MENÜ
ANA SAYFA
x

08 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/055) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

8 Nisan 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Güleç Mahallesi kırsal alanında bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu 5 sivil kişinin öldüğü öğrenildi. Diyarbakır Valiliği saldırının HPG tarafından gerçekleştirildiğini ve yaşamını yitiren 5 kişinin orman kesimine giden sivil kişiler olduğunu açıkladı. Ölen kişilerin kimliğine ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

(04/056) Cezaevinde Covid-19 Nedeniyle Yaşamını Yitiren Mahpus…

7 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bafra Cezaevi’nde tutulan Mehmet Yeter isimli hasta mahpusun 16 Mart 2020 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldığı ve burada sol bacağının kesildikten sonra 26 Mart 2020 tarihinde taburcu edilerek Samsun T Tipi Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi. Cezaevinde tekrar durumu kötüleşen Mehmet Yeter’in kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi. Haberde Mehmet Yeter’in Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği ve ailesine haber verilmeden toprağa verildiği iddia edilmektedir.

Basında yer alan haberlere göre, savcılık tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderildiği belirtilen bir yazıda “Mehmet Yeter isimli hükümlü Covid-19 hastalığına bağlı nedenlerden dolayı vefat etmiştir. Kişinin ailesine ulaşılamamıştır. Şahsın bulaşıcı salgın hastalık sebebiyle vefat etmiş olması sebebiyle morg gibi ortak sağlık kullanım alanlarında uzun süre bekletilmesinin toplum sağlığının riske sokması ve bulaşıcı hastalık yayılma riskinin artması sebebiyle gerekli önlemler alınarak bekletilmeden talimatın tarafınıza ulaşmasıyla kişinin defin edilmesi rica olunur” denmektedir.

Babası Mehmet Yeter’in yaşamını yitirdiğini başka bir mahpusun onu araması ile öğrenen Ferhat Yeter ise, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bacağının kesilmesinden sonra tekrar cezaevine götürülüyor. İnsanlarla temas ettikten sonra fenalaşıyor ve tekrar hastaneye sevk edildiğinde yaşamını yitiriyor. Savcılığın yazısına karşın hastane görevlileri babama yapılan 3 testin negatif çıktığını söyledi.”

(04/057) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Nisan 2020 tarihinde Batman M Tipi Cezaevi’nde meydana gelen isyanın sonrasında Diyarbakır 4 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen mahpuslar ile 7 Nisan 2020 tarihinde görüşen Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, mahpusların sevk sırasında ve cezaevi girişinde fiziksel ve sözlü şiddete maruz kaldığını belirtti. Avukatlar basında yer alan açıklamalarında ayrıca görüştükleri mahpusların yüzünde yara izleri olduğunu, müdahale ve sevk sırasında infaz koruma memurlarının Covid-19 salgını kapsamında alınması gereken tedbirlerin tümünü almadığını belirtti.

7 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Covid-19 salgınına rağmen Silivri Cezaevi’nde 7 kişilik koğuşta 29 kişinin kaldığı, mahpuslara temizlik malzemesi ve dezenfektan verilmediği öğrenildi.

(04/058) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1246 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve basın açıklamasına katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/059) Bartın’da Gözaltına Alınan Halkevleri Şube Başkanı…

Diktirdiği maskeleri Bartın’da semt pazarında ücretsiz dağıtan Bartın Halkevleri Şube Başkanı Yonca Alemdar, 7 Nisan 2020 tarihinde maskeleri izinsiz dağıttığı gerekçesiyle kendisine müdahale eden polis tarafından gözaltına alındı. Yonca Alemdar’ın yanı sıra maskeleri diken terzi Hulusi Kaymakçı’nın da gözaltına alındığı öğrenildi. 2 kişinin ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(04/060) Hakkında Suç Duyurusunda Bulunulan Gazeteci…

Cumhurbaşkanı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yaptığı bir sosyal medya paylaşımında “halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler” ve “bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler” bulunduğu gerekçesiyle gazeteci Fatih Portakal hakkında 7 Nisan 2020 suç duyurusunda bulundu.

(04/061) Covid-19 Salgını…

Türk Tabipleri Birliği 8 Nisan 2020 tarihinde yaptığı bir açıklama ile, Türkiye’deki Covid-19 vaka ve ölüm sayıları arasındaki örüntünün dünyanın diğer ülkelerinde gözlenenden farklı olduğunu ve bunun nedeninin Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 ölümlerini raporlamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını ifade etti.

İzmir Tabip Odası, 7 Nisan 2020 tarihinde İzmir’de 69’u hekim, 27’si hemşire/ebe, 10’u temizlik personeli, 2’si sekreter ve 3’ü memur olmak üzere toplam 111 sağlık çalışanına Covid-19 tanısı konduğunu açıkladı.

Diyarbakır Tabip Odası 7 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklamada 6 Nisan 2020 itibarıyla Diyarbakır’da Covid-19 testi pozitif çıkan kişilerin sayısının 200 olduğunu duyurdu.

Sağlık Bakanlığı 7 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 76 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 3.892 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 7 Nisan 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 725 ve vaka sayısı ise 34.109 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.