medya hesabında yer alan “Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir” başlıklı paylaşımında ‘Cumhurbaşkanına hakaret ettiği’ gerekçesiyle 7 Aralık 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(12/131) İzmir’de Gözaltına Alınan SGDF Yöneticisi…

5 Aralık 2018 tarihinde İzmir’de gözaltına alınan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) merkez yönetim kurulu üyesi Deniz Bahçeci 7 Aralık 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan SGDF üyeleri Gizem Altınöz, Cem Eren Aslan ve Sedat Polat, ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüte finansman sağlamak’ iddialarıyla 16 Kasım 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(12/132) İstanbul’da Gözaltına Alınan İranlı Sanatçı…

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin 27’nci kuruluş yıldönümü etkinliği için Türkiye’ye gelen ve 6 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınan İranlı sanatçı Yelda Abbasi, 7 Aralık 2018 tarihinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(12/133) Lice Davası…

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 22 Ekim 1993’te çıkan ve 14 sivilin, bir askerin ve dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili olarak İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davaya 7 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme davanın tek sanığı olan, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli albay Eşref Hatipoğlu’nun beraatına karar verdi.

(12/134) Van’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci İdris Yılmaz hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Aralık 2018 tarihinde başlandı. İdris Yılmaz duruşmaya Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme İdris Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 3 Ocak 2019 tarihine erteledi.

İdris Yılmaz sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 22 Ocak 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(12/135) Mardin’de Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan Mardin’in Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanları Leyla Salman ve İsmail Asi’nin de aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. İsmail Asi duruşmaya İzmir Şakran 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katılırken Leyla Salman duruşmaya katılmadı. Mahkeme Leyla Salman ile İsmail Asi’nin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 1 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Belediye Eş Başkanları Leyla Salman ve İsmail Asi’nin yanı sıra belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 7 kişi 2 Aralık 2016 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alınmış, Salman ve Asi tutuklanmıştı.

(12/136) Van’da Belediye Eş Başkanı ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan Van’ın Saray ilçesi Belediye Eş Başkanı Abdulkadir Çalışkan’ın da aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Abdülkadir Çalışkan’ı ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası ile, aynı gerekçeyle Baran Çalışkan’ı 4 yıl 2 ay, Ekrem Yücel, Fulya Şen,  Mehmet Dündar’ı ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 5 kişinin beraatına karar verdi.

Belediye Eş Başkanı Abdülkadir Çalışkan’ın da aralarında bulunduğu 10 kişi 20 Mart 2017 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmış ve 24 Mart 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(12/137) Mardin’de DBP ve HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de bulunduğu 31 kişi hakkında Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme tutuklu bulunan DBP’li Şirin Ertürk ile Gülbahar Saygül’ün tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 13 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Söz konusu 31 kişi 1 Kasım 2016’da Mardin’de gözaltına alınarak tutuklanmış ve 29 kişi Temmuz 2017’de tahliye edilmişti.

(12/138) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Ankara merkezli Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik soruşturma nedeniyle 30 Kasım 2018 tarihinde gözaltına alınan 56 kişiden 22’si 7 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı. 34 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

7 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da Mehmet A. isimli bir eski emniyet müdürü; İstanbul’da 13 kişi; Adana’da 5 kişi; Ankara’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik bir soruşturma kapsamında 41 kişi ve İstanbul’da Jandarma İl Komutanlığı personeline yönelik bir soruşturma kapsamında 40 muvazzaf asker gözaltına alındı.

Manisa merkezli soruşturma kapsamında 27 Kasım 2018 ve takip eden tarihlerde gözaltına alınan 14 kişiden 4’ü 7 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı. 10 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Karabük’te 4 Aralık 2018 tarihinde gözaltına alınan 5 kişiden 3’ü 7 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol şartı ve yurtdışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

8 Aralık 2018 tarihinde Fatih Üniversitesi kurucularından Hasan T. isimli 1 kişi ve Mehmet K. isimli 1 kişi Ankara’da gözaltına alındı.

4 Aralık 2018 tarihinde Kaynak Holding’e yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 60 kişiden 47’si 8 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı. 13 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

4 Aralık 2018 tarihinde Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tahliye edilen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube eski müdürü E.Ö., savcılığın yaptığı itiraz üzerine Sakarya 6. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla 9 Aralık 2018 tarihinde yeniden gözaltına alındı.

(12/139) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile ihraç edilen eski hakimler Fatih Kılınç ile Leyla Kılınç hakkında Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/140) Adana’da Yasaklanan Etkinlik…

Adana Valiliği, 8-9 Aralık 2018 tarihinde yapılması planlanan Kebap ve Şalgam Festivali’ni “kamu düzeni ve güvenliği” gerekçesiyle iptal etti. Adana’da 2010 yılından 2015 yılına kadar “Rakı Günü” olarak gerçekleştirilen festival, valiliğin “içki reklamı yasağı” nedeniyle 2015 yılında izin vermemesi üzerine Kebap ve Şalgam Festivali ismini almıştı.

(12/141) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ Gerekçesiyle Açılan Soruşturmalar ve Davalar…

8 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ gerekçesiyle 2017 yılında 20.539 kişi hakkında savcılık soruşturması, 6.033 kişi hakkında ceza davası açıldığı iddia edildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak göreve başladığı 2014 yılından bu yana ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılananlar arasında gazetecilerin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gibi siyasetçiler de bulunuyor.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.