MENÜ
ANA SAYFA
x

08 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

08 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/077) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, 7 Ekim 2019 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 7 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, operasyon sebebiyle Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sınır noktalarına yapılan askeri sevkiyat sırasında yaklaşık yarım saat boyunca havaya ateş açıldığı iddia edildi.

7 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde sınırda bulunan 15 Temmuz, Cumhuriyet, Mehmet Akif Ersoy ve Mevlana mahallelerindeki evleri ziyaret eden ve kendilerini görevli olarak tanıtan kişilerin, Urfa Valiliği’nin emriyle evlerin 36 saat içinde boşaltılması gerektiğini söylediği iddia edildi. Konuyla ilgili olarak 7 Ekim 2019 tarihinde bir açıklama yapan Ceylanpınar Kaymakamlığı, valiliğin böyle bir kararının olmadığını belirtti.

7 Ekim 2019 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde bir askeri aracın devrilmesi sonucunda 1 askerin öldüğü öğrenildi.

(10/078) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle, Silivri 9 Nolu Kapalı Cezaevi’nde, kendisini “MİT elemanı” olarak tanıtan ve “İşkenceci Emin” olarak anılan infaz koruma memuru hakkındaki işkence iddialarına ilişkin bir soru önergesi verdiği öğrenildi. Önergede, söz konusu infaz koruma memuruyla ilgili şikayet dilekçelerinin cezaevi ya da savcılık tarafından kabul edilmediği, herhangi bir soruşturma açılamadığı ve cezaevi tarafından bazı mahpuslarla temasının yasaklandığı iddialarına yer verilmektedir.

(10/079) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1062 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Engin Karataş ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 7 Ekim 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/080) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

7 Ekim 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, 2 kişiyi (Mahmut Konuk ve Engin Karataş) gözaltına aldı. 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/081) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

7 Ekim 2019 tarihinde KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması yapan Nursel Tanrıverdi polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı.

(10/082) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Barış Annesi…

7 Ekim 2019 tarihinde Barış Annesi Nazife Yiğit’in, Halkların Demokratik Partisi (HDP) grup toplantısı için Ankara’ya giderken Urfa’nın Birecik ilçesinde gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/083) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 6 Ekim 2019 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Kayapınar ilçe eş başkanının da aralarında olduğu 16 kişi 7 Ekim 2019 tarihinde serbest bırakıldı.

(10/084) Tunceli’de Gözaltına Alınan Belediye Meclisi Üyesi ve Siyasi Parti Yöneticileri…

7 Ekim 2019 tarihinde Tunceli’de yapılan ev baskınlarında 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Berivan Kıt Güngörmüş’ün aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski yöneticisi Celal Aydın, HDP eski il Eş Başkanı Murat Polat, HDP yöneticileri Balaban Turgut ve Cemal Güngörmüş, İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Ali Yazır, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) yöneticisi Mustafa Ataç ile Özcan Ateş, Feride Kıt, Berivan Kıt Güngörmüş.

(10/085) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Ekim 2019 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(10/086) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Ekim 2019 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(10/087) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Ekim 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 7 müzisyen ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla çıkarıldıkları mahkeme tarafından 7 Ekim 2019 tarihinde tutuklandı. Tutuklananlardan isimleri öğrenilenler: Ahmet Sar, Menduh Sar, Aslan Akmış ve Ünal Ayneli.

(10/088) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Ekim 2019 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(10/089) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Ekim 2019 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında üniversite öğrencisi 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Yalçın Keskinöz, Gozel Güzelkent, Nesrin Yüzgüllü, Barış Çığlı, Ahmet Erdem, Ramazan Kaya, Kahraman Teber, Elif Aslan.

(10/090) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Ege Üniversitesi’nden Dr. Nermin Biter hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Nermin Biter’in beraatına karar verdi.

Aynı gerekçeyle Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Veli Deniz hakkında Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Veli Deniz’in beraatına karar verdi.

8 Ekim 2019 itibarıyla “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle akademisyenlere karşı açılan 808 davadan 351’i hakkında beraat kararı verildi.

(10/091) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2013 yılında katıldığı bir etkinlikten dolayı Ankara 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Selahattin Demirtaş’ı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(10/092) Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasının ardından Urfa Valiliği 7 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, şenlik, konser, bildiri dağıtma vb. her türlü eylem ve etkinliği 5 Ekim 2019 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Son yasaklama kararı ile kayyım atamaları sonrasında Urfa’da eylem ve etkinlikler 3. kez 15’er gün süreyle yasaklanmış oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.