MENÜ
ANA SAYFA
x

08 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/060) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Mayıs 2020 tarihinde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(05/061) İstanbul’da Bekçi Tarafından Vurulan Kişi…

7 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bekçiler ile kimlik sordukları 2 kişi (Yüksel D., Orhan D.) arasında çıkan tartışma sonrasında Yüksel D. isimli kişinin bekçi tarafından ayağından vurulduğu öğrenildi. Yüksel D.’nin Arnavutköy Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı ve hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi. Orhan D.’nin ise aynı gün içinde gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/062) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen mahpuslara dezenfektan, temizlik malzemesi, eldiven ve maske verilmediği, bazı gardiyanların maske ve eldiven takmadığı, sayımlarda sosyal mesafe kuralına dikkat etmediği, 10 kişilik koğuşta 14 mahpusun kaldığı, mahpusların kullandığı telefonların dezenfekte edilmediği, mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz ve kalitesiz olduğu ve yemek dağıtımını yapanların maske ve eldiven takmadığı öğrenildi.

7 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen mahpuslara dezenfektan, temizlik malzemesi, maske verilmediği, cezaevi kantininde maskelerin ve diğer malzemelerin yüksek fiyattan satılığı öğrenildi. Haberde ayrıca mahpusların Yeni Yaşam ve Xwebun gazetelerine abone olmasının izin verilmediği, mahpusların sosyal, kültürel ve sportif haklarının kısıtlandığı belirtildi.

7 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Urfa T Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen bir koğuşta 23 kişinin kaldığı, yeterli ranza olmadığı için çok sayıda tutuklunun yerde yattığı öğrenildi.

(05/063) İbrahim Gökçek’in Cenazesine Polis Müdahalesi…

7 Mayıs 2020 tarihinde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için 8 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki Gazi Cemevi’nde düzenlenen anma törenine polis gaz bombası ve plastik mermi ile müdahale etti. Grup Yorum üzerindeki baskı ve yasaklamaların sona ermesi talebiyle 323 gündür sürdürdüğü ölüm orucuna 5 Mayıs 2020 tarihinde ara verdikten sonra hastanede tedavi altına alınan İbrahim Gökçek, 7 Mayıs 2020 tarihinde yaşamını yitirmişti. Anmanın yapılacağı Gazi Cemevi etrafındaki sokakları kapatan polisin anmaya katılmak isteyen 2’si çocuk 36 kişiyi gözaltına aldığı, Cemevi içine gaz bombası attığı, Cemevi’nin morg bölümünün kapılarını kırarak İbrahim Gökçek’in cenazesini kaçırdığı öğrenildi. Gözaltına alınan ve Sultangazi Polis Karakolu’na götürülen 26 kişinin avukatları ile görüşmelerine izin verilmediği bildirildi. Gözaltına alınan ve aralarında 2 avukat ile 1 stajyer avukatın bulunduğu 10 kişinin ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Muratcan Oflu, Aydın Gevin, Cengiz Şahin, Dursun Şahin, avukatlar Didem Baydar Ünsal ve Seda Şaraldı ile stajyer avukat Doğa İncesu, Grup Yorum üyeleri Dilan Poyraz, Eren Erdem, Fırat Kıl, Dilan Ekin, Bakican Işık, Sevda Kurban, Beyhan Gün, Rıdvan Akbaş, Bahar Ertürk.

(05/064) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1276 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(05/065) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

7 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfsızıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(05/066) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

İstanbul Başsavcılığı tarafından Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, Oda TV Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Oda TV muhabiri Hülya Kılınç ile Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Birgün gazetesi yazarı Erk Acarer ve Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi E. E hakkında Libya’da yaşamını yitirdikten sonra Manisa’da toprağa verilen MİT görevlisi ile ilgili haberler nedeniyle hazırlanan iddianame İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede 8 kişinin Türk Ceza Kanunu’nun 329/1. maddesinde yer alan ‘devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçundan ayrı ayrı 5 yıldan 10 yıla; Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 27. maddesi gereğince ‘istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etme’ suçundan da ayrı ayrı 4 yıldan 10 yıla hapisle cezalandırılması istenmektedir.

Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteci Hülya Kılınç, 4 Mart 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 5 Mart 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan 6 Mart 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser ve Murat Ağırel ise 6 Mart 2020 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarına yönelik savcılık itirazı üzerine yeniden gözaltına alınmış ve 8 Mart 2020 tarihinde tutuklanmıştı. 2 Mayıs 2020 tarihinde mahkeme yurtdışında bulunan Erk Acarer hakkında yakalama kararı çıkartmıştı.

(05/067) Medeni Yıldırım Davası…

28 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde yapılan kalekol inşaatının protesto edildiği eylemde Medeni Yıldırım’ın karakoldan açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak Er Adem Çiftçi hakkında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 14 Mayıs 2020 tarihinde görülmesi gereken duruşmasının Covid-19 salgını nedeniyle 22 Ekim 2020 tarihine ertelendiği öğrenildi.

İddianamede Adem Çiftçi’nin ‘haksız tahrik altında olası kastla öldürme’ suçundan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

(05/068) Program Durdurma Cezası Verilen Kanallar…

7 Mayıs 2020 tarihinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV’de yayınlanan “Sözüm Var” isimli programa konuk olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun programdaki sözleri nedeniyle 5 kez program durdurma cezası ve 5 kez idari para cezası verdi.

7 Mayıs 2020 tarihinde RTÜK, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in konuk olduğu Habertürk TV’de yayınlanan “Teke Tek” programına programda kullanılan kimi ifadeleri gerekçe göstererek idari para cezası verdi.

(05/069) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 7 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 57 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.977 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 7 Mayıs 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3.641 ve vaka sayısı ise 133.721 oldu.

8 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul Silivri 7 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan 44 mahpusun Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.