MENÜ
ANA SAYFA
x

08 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

08 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/083) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maltepe 1 No’lu Cezaevi’nde tutulan Ersan Nazlıer isimli bir mahpus hakkında gönderdiği 3 ayrı fakstaki çeşitli ifadeler nedeniyle disiplin soruşturması açıldığı öğrenildi.

(02/084) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 821 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt, Deniz Yılmaz, Umutcan Aybak ve Taylan Sungur) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 7 Şubat 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/085) ODTÜ’de Pankart Açan Üniversite Öğrencilerine Yönelik Polis Müdahalesi…

6 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı’nın Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne yaptığı ziyareti protesto etmek Fizik Bölümü önünde için pankart açtıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 üniversite öğrencisi 7 Şubat 2019 tarihinde savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

(02/086) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

7 Şubat 2019 tarihinde Mardin’de yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) il eş başkanı Ali Sincar ile il yöneticileri Abidin Unay, Halil Yağan ve Adil Başaran gözaltına alındı. Operasyon kapsamında HDP Mardin il eş başkanı Eylem Amak’ın da evinin basıldığı fakat evde olmadığı için gözaltına alınmadığı öğrenildi.

(02/087) Adana’da Gözaltına Alınan DBP Yöneticisi…

7 Şubat 2019 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Beritan Önen gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin bir etkinlikte yaptığı konuşma olduğu öğrenildi.

(02/088) Adıyaman’da Gözaltına Alınan HDP Eski Yöneticisi…

7 Şubat 2019 tarihinde Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde yapılan ev baskınında HDP eski yöneticisi Birsen Tunç ‘örgüte yardım etme’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(02/089) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Alper Akyüz hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Alper Akyüz’ü ‘örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme verilen ceza 2 yılın üstünde olduğu için hükmün açıklanması geri bırakmadı.

Aynı gerekçe ile 3 akademisyen (Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. İzge Günal ile Prof. Dr. Halil Resmi ve Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cengiz Erçin) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Cengiz Erçin’in yargılandığı dosyada yetkisizlik kararı verdi ve dava dosyasının Kocaeli Nöbetçi Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme İzge Günal ve Halil Resmi’nin yargılandığı davalarda da yetkisizlik kararı verdi ve dava dosyalarının İzmir Nöbetçi Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile 4 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özge Ejder Johnson, Bilgi Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Elif Sandal Önal, Öğr. Gör. Onur Ceritoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Murat Dağlı) hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme 4 davada da yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarıca yapılması için Adalet Bakanlığı’nda izin istenmesine karar verdi ve cevap gelinceye kadar yargılamayı durdurdu.

Aynı gerekçe ileİstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Huri Özdoğan hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Huri Özdoğan’ı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(02/090) Perihan Pulat’a Fiziksel Şiddet Uyguladığı İçin Yargılanan Polis Memuru…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi katılımcılarından Perihan Pulat’ın (77) eyleme yönelik 1 Mayıs 2018 tarihinde yaşanan polis müdahalesinde yaralanması ile ilgili olarak 1 polis memuru hakkında Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme, 7 Şubat 2019 tarihinde sanık polis memuru E.G.’yi 3 bin TL para cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Davanın 6 Şubat 2019 tarihinde görülen duruşmasına sanık polis memurunun katılmaması üzerine mahkeme polis memuru hakkında yakalama kararı çıkartmıştı.

(02/091) Cizre’de Sokağa Çıkma Yasakları Sırasında Yaşamını Yitiren Orhan Tunç ile İlgili AİHM Kararı…

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaşamını yitiren Orhan Tunç ile ilgili yapılan başvuruda kararını açıkladı. AİHM, Anayasa Mahkemesi yolu tüketilmediği için dosya ile ilgili kabul edilemezlik kararı verdi.

(02/092) Medeni Yıldırım Davası…

Er Adem Çiftçi hakkında, 28 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde yapılan kalekol inşaatının protesto edildiği eylemde Medeni Yıldırım’ın karakoldan açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede Adem Çiftçi’nin ‘haksız tahrik altında olası kastla öldürme’ suçundan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkemenin talep ettiği bilirkişi raporunun dava dosyasına girdiği öğrenildi. Raporda Medeni Yıldırım’ın ölümüne neden olan merminin Kayacık Karakolu girişinde bulunan nöbet kulübesi ve 6 numaralı nöbet kulübesinden yapılan atışlarla uyumlu olduğunun belirtildiği öğrenildi.

Mahkeme 16 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(02/093) İstanbul’da Yargılanan Polis Memurları…

İstanbul’da Gezi Parkı eylemleri sırasında Gökçe Algan’ın bir TOMA’dan sıkılan tazyikli su ile yaralanması ile ilgili olarak F.Z. ve Ö.S. isimli 2 polis memuru hakkında İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanık polis memurunun da beraatına karar verdi.

(02/094) İstanbul’da Bildiri Dağıttıkları Gerekçesiyle Yargılanan EMEP Üyeleri…

Emek Partisi (EMEP) üyeleri Neslihan Karyemez ile Bilal Karaman hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik operasyonunu eleştiren bildiriyi dağıttıkları gerekçesiyle İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 kişinin de beraatına karar verdi.

Bilal Karaman ile o dönemde hamile olan Neslihan Karyemez, 26 Ocak 2018 tarihinde ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklanmış, haklarında açılan davanın 27 Şubat 2018 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişlerdi.

(02/095) Eski CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili ve Gerçek Gündem isimli internet sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş hakkında sitede yer alan bir haber nedeniyle eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın şikayeti üzerine İstanbul 68. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Barış Yarkadaş’ı ‘gizliliği ihlal etme’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı 5 yıl süre ile erteledi.

(02/096) Akademisyen Bülent Şık’ın Yargılandığı Dava…

Bianet yazarı ve gıda mühendisi, “Bu Suça ortak Olmayacağız” başlıklı bildirinin imzacılarından Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen fakat sonuçları kamuoyu ile paylaşılmayan bir projedeki bulguları “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı yazı dizisi ile kamuoyuna açıkladığı gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde başlandı.

İddianamede Bülent Şık’ın ‘göreve ilişkin sırrın açıklanması’, ‘yasaklanan bilgileri temin’, ‘yasaklanan bilgileri açıklama’ suçlarından 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme savunmaların ardından Sağlık Bakanlığı’na müzekkere yazılarak suça konu rapor ile ilgili olarak raporun açıklanmasının yasaklanmasına dair bir karar alınıp alınmadığı ve ilgili birimlere iletilip iletilmediğinin sorulmasına karar verdi ve duruşmayı 30 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(02/097) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi, Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, yaptığı haberler nedeniyle gazeteci İdris Yılmaz’a verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası ile ilgili istinaf başvurusunu 7 Şubat 2019 tarihinde karar bağladı. Mahkeme yeniden yargılama yapılmaksızın İdris Yılmaz’ın beraatına karar verdi.

(02/098) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ hakkında 20 Mart 2017 tarihinde “Evetçi Savcı FETÖ toplantısında” başlığıyla yayınlanan haberiyle ‘soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde verildi. Mahkeme Alican Uludağ’ı 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(02/099) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat hakkında “Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” başlıklı yazısında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü.

Duruşmada Fatih Polat’ın avukatı iddianın basın suçu kapsamında olduğun belirtti ve dava ile ilgili mahkemenin yetkisizlik kararı verip dava dosyasını Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti. Mahkeme talebi reddetti ve duruşmayı 14 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(02/100) Mardin’de Gazete Çalışanının Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi çalışanı Çetin Kurşun hakkında Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde başlandı. İddianamede Çetin Kurşun’un ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Çetin Kurşun duruşmaya katıldı ve savunma yaptı.

Mahkeme Çetin Kurşun’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 30 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Çetin Kurşun 6 Şubat 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve 19 Şubat 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(02/101) Ağrı’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri Abdullah Kaya hakkında Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Abdullah Kaya duruşmaya tutulduğu Rize L Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

İddianamede Abdullah Kaya’nın ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek, isteyerek yardım etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Abdullah Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 13 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(02/102) “İstanbul KCK Ana Davası”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 205 kişi hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Başka bir davadan tutuklu bulunan Erhan Aslan’ın savunma için hazırladığı evraklara el konulduğu ve bu nedenle Erhan Aslan’ın savunmasını yapamadığı öğrenildi. Mahkeme, Ragıp Zarakolu hakkındaki kırmızı bültenin kaldırılması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 28 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(02/103) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

7 Şubat 2019 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 17 eski polis memuru; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 1’i muvazzaf asker 10 kişi; Ankara’da yapılan ev baskınlarında 5 kişi; Amasya’da yapılan ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alındı.

(02/104) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi Yahya Memiş hakkında Yargıtay 9. Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Yargıtay eski üyesi Ahmet Kütük hakkında Yargıtay 9. Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 11 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Eski vali yardımcısı Şahin Kazancı hakkında Antep 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/105) 31 Mart Seçimleri…

5 Şubat 2019 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde HDP’nin seçim bürosu açılışında yaptığı konuşmada PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değindiği gerekçesiyle gözaltına alınan HDP Belediye Eş Başkan adayı Narin Gezgör 7 Şubat 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.